Lídr krajské kandidátky hnutí ANO Oto Košta.

Lídr krajské kandidátky hnutí ANO Oto Košta. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Komunisté už nejsou ultralevicová strana, říká před volbami lídr ANO

  • 4
Někdejší neúspěšnou kandidaturu Oto Košty do Senátu jeho oficiální profil na webu hnutí ANO nezmiňuje. V dalším předvolebním rozhovoru ze seriálu MF DNES se k ní ale nynější krajský lídr musel vrátit. Také vysvětluje, proč se nebrání koalici s KSČM.

V roce 2000 jste kandidoval na Prostějovsku do Senátu. Ze šesti lidí jste skončil poslední. Proč myslíte, že to teď bude lepší?
V roce 2000 to byla náhlá, neočekávaná, překotná nabídka. Šlo o Českou stranu národně sociální. Dnes je to až úsměvné, jejich zájem vyústil během jedné návštěvy u mě. Kývl jsem. Zhruba za 14 dní došlo k první schůzce s manažery strany. Zmínil jsem, že začnu objíždět Olomoucký kraj. Zeptali se, proč kraj, kandidujete na Prostějovsku. Což jsem si jist, že mi při prvním setkání nebylo řečeno. Ve chvíli, kdy už bylo vše úředně podáno, jsem se tedy dozvěděl, že mými protikandidáty byli tehdejší místopředseda ČSSD, ministr zahraničních věcí, místopředseda vlády. Pan Jan Kavan měl mnoho funkcí. Další byl pan Robert Kolář, který šéfoval hokeji v Prostějově, pan Vladimír Komínek, který tam měl síť obchodů a vinotéku. Pochopil jsem, že kdyby už nebylo vše úředně vyřízeno, tak to byl nesmysl.

Myslíte si, že dnes jsou vaši soupeři – ostatní lídři, slabší?
To si nemyslím. Mám k nim pokoru a úctu. Nefavorizuji sebe ani nikoho jiného. Ale je zásadní rozdíl, že tehdy za mnou stála tato strana, dnes za mnou stojí hnutí ANO. Na politických vahách je někde jinde. A co je nejdůležitější, mám kolem sebe tým lidí, kteří pro mě dýchají. Tehdy ten tým tvořil senior, který se mnou jezdil autem. Po vesnicích jsme vylepovali moje plakáty.

V jednom rozhovoru v roce 2000 jste řekl, že vás oslovil profesor Kočandrle, zda byste nechtěl pracovat pro zdravotní komisi České strany národně sociální. A teprve poté se z toho vyvinula nabídka kandidovat. To nevypadá na překotný a náhlý vstup do politiky.
To ano. Oslovil mě tehdy profesor Kočandrle, tehdy uznávaná kapacita v kardiologii, cítil jsem se poctěn. Pak ale byla pauza, nic se nedělo. Vyjádřil jsem přesvědčení, že bych pro komisi, to jest odborně, mohl pracovat. Pak ale skutečně rychle přišla politická nabídka.

Proč neúspěšnou kandidaturu nezmiňujete například ve svém profilu na webu hnutí ANO?
Považuji to za naprosto nepodstatnou epizodu. Kdyby se mě někdo zeptal, netajím ji. Nejsem si jist, ale mám pocit, že jsme to někde uváděli. Teď vám ale neřeknu při jaké příležitosti. Ale ta otázka tam byla. Musel jsem si dokonce najít přesný rok, našel jsem i staré propagační materiály. Poté jsem zmiňoval i mé angažmá pro profesorku Mačákovou. V roce 2004 kandidovala do Senátu. Přišla za mnou, jestli bych jí vedl kampaň. To byly mé dva doteky se světem politiky.

Další předvolební rozhovory

V rozhovoru jste před 16 lety na otázku, zda připravujete předvolební mítinky, řekl, že nebudou na komerční bázi. Uvedl jste mimo jiné, že si nikoho nehodláte kupovat ze stranických peněz, daní občanů či sponzorů. Neděláte právě toto v barvách ANO? Babišovo hnutí sází především na marketing.
Sázím primárně na kontaktní kampaň. Neříkám, že nebyly akce, kde byly využity peníze hnutí. Nemyslím si, že na tom moje kampaň stojí. Takové akce jako indiánské léto, kam za čtyři hodiny přišly čtyři tisíce lidí... Samozřejmě, byl tam servis a Babišovy koblihy, ale odjezdil jsem to v indiánském kroji náčelníka, čtyři hodiny jsem lítal s dětmi, bylo to fajn. Setkal jsem se s rodiči, byla to pro mě zpětná vazba, že to má zřejmě význam. Minulou sobotu jsme byli v Prostějově na zimním stadioně, po 34 letech jsem si vzal brankářský mundúr. Hodinu a půl jsem byl na ledě. To za mě nikdo neodjezdí. Ani stranické peníze.

Kolik stran či hnutí už před těmito volbami oslovilo vás či zástupce ANO ohledně podmínek případné koaliční spolupráce?
Dvě.

Které to byly?
Nebylo by seriózní to říct. Není to žádné taktizování. Pokud bych v médiích zaznamenal, že tyto strany transparentně řekly, že už se mnou vstoupily ve styk, nemám problém to zopakovat. Ale protože to nevím, tak by to vůči nim nebylo korektní. Iniciativa přišla od nich.

Kolik stran jste oslovil vy?
Já žádnou.

A jiní zástupci hnutí ANO? Probíhají už taková jednání?
To vám nemohu zcela říct. Jsem lídr, který má dotáhnout stranu pokud možno k vítězství. Je jmenován tříčlenný tým ve složení předseda poslaneckého klubu ANO pan Faltýnek, krajský předseda ANO pan Okleštěk a já. První jednání o případných koalicích proběhnou tento týden v Praze a v Brně. Budu tam jako lídr, ale vzhledem k politickým zkušenostem a jejich postavení – oba jsou poslanci – si myslím, že vůdčím z nás tří bude zřejmě pan Faltýnek. Půjde o vnitrostranické jednání, které má určit směr.

Jaký bude?
Jak jsem vyrozuměl od pana Babiše a pana Faltýnka, nevymezujeme se vůči žádnému subjektu, jenž bude v krajských volbách demokraticky zvolen. Nepředpokládám, že by se demokratická volba týkala některé ultralevicové či ultrapravicové strany. Jinak se nevymezujeme vůči nikomu. Koaliční jednání budou dána volební matematikou.

Počítáte mezi ultralevicové strany i komunisty?
KSČM už dnes nelze považovat za ultralevicovou stranu.

Takže byste s nimi do krajské koalice případně šli?
Nemůžeme ignorovat – a teď si vymyslím – například osmnáct procent voličů. Z naší strany by to znamenalo, že je nejen ignorujeme, ale že je tam i určitá arogance, když nás nezajímá jejich názor.

V programu slibujete mimo jiné přehodnocení nynějším vedením kraje prováděných organizačních změn na krajském úřadě. Co máte na mysli?
Mé informace – a nevydávám je za stoprocentně správné, žiji mimo politiku – jsou takové, že ne úplně na všech postech jsou dosazeni odborníci. A údajně snad příliš překotně v posledním období – jako by bylo zřetelné, co se stihne do voleb, to se stihne – byli dosazeni lidé z titulu politické příslušnosti. Pro mě absolutně nepřijatelné. Chtěl bych, aby na těch místech byli odborníci. Primárně je mi jedno, z jaké jsou politické strany.

Jednou ze změn bylo zrušení odboru kultury. Kultura je začleněna pod odbor školství, památková péče pod stavební úřad. Kritici tohoto kroku hovořili o tom, že měl usnadnit povolení Šantovka Tower. Souhlasíte?
Slyšel jsem o tom. Těžko se mi vyjadřuje k problematice, o níž skutečně nevím, zda je to pravda. Jestli budu mít pozici, aby mi to někdo musel říct, chtěl bych slyšet, co k tomu vedlo. A jestliže jedna agenda byla převedena tam a druhá tam, zda jsou na daných odborech odborníci na tuto problematiku.

Jaký je váš názor na Šantovka Tower?
Ekonomické hledisko, přínos pro lidi. Ale i kdyby to bylo druhé Las Vegas a argumentovali mi všichni, že to vyprodukuje tolik a tolik pracovních míst a peněz pro město...

Jen upřesním, že dle posledních informací od investora má být Šantovka Tower bytový dům.
Jasně. Ale i ten může přinést nějaké prostředky, může v něm být i pronájem prostor.

V debatě o Šantovka Tower se řeší především panorama města či její vzdálenost od centra.
Ekonomie je jedno hledisko. Pak by mě zajímal názor architektů, historiků či památkářů. Mým úkolem by nemělo být odborníkem. Ale přivést ty lidi na jedno místo a říct jim, že Olomouc je vnímaná jako klenot, zatím jsme tu nic výrazně nepokazili. Jde o to, neudělat chybu. Pojďte dát na stůl argumenty, pojďme se dohodnout, až odsud odejdeme, že jsme udělali maximum možného.

Pojal jste to spíše z pozice hejtmana či člena vedení kraje. Ptám se na váš osobní názor. Jak na vás ten projekt působí?
Neviděl jsem nákres. Jestli zapadá do panoramatu, jestli to není neskutečný výkřik moderny, která bude jako pěst na oko... Líbí se mi třeba začlenění Galerie Moritz na místě bývalého Prioru. Drží to linii bývalého obchodního domu, nenarušuje to ani chrám sv. Mořice, ani Národní dům. Pokud by Šantovka Tower byla takto začleněná do architektury Olomouce, tak proč ne.