Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MAFRA

Vesnice se chce zaručit za vraha. Byl to dobrák, říká starosta

  • 401
Šestašedesátiletý muž, který letos v březnu v rodinném domě v Bedihošti na Prostějovsku střelil do hlavy svého tchána, se dočkal nečekané podpory od místních obyvatel. Starosta obce nyní sepisuje petici, kterou chce dosáhnout mírnějšího trestu. Je to dobrák, říkají o vrahovi lidé.

Šestnáctého března letošního roku přijala policejní linka neobvyklý telefonát. „Zabil jsem svého tchána. Přijeďte si pro mě,“ ozvalo se. Do obce okamžitě vyjela výjezdová skupina z Olomouce a v rodinném domě na jižním okraji městyse opravdu objevila pětaosmdesátiletého zavražděného muže.

„V tuto chvíli mohu potvrdit, že v obci na Prostějovsku vyšetřujeme vraždu mezi rodinnými příslušníky. Zadrželi jsme muže, který je z uvedeného skutku podezřelý,“ popisoval tehdy celou událost policejní mluvčí Josef Bednařík.

Krátce nato vyšlo najevo, že důvodem střelby byly dlouholeté neshody mezi oběma příbuznými. Mladší z mužů podle všeho vybuchl, sáhl po podomácku vyrobené zbrani a otce své manželky zblízka dvakrát střelil do hlavy.

Tchán byl na místě mrtev. Poté vzal střelec telefon a sám se udal na policii. Ihned skončil ve vazbě a u soudu mu hrozí mezi deseti a osmnácti roky za mřížemi.

Hodný, ochotný, bezproblémový

Doposud bezproblémový muž se nyní dočkal podpory svých sousedů. „Budeme sepisovat petici nebo záruku, protože všichni v Bedihošti ví, jaký to byl člověk. Byl hrozně hodný, ochotný, pracovitý a bezproblémový. Chceme dosáhnout toho, aby mu soud snížil trest na minimum, jak to bude podle zákona možné. Já osobně ho znám jako zaměstnance obce, a nikdy s ním nebyly problémy. Je to věřící člověk,“ vysvětluje starosta Bedihoště Jiří Zips.

Nepochybuje o tom, že petice si mezi obyvateli najde podporu a celou řadu podpisů.

Důvodem vraždy byly podle starosty jednoznačně dlouhodobé špatné rodinné vztahy. Osudný den se nahromadily letité emoce, které v sobě útočník musel dlouho dusit.

„Vražda je vražda a samozřejmě je jasné, že se to dalo řešit jinak. Myslím, že v tomto případě prostě po čtyřiceti letech soužití bouchly saze. Mezi starousedlíky a místními lidmi má ovšem stoprocentní podporu a řada obyvatel mi nabízela, když bude potřeba, že se k petici přidá,“ dodal starosta.

Společenská záruka může u soudu pomoci

Muže dokonce nedávno navštívil ve vazbě a obhájkyni už jednou posílal příznivý posudek. „Termín jednání zatím nařízený není. Tam ale není co řešit, protože ten člověk se přiznal a vydal zbraň. Řekl bych, že teď už vazbu snáší lépe,“ poznamenal starosta. Před časem byl totiž střelec ve špatném zdravotním stavu hospitalizován ve vězeňské nemocnici.

Petice nebo nabídka společenské záruky může obviněnému z vraždy pomoci.

„Obyvatelé samozřejmě mohou nabídnout společenskou záruku, že se za něho zaručují, a potom bude na soudu, jak tuto okolnost zohlední a jak to vezme v úvahu při rozhodování o trestu. Soud také samozřejmě přihlédne k dosavadnímu způsobu života, takže tuto záruku může eventuálně považovat za polehčující okolnost,“ uvedl Hynek Olma, mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně, které vyšetřování případu dozoruje.

Starosta Bedihoště Zips je přesvědčen, že obviněný muž pro své okolí v žádném případě není nebezpečný, a proto se akce na jeho podporu ujal. Petice nebo společenská záruka bude apelovat na shovívavý přístup soudců v mezích zákona.

„Ten muž je věřící člověk, takže si můžete představit, co v současné době prožívá,“ dodal starosta.

O smyslu společenské záruky se však v Česku vedou spory. Pochybnosti loni vyvolal především případ chomutovského soudce Ivana Nováka, který za podezřelých okolností propustil z vězení exsenátora a severočeského kmotra Alexandra Nováka.

Ten byl odsouzen za to, že jako starosta Chomutova přijal úplatek ve výši 42 milionů korun. Za vězněného Nováka se tehdy zaručil motorkářský klub Gryphons z Mostu a soudce ho propustil navzdory názoru odvolacího krajského soudu, který žádosti o propuštění exsenátora opakovaně zamítal.