Velká města Olomouckého kraje mají stále větší problémy s neplatiči poplatků za odpady. Ti jim dluží miliony korun, v případě Olomouce jde dokonce už o 32 milionů. (ilustrační snímek)

Velká města Olomouckého kraje mají stále větší problémy s neplatiči poplatků za odpady. Ti jim dluží miliony korun, v případě Olomouce jde dokonce už o 32 milionů. (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lidé dluží městům za odpady miliony, v Olomouci neplatí každý desátý

  • 2
Velká města Olomouckého kraje mají stále větší problémy s dlužníky neplatícími za odpady. I přes hrozbu exekucí totiž lidé poplatky stále častěji neposílají a dluhy v obecních kasách tak narůstají. Například jen v Olomouci nezaplatil téměř každý desátý obyvatel města a v rozpočtu tak chybí zhruba 32 milionů.

Olomouc eviduje za období mezi roky 2002 až 2012 zhruba 9 500 dlužníků. Za odpady tak neplatí téměř každý desátý obyvatel města. V Olomouci lidi stojí likvidace komunálního odpadu 660 korun na osobu za rok.

"Celkový neuhrazený dluh se vyšplhal na 32 milionů korun," uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá. Upozornila také, že dluh a počet dlužníků zřejmě ještě vzroste, protože splatnost poplatku vypršela koncem května.

Část "hříšníků" ale zaplatí s několikadenním zpožděním a další se dají přesvědčit upomínkou, takže podle ní nedojde na nejhorší.

Teprve pokud lidé na opakované upomínky nereagují, vymáhá město dlužné poplatky za odpady buď takzvanou daňovou exekucí, nebo prostřednictvím soudního exekutora. Zatím se magistrátu podařilo od dlužníků za odpady exekučně vymoci přes sedm milionů.

Do milionů jdou dluhy i v Prostějově, magistrátu na poplatcích za odpady celkem chybí téměř osm milionů korun. A vymáhání pohledávek je podle radnice těžké.

"Pokud není na dlužníkovi co vymoci, je to problém," uvedla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová. Poplatek na letošní rok činí v Prostějově 600 korun.

Přerov nejspíš více než milion z 8,5 milionu dluhů nikdy neuvidí

Poslední z trojice největších měst regionu, Přerov, eviduje v současnosti 3 581 dlužníků, což je 7,3 procenta z celkového počtu plátců.

"Dlužná částka na poplatcích za odpady z předchozích let činí téměř 8,5 milionu," shrnul mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal. Město má podle něj v evidenci necelé čtyři stovky dlužníků, od kterých je na základě jejich majetkových poměrů obtížné vymoci jakýkoliv dluh. Nejméně částku 1,4 milionu korun tak pravděpodobně nikdy neuvidí.

"Ve vztahu k dlužníkům nejprve volíme takový způsob vymáhání, jehož náklady nebudou ve zjevném nepoměru k výši pohledávky. Daňovou exekuci provádíme sami srážkami ze mzdy, z důchodu či z běžného účtu dlužníka. Samotnému vydání daňové exekuce předchází zjištění majetkových poměrů dlužníka na základě výzev," popsal Přidal.

Teprve pokud všechny tyto mírnější cesty selžou, postupuje magistrát pohledávku k vymáhání Exekutorskému úřadu Přerov, se kterým spolupracuje již od roku 2005.

"V důsledku intenzivního vymáhacího procesu se pohledávky ve srovnání s koncem loňského roku snížily o zhruba jeden milion korun," podotkl Přidal.

Nejvíce platí za odpady obyvatelé Jeseníku

Šumperk celkovou dlužnou částku nezveřejnil s odůvodněním, že dluhy se rychle mění, protože jsou průběžně vymáhány. Jen za roky 2011 a 2012 ale město eviduje 2 738 dlužníků, kteří nezaplatili přes 1,7 milionu korun. Poplatek za odpady na rok 2013 činí 612 korun.

Nejdražší poplatky za odpady má mezi bývalými okresními městy regionu paradoxně Jeseník. Letos jeho výše činí 708 korun. Možná i kvůli tomu je dlužníků jen o něco málo méně než ve více než dvakrát větším Šumperku.

Kolik chtějí velká města za odpady

Jeseník..............708 korun
Olomouc............660 korun
Přerov...............650 korun
Šumperk............612 korun
Prostějov...........600 korun

"Dlužníků je 2 360 a dluží celkem 1,3 milionu korun," sdělila mluvčí jesenické radnice Věra Janků. Podle ní vymáhá od roku 2009 město Jeseník místní poplatky za likvidaci komunálního odpadu vlastními silami daňovou exekucí.

"Právní oddělení převzalo za toto období k vymáhání pohledávky ve výši 2,36 milionu a vymohlo 1,39 milionu, což je přibližně 60 procent," dodala.

Města vymáhají dluhy prostřednictvím soudních exekutorů nebo exekuce zajišťují přímo úředníci. Nejčastěji řeší dluhy srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky z účtů a podobně. Města také své pohledávky přihlašují do dědického či insolvenčního řízení nebo uvalí exekuci na důchod či další příjem dlužníka. Častý je také prodej movitého a nemovitého majetku neplatiče.