V centru Olomouce (na snímku Horní náměstí) už nesmí svou živnost provozovat pouliční muzikanti ani prodejci. Ti se však snaží zákaz obcházet.

V centru Olomouce (na snímku Horní náměstí) už nesmí svou živnost provozovat pouliční muzikanti ani prodejci. Ti se však snaží zákaz obcházet. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vyhláška vyhání z centra Olomouce prodejce, teď jsou na řadě žebráci

  • 1
Olomoucká novela tržního řádu zabrala. Z centra mizí pouliční prodejci, a strážníci se snaží hlídat, aby se nevraceli. Lidé na ně přesto ještě občas narazí. Prodejci si totiž vymysleli finty, jak zákaz obcházet. Na podzim začne v Olomouci platit i zákaz žebrání.

Obyvatelé a návštěvníci Olomouce si mohli v posledních dnech při průchodu centrem všimnout, že je v ulicích větší ticho a klid než dříve. Už dva týdny totiž platí novela tržního řádu, která na mnoha místech zakazuje pouliční prodej.

Strážníci se snaží na dodržování nově platné vyhlášky dohlížet, s prodejci různého zboží a pouličními dealery to ale stále nemají lehké. Problém je v tom, že pokud je nechytí při činu, nic s nimi nezmůžou.

"Když takový člověk uvidí strážníky, tak přestává zboží nabízet a chová se jako běžný občan. Chybí tak důkaz," popsala mluvčí Městské policie Olomouc Magda Václavíková. Pomohlo by tak, kdyby na prodejce upozornili sami lidé, novela však platí velmi krátce a tak se zatím na strážníky nikdo z obyvatel ani návštěvníků města neobrátil.

Město schválilo novelu tržního řádu, aby lidi zbavilo prodejců, kteří kolemjdoucí oslovují s nabídkou parfémů, služeb mobilních operátorů nebo zdravotních pojišťoven.

Strážníci zatím řeší problémy více domluvou než pokutami

Tito dealeři teď nesmí na Horní a Dolní náměstí, od náměstí Hrdinů po městskou tržnici a ve směru přes centrum až po vlakové nádraží. Zákaz platí i před budovou Regionálního centra Olomouc a v okolí autobusového nádraží. Jediné, čeho se omezení nedotklo, jsou charitativní sbírky.

Ředitel městské policie Pavel Skalický tvrdí, že kontrola pouličního prodeje teď patří k úkolům, které mají strážníci v popisu práce. Nechce však, aby hned rozdávali pokuty.

"Říkáme kolegům, ať jsou benevolentnější a spíš více upozorňují. Sankce není vždy to pravé ořechové," řekl Skalický. "Myslím, že více práce nás čeká o prázdninách. Teprve červenec a srpen, kdy bude ve městě více návštěvníků, dá této normě vyniknout," konstatoval ředitel.

Radní jsou spokojení už teď. "Novela platí a mám dojem, že pomohla," pochvaluje si například náměstek primátora Jan Holpuch. K zákazu pochůzkového prodeje se politici rozhodli hlavně po zkušenostech z loňských letních prázdnin.

Město chystá i zákaz veřejného popíjení alkoholu a žebrání

Tehdy podle nich pouliční prodej přerostl přes únosnou mez. "Například od náměstí Hrdinů k radnici na Horním náměstí se nedalo projít bez toho, aby člověka nezastavili minimálně tři prodejci," podotkl Holpuch.

Zákaz pochůzkového prodeje je první z trojice nových norem, které město chystá. Do podzimu chce v Olomouci omezit také popíjení alkoholu na veřejnosti a žebrání. Novela tržního řádu přišla na řadu první, protože je nejjednodušší.

Tuto regulaci totiž může schválit městská rada, kdežto na potírání alkoholismu a žebrání jsou potřeba vyhlášky, které musí projít schvalováním v zastupitelstvu. Podobná omezení má už zhruba osm let Prostějov a od loňska také Uničov.

Co vám vadí při průchodu ulicemi nejvíc?

celkem hlasů: 371

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 14. července 2011. Anketa je uzavřena.

Bezdomovci popíjející alkohol na lavičkách
Bezdomovci popíjející alkohol na lavičkách 242
Prodejci a dealeři
Prodejci a dealeři 84
Žebráci
Žebráci 27
Pouliční muzikanti
Pouliční muzikanti 18