Podmínky vstupu do vojenského újezdu Březina na Vyškovsku se zpřísnily loni....

Podmínky vstupu do vojenského újezdu Březina na Vyškovsku se zpřísnily loni. Armáda poté podnikla několik ústupků, obce by jich chtěly ještě víc. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Armáda ustoupila tlaku obcí, do vojenského prostoru Březina pustí cyklisty

  • 3
Po tlaku obyvatel a obcí z Prostějovska, které leží u vojenského prostoru Březina, armáda rozšířila plochy, kam lidé mohou o víkendech chodit bez omezení. Dovolila sem vjezd i cyklistům. Neomezený přístup však vojáci nepovolí.

Po změnách, které začaly platit v loňském roce, by tamní lesy zůstaly pro místní obyvatele a turisty po většinu času zakázané. V Prostějovičkách, Vícově nebo v Hamrech na Prostějovsku přitom žijí lidé, kterým vojenský výcvikový prostor Březina začíná za humny. Hranice újezdu v řadě případů leží těsně za jejich ploty a lidé si zvykli na systém propustek, který jim vstup umožňoval.

Proti zákazu proto začali ostře protestovat starostové přilehlých obcí a vznikla i petice, kterou podepsalo čtyři tisíce lidí. Před pár dny ministerstvo obrany přišlo s kompromisním řešením.

„Jestliže chceme navýšit počty profesionální armády, potřebujeme i území, na kterém ji kvalitně vycvičíme. Chápeme požadavky okolních obyvatel, proto jsme představili kompromisní řešení, které o víkendech a o svátcích zpřístupní více než jednu třetinu újezdu,“ sdělil ministr obrany Martin Stropnický.

Jde o takzvané dočasně přístupné plochy vesměs na kraji vojenského prostoru, kam v pátek odpoledne a o víkendech může kdokoliv bez omezení.

Armáda je připravena jednat, neomezený přístup ale odmítá

Armáda tvrdí, že tak vyhověla zhruba 40 procentům požadavků obcí. Navíc zpřístupnila i některé cesty nebo povolila akce pro veřejnost. O dalších požadavcích je připravena jednat.

„Neomezený přístup na dočasně zpřístupněné plochy, což je většina ze zamítnutých požadavků, povolit nemůžeme. Riziko zranění je příliš velké,“ prohlásil ovšem generál František Malenínský.

Obcím z Prostějovska vojáci vesměs vyšli vstříc. „Chápeme, když má armáda vojenský prostor, kde od pondělí do pátku potřebuje cvičit, tak je tam zakázaný vstup a tam nás samozřejmě nikdy nepustí,“ řekla například starostka Prostějoviček Zdeňka Růžičková.

„My jsme ale měli některé požadavky na rozšíření dočasně přístupných území a ty se nám většinou podařilo prosadit, nebo aspoň z části. Samozřejmě vždy je co zlepšovat a my už jsme nějaké věci řešili v minulosti, ale myslím, že se pomalu posunujeme, kam chceme,“ dodala.

Za jedno z veledůležitých vítězství starostka považuje zrušení zákazu pro cyklisty.

„Na zpřístupněné plochy mohli doteď jenom pěší. Pan ministr sdělil, že dá příkaz, aby tam nyní mohli lidé jezdit na kole i mimo vyznačené cyklostezky,“ raduje se starostka. Cykloturistům totiž vojenský prostor nabízí nádherné projížďky v hlubokých lesích.

Petiční výbor požaduje další ústupky

Zástupce petičního výboru Milan Pernica ovšem tak spokojený není. „Čtyři tisíce podpisů pod peticí na tak malé dědiny v okolí prostoru je velký počet. Chápeme, že žijeme na okraji vojenské oblasti, ale nesouhlasíme s tím, aby byly omezovány věci, které být omezeny nemusí. Prokazatelně existují místa, kde nikdo nikdy žádného vojáka neviděl, a přesto se tam nesmí,“ argumentuje.

Pernicovi vadí, že řadu požadavků armáda zamítla bez odůvodnění, a chtěl by opět prosadit například vstup na občanský průkaz nebo celotýdenní přístup do oblastí, kde se prokazatelně necvičí. Petiční výbor nyní podle něj hodlá oslovit prezidenta jako vrchního velitele ozbrojených sil a obrátí se také na šéfy politických stran v parlamentu.

K loňskému 1. lednu armáda zmenšila rozlohy vojenských újezdů v České republice o jednu třetinu a tvrdí, že nyní má už pouze výcvikové plochy, které opravdu potřebuje. Přebytečné území vrátila obcím.

Systém neomezených vstupů na propustky, který byl do té doby běžný, vojáci zároveň zrušili. Naopak zřídili dočasně zpřístupněné plochy, kam je volný vstup v pátek odpoledne, o víkendech a svátcích.