Olomoucký primátor Martin Major.

Olomoucký primátor Martin Major. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Novým olomouckým primátorem se stal dosavadní náměstek Major

  • 10
Olomouc má nového primátora, ve čtyřiatřiceti letech se jím stal dosavadní náměstek Martin Major z ODS. V čele krajského města na sobotním jednání zastupitelstva vystřídal spolustraníka Martina Novotného, který se sám vzdal funkce.

Vloni v říjnu byl totiž Novotný zvolen poslancem a chce se věnovat práci ve Sněmovně. Navíc je i novým místopředsedou občanských demokratů.

Před svým zvolením představil Major zastupitelům svůj program. Mezi jeho cíle patří osadit olomoucké Horní náměstí novými lampami, vyřešení dopravní situaci na Dolním náměstí a také otázka parkování na sídlištích. Dále chce coby nový primátor jednat s ministrem vnitra o budoucnosti pošty na náměstí Republiky, která se má rušit.

Martin Major

Se narodil 26. září 1979. Absolvoval olomoucké Slovanské gymnázium, na Univerzitě Palackého vystudoval práva. Vloni na Central European Management Institutu získal titul MBA.

Do olomouckého zastupitelstva byl poprvé zvolen v roce 2002, v roce 2006 se stal poprvé náměstkem. Tím zůstal i po volbách v roce 2010, na starosti měl majetkoprávní odbor a odbor investic. Těm se bude věnovat i nyní, kdy byl zvolen novým olomouckým primátorem. Po předchůdci bude navíc vedle kanceláře primátora spravovat i městskou policii.

Nový primátor usiluje také o sjednocení Olomouce do jednoho volebního obvodu.

Podpořila jej jen vládnoucí koalice

O podporu Major po osmé hodině ráno požádal i opoziční zastupitele. Nakonec se jí ale ve volbě primátora nedočkal.

Celkem v sále sedělo třiačtyřicet zastupitelů, dva se omluvili. Ruku jich pro Majora zvedlo nakonec třiadvacet. Právě tolik zastupitelů má nyní v Olomouci k dispozici vládnoucí koalice. K podpoře kandidáta občanských demokratů se vládnoucí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zavázaly v pátek při podpisu dodatku koaliční smlouvy.

Jeho součástí je i úmluva, že dosavadní šéf olomoucké radnice zůstává ve vedení města jako neuvolněný radní. Kromě předávání agendy a informací nástupci se chce především věnovat vznikajícímu novému územnímu plánu, který by měl začít platit v létě.

"Měl bych zůstat pověřeným zastupitelem, který s ohledem na stavební zákon při dokončování územního plánu hraje svoji roli," upřesnil den před volbou Novotný.

V dalším hlasování byl Novotný skutečně neuvolněným radním zvolen. Jeho kompetence si na magistrátu rozdělí nový primátor Major, pod něhož budou nadále spadat i jeho odbory z náměstkovské éry, a také další z náměstků Jan Holpuch. Nový náměstek se tak ve vedení města neobjeví, počet uvolněných a tím pádem i placených členů rady se o jednoho sníží.

"Nepřijde nám úplně rozumné, aby na sedm měsíců, které zbývají do komunálních voleb, přicházel nový uvolněný člen rady, případně nový náměstek, jenž by se musel s těmito resorty seznamovat," uvedl Major.

S posledním primátorem mají podobné životopisy

Dvacet přítomných opozičních zastupitelů z ČSSD a KSČM hlasovalo proti Majorovi. Stejně se zachovali i v roce 2010, kdy po komunálních volbách primátorský post obhajoval dosavadní primátor Novotný. Těsně před hlasováním si kluby ČSSD a KSČM vzaly přestávku na poradu.

"Předpokládáme, že stále existuje síla třiadvaceti koaličních zastupitelů a také byl nedávno schválen rozpočet, se kterým zásadně nesouhlasíme. Z těchto důvodů tak nepředkládáme návrh vlastního kandidáta na primátora. Nechceme vstupovat do kruhu vzniklého po volbách v roce 2010," uvedl šéf klubu ČSSD Antonín Staněk.

Nástup Majora do čela města nevnímá jako žádný zásadní obrat. "Složení rady se v podstatě nemění. A pokud se podíváme na dosavadní rozhodování pana náměstka v oblasti investic, neočekáváme žádnou změnu k lepšímu. Navíc doba do komunálních voleb a skončení jejich mandátu je poměrně krátká," uvedl Staněk den před volbou.

Primátorem se Major stal v čtyřiatřiceti letech. Ve stejném věku primátorský řetěz v roce 2006 poprvé získal i končící primátor Novotný, Major se tehdy rovněž poprvé stal jeho náměstkem. Životopisy obou politiků jsou si přitom velice podobné i v dalších bodech.

Vedle modré barvy stranického trikotu a faktu, že jsou oba rozvedení, je spojuje i rok 2002. Tehdy byli poprvé zvoleni do městského zastupitelstva. Stejně jako Novotný je pak i Major absolventem olomouckého Slovanského gymnázia. Dále vystudoval práva na Univerzitě Palackého, vloni na Central European Management Institutu získal titul MBA.