Voda (Ilustrační snímek)

Voda (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

V Přerově řádí legionella, bakterii našli v osmi domech

  • 5
„Nepoužívejte teplou vodu na sprchování!“ Na tuto výstrahu narazí obyvatelé osmi přerovských domů, v nichž namátková kontrola zjistila ve vodě zvýšený obsah bakterie legionella. Ta způsobuje nebezpečný zápal plic a může se nacházet jak v zařízení na přípravu teplé vody, tak i v rozvodech domu.

Město provádělo namátkovou kontrolu ve více než dvou desítkách domů.

„Povolený limit legionelly byl překročen ve dvou domech s pečovatelskou službou, a to v ulicích Mervartova a U Žebračky. Dále pak na adresách Osmek 5, Kozlovská 17, Alšova 9, generála Štefánika 6, Jižní čtvrť II/13. Mírně byly překročeny hodnoty i v domě Jižní čtvrť II/5,“ informoval vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Zdeněk Vojtášek.

Podle něj město provádí ve spolupráci s dodavateli teplé vody postupné kroky ke snížení množství bakterie v teplé vodě.

„Zároveň doporučujeme obyvatelům z těchto domů, aby do odvolání nepoužívali teplou vodu na sprchování. Informace budou vyvěšeny v dotčených domech,“ doplnil Vojtášek.

Legionella může škodit všude tam, kde je riziko tvorby aerosolu - tedy především ve sprchách, bazéncích se vzduchovými a vodními tryskami, u fontán, zvlhčovačů a praček vzduchu, nebezpečí mohou přenášet i inhalátory, klimatizace a chladící věže.

„Ohrozit může především seniory nebo lidi s oslabeným zdravím. Proto děláme namátkové kontroly především v domech s pečovatelskou službou,“ doplnila mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Přerov bojoval s legionellou i v létě roku 2014

Kontrolu svých domů provádí město Přerov prostřednictvím Zdravotního ústavu Olomouc, jehož pracovníci pravidelně odebírají vzorky teplé vody v náhodně vybraných objektech.

„Naposledy se v Přerově bojovalo s legionellou v létě roku 2014,“ řekla Petra Hirschová z magistrátu. Tehdy byl zvýšený obsah bakterie zjištěn v pěti pečovatelských domech.

Legionella je bakterie, která způsobuje nebezpečnou formu zápalu plic, takzvanou legionářskou nemoc. Do pozornosti lékařů se dostala zejména po roce 1976, kdy na kongresu válečných veteránů v americké Philadelfii způsobila hromadnou nákazu, které posléze podlehlo 36 účastníků kongresu.

Pro růst bakterií je ideální voda o teplotě mezi 20 až 45 stupni Celcia. Při vyšší teplotě legionella hyne, při nižší se přestává množit. Vyhovuje jí přítomnost kovů jako železo, měď a zinek, díky kterým se jí daří ve vodovodním potrubí nebo v klimatizaci.