Husté dopravě v centru Prostějova má ulehčit plánovaný severní obchvat. Výkupy potřebných pozemků ale už několik let téměř vůbec nepostupují vpřed. Radnice a kraj to chtějí nyní změnit.

Husté dopravě v centru Prostějova má ulehčit plánovaný severní obchvat. Výkupy potřebných pozemků ale už několik let téměř vůbec nepostupují vpřed. Radnice a kraj to chtějí nyní změnit. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Prodejte parcely pro obchvat, budou politici přemlouvat lidi z očí do očí

  • 2
K neobvyklému kroku se odhodlaly prostějovská radnice a kraj. Svolávají majitele pozemků pod plánovaným severním obchvatem města, který by měl ulehčit dopravě v centru. Na schůzce chtějí vlastníky přesvědčit, aby svou půdu prodali. Výkupy totiž už více než šest let váznou, a stavba je v ohrožení.

Pokud se úřadům nepodaří půdu pod plánovanou stavbou do dvou let získat, přijde projekt o dotace. Částka potřebná na výkupy je totiž v rámci dotačního projektu ITI rezervovaná pouze do roku 2018.

Město Prostějov proto na příští týden svolává všechny vlastníky půdy na setkání do Kulturního a společenského centra, aby je přesvědčilo k prodeji.

„Výkupy pozemků trvají dlouho. Vlastníci byli poprvé osloveni před lety a řada z nich dodnes ani nereagovala. Domníváme se, že přímé a osobní setkání bude mít větší dopad a spíše dojde k dohodě,“ vysvětlila primátorka Prostějova Alena Rašková.

Mítink, na kterém má být kromě primátorky i hejtman, se uskuteční ve čtvrtek. Na pozvánce město a kraj prosí o účast a setkání označuje za velmi důležité.

Poslední smlouvy o výkupu pozemků pod severním obchvatem byly uzavřeny v lednu a v únoru roku 2010. Tehdy souhlasilo 22 z celkem 140 vlastníků. V loňském roce pak kraj přikoupil jednu stavbu, kterou bude nutné kvůli obchvatu strhnout.

Některé vlastníky pozemků dodnes nikdo neoslovil

Pozvánku město nyní posílá celkem 122 lidem. Pro některé vlastníky to bude vůbec první kontakt s úřady. Řadu z nich totiž dodnes nikdo neoslovil.

„Pokud hodláte umístit jakoukoliv stavbu na mém pozemku v katastrálním území Držovic, považuji za prvořadé a zásadní učinit majiteli půdy nabídku, která umožní následné jednání o vašem požadavku. Do té doby nesouhlasím s umístěním jakékoliv stavby na mém pozemku a nepovoluji vstup na pozemek pro účely stavby,“ reagovala například Jaroslava Sivková ve svém stanovisku pro stavební úřad a stejně postupovali i další vlastníci půdy.

Prostějovská opozice postup radnice vítá. „Je to správný, ovšem zoufalý krok. Svolávání vlastníků na veřejné setkání se děje za situace, kdy se s obchvatem po dobu pěti let nic nedělalo. Mám obavu, že termín v roce 2018 je už nereálný a pětileté zpoždění se už nedá dohnat,“ povzdechl si prostějovský zastupitel František Filouš z hnutí ANO, který se problematice dlouhodobě věnuje.

Na pondělním jednání městského zastupitelstva přitom chtěla opozice o přípravách stavby severního obchvatu diskutovat, vedení radnice však debatu nepřipustilo.

Radnice chce po vzoru Přerova zřídit kancelář pro výkupy

Prostějovská radnice a kraj nyní oznámily, že jsou připraveny vytvořit společnou pracovní skupinu, která bude majetkoprávní záležitosti koordinovat. Loni na začátku listopadu se primátorka Prostějova Rašková s hejtmanem Jiřím Rozbořilem domluvili, že zřídí speciální kancelář, která se bude věnovat pouze výkupům pozemků pod obchvatem.

Tento postup se osvědčil při stavbě posledního úseku dálnice D1 v Přerově, prostějovská kancelář však zatím fungovat nezačala.

„Počítáme s ní. Máme signály, že řada majitelů chce pozemky prodat nebo chce o prodeji jednat. Samozřejmě nepočítáme s tím, že všichni přijdou na plánované setkání a se všemi se hned domluvíme,“ vysvětlil náměstek primátorky Prostějova Jiří Pospíšil.

„Výkup zbylých pozemků bude zajišťovat firma, která vyhrála soutěž. Na radnici bude mít vytvořený prostor, aby zde mohla jednání vést,“ dodal.

Mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová doplnila, že kraj obeslal majitele pozemků poprvé v roce 2009. Následně se však projekt přepracoval, takže bylo nutné většinu vlastníků oslovit znovu.

Obchvat přijde na čtyři sta milionů korun, z toho částka potřebná na výkupy je připravena v rámci evropského projektu ITI - integrovaných územních investic.

Aktuální výkupní cena je kolem 400 korun za metr čtvereční. Úřady by v první fázi uzavřely s majiteli smlouvy o smlouvách budoucích, a až by došlo k prodeji, cena by se stanovila jako obvyklá tržní cena v danou chvíli.