Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Vyhláška měla ulehčit vaření diet v jídelnách, teď někde musí skončit

  • 6
Školním jídelnám, které vaří žákům s alergiemi dietní stravu, ztěžují práci nová pravidla. Novela vyhlášky o školním stravování přitom měla jídelnám ulevit, jenže místo toho nastavila takové podmínky, které mnohé z vývařoven nejsou schopny splnit a nejspíš s tím tak budou muset skončit.

Pro rodiče alergických dětí znamená nabídka dietních jídel velkou pomoc.

„V Olomouci jídelna možnost diet nenabízela, pak jsme se ale přestěhovali do Dubu nad Moravou a tam nám vyšli vstříc,“ říká Zdeňka Vávrová, maminka sedmileté Michalky, která trpí celiakií, tedy nemocí tenkého střeva způsobenou nesnášenlivostí lepku.

„Dřív jsem musela každý den vařit polévku i druhé jídlo, k tomu chystat dvě svačiny. Teď už chystám jen svačinky. Jsem ráda, protože tak máme s dcerou víc času na přípravu do školy,“ dodala.

Novela vůbec poprvé zohlednila vaření pro žáky s dietním omezením, dosud na ně zákony nebraly ohled. Jenže dobrý úmysl podle některých jídelen naopak ztíží kuchařkám práci. Přísná pravidla jim například ukládají, aby suroviny pro taková jídla skladovaly ve zvláštních prostorách.

Alergikům vařily školy i roky a samy zjišťovaly jak na to...

V Olomouci se podle zdejšího magistrátu nová pravidla týkají zejména školních jídelen při ZŠ Holečkova, Rožňavská, Demlova, Heyrovského, Nedvědova a při MŠ Helsinská a Nedvědova. Právě tady totiž vycházejí vstříc dětem, které trpí nějakou potravinovou alergií, a připravují jim jídla zvlášť.

„Jsem z toho hodně zklamaná,“ říká například Helena Vaculíková, vedoucí školní jídelny při ZŠ Rožňavská. Dietní stravu tu dětem z vlastní iniciativy vaří už čtyři roky.

„Na základní škole máme sedm dietářů a v mateřských školách osm, celkem tedy 15 dětí. A každé má tu dietu úplně jinou. Někdo je alergický na lepek, jiný na mléko, vaječný bílek nebo sóju,“ vypočítává.

Její kuchařky se po celé roky samovzdělávaly, aby mohly s rodiči každý týden vymyslet speciální úpravu jídla právě pro jejich dítě.

„Děláme to hlavně pro rodiče, aby mohli chodit do práce a nemuseli večer řešit, co dítěti na druhý den uvaří, aby neumřelo hlady. Každý týden si stáhli jídelníček a pak jsme jej individuálně probrali a upravili,“ popisuje Vaculíková dosavadní praxi.

...teď s tím ale zřejmě skončí, protože nesplní podmínky

Tento zaběhnutý řád se ale podle ní s největší pravděpodobností s koncem školního roku změní.

„Budeme muset k prvnímu červenci diety ukončit. Zkrátka na to při nově nastavených pravidlech nemáme prostory,“ krčí rameny. Nově musí například výběr potravin, receptur, sestavení jídelníčku a způsob přípravy jídel vydávaných v rámci dietního stravování provádět nutriční terapeut. Navíc musí jídelny nakoupené potraviny skladovat odděleně od ostatních, což je podle Vaculíkové kámen úrazu.

„Nemáme prostory na to, abychom mohli dietní jídla podle nové vyhlášky připravovat. Podle mého vzali něco, co fungovalo, a zbytečnými nařízeními to zničí,“ myslí si.

To ve školní jídelně při ZŠ Řezníčkova, kde diety nevaří, o nich ani neuvažují. A to přesto, že je novela nyní povolila.

„Zkrátka na to nemáme zařízení ani prostory, abychom splnili podmínky, které ve vyhlášce jsou. Nevidím na tom nic výhodného, co by nám mělo usnadnit dosavadní práci,“ míní vedoucí jídelny Anna Žáková.

„Nikdo jídelny nenutí dietu vařit. Pokud nemohou, ať ji nevaří“

V tom s ní ale nesouhlasí Hana Kabátová z Odboru hygieny dětí a mladistvých olomoucké pobočky Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

„Myslím si, že novela dost usnadnila práci kuchyním. Dosud se diety vařily, ale všichni měli strach, že to dělají proti legislativě. Teď už se bát nemusí,“ říká a dodává, že dosud jídlo vařily vyškolené kuchařky, nyní jejich práci bude kontrolovat speciální nutriční terapeut.

„Nikdo jídelny nenutí, aby dietu vařily. Pokud nemohou, tak ať ji nevaří,“ reaguje na nespokojené hlasy Kabátová.

Podle olomouckého magistrátu už o novele vyhlášky dostaly informace všechny školní jídelny prostřednictvím České školní inspekce i krajských úřadů, případně zřizovatelů. Jak vše bude fungovat, se dozví v průběhu března, následovat budou také školení.

„O novelu se pochopitelně zajímáme taky, pracovnice odboru školství, která má ve své činnosti školní jídelny, aktivně spolupracuje na získávání informací s ministerstvem i s krajskou hygienickou stanicí a se samotnými jídelnami,“ informuje vedoucí odboru školství magistrátu Hana Fantová.

„Přestože se může zdát v souvislosti s novelou vyhlášky režim přípravy dietní stravy ve školních jídelnách složitější, určitě se budou školní jídelny v rámci možností snažit vyjít vstříc s přípravou stravy jako doposud,“ slibuje Fantová.