Nález kostry koně v hrobě v bývalé cihelně v Držovicích u Prostějova je podle archeologů jedinečným objevem.

Nález kostry koně v hrobě v bývalé cihelně v Držovicích u Prostějova je podle archeologů jedinečným objevem. | foto: ÚAPP

Slovanský hrob v Držovicích odborníky nepřekvapil, kostra koně ano

  • 0
Nedávný nález kostry lidského těla v areálu bývalé cihelny v Držovicích u Prostějova, kterou zde při svých hrách našly děti, odborníci tak trochu očekávali. Překvapením však pro ně byla skutečnost, že se zde našla i kostra koně.

Celý případ nejprve převzala policie. "Archeolog nicméně potvrdil, že se jedná o kosterní pozůstatky z období 9. až 11. století, kdy se na tomto místě nacházelo slovanské pohřebiště," uvedla mluvčí policie Irena Urbánková.

Velkým překvapením se pak stala skutečnost, že se zde našla i kostra koně. "V českých zemích se podobné pohřby koní na pohřebištích raného středověku nevyskytují. Uložení přímo do hrobu jezdce nebo do jeho blízkosti v rámci pohřebiště je záležitostí blízkou spíše kočovným etnikům. Například v Karpatské kotlině se s nimi setkáváme již ve starší době železné a hlavně pak na pohřebištích avarských. Držovický nález je v tomto ohledu jedinečným," uvedl Pavel Fojtík z prostějovské pobočky Ústavu archeologické památkové péče.

Slovanské hroby v této lokalitě odborníci nacházeli již koncem 19. století. Jde o venkovské pohřebiště užívané od 8. století, zejména však v časech Velké Moravy a následně i v době připojení Moravy k Přemyslovskému státu. Uložení zemřelých v natažené poloze na zádech a orientace ve směru východ - západ je platný pohřební ritus právě Slovanů raného středověku.

"Pozdější doba je však stále zahalena řadou tajemství a je dobou historického temna. Držovicko je proto velmi zajímavou a důležitou oblastí ke studiu problematiky raného středověku nejen na střední Moravě," dodal archeolog Fojtík.