Jedním z náměstků olomouckého primátora Antonína Staňka (vpravo) se stane mladý politik Filip Žáček. Post zodpovědný za rezort investic a majetkoprávních věcí převezme místo politického matadora Jaromíra Czmera.

Jedním z náměstků olomouckého primátora Antonína Staňka (vpravo) se stane mladý politik Filip Žáček. Post zodpovědný za rezort investic a majetkoprávních věcí převezme místo politického matadora Jaromíra Czmera. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Rošádu vlivných chystala ČSSD od voleb. Oznámila ji dřív, než chtěla

  • 3
Olomouckou radnici čeká velká změna. Náměstka Jaromíra Czmera vystřídá krátce po volbách sedmadvacetiletý Filip Žáček z ČSSD. Podle zjištění MF DNES se tak vyplní její dlouho utajovaná a připravovaná vize, kterou však z politických důvodů strana nechtěla uskutečnit hned.

Šlo o tajný plán, jehož obrysy olomoucká ČSSD načrtla už loni na podzim v době komunálních voleb. Matador sociálních demokratů Jaromír Czmero se stane náměstkem primátora, posléze ho však nahradí nová stranická krev, ambiciózní Filip Žáček.

Třiašedesátiletého Czmera, který z náměstkovského křesla sesedne oficiálně kvůli rodinným důvodům, Žáček vystřídá v září. Jeho posun do nejužšího vedení města musí schválit zastupitelé. Koaliční strany s tím problém mít nebudou. A to mladému politikovi na povýšení stačí.

Na jeho pečlivém utajení si sociální demokraté dávali záležet do poslední chvíle. Původně měli v plánu politickou rošádu oznámit veřejnosti v červenci, potvrzuje to Czmerovo vyjádření z úterního rána. Poskytl ho jen MF DNES, která se o připravovanou změnu delší čas zajímala, a během úterý ohledně tématu kontaktovala další politiky včetně Žáčka.

ČSSD zareagovala ve středu urychleným vydáním tiskové zprávy, změnu náměstka v ní oficiálně oznámila. Tím, že ji naplánovala už loni na podzim, se nepochlubila.

Tuto informaci MF DNES získala od svého zdroje, potvrdil ji i Žáček. Po předložení scénáře, že v době konání voleb bylo - ale bez konkrétní data - určeno, že nahradí Czmera, odvětil „Ano“.

Ve výsledku si nynější náměstek Czmero s neuvolněným radním Žáčkem prohodí místa. Půjde o okamžik, na který se mladý politik připravuje minimálně od října 2014. V době komunálních voleb, v nichž Žáček obhájil zastupitelský mandát, se v ČSSD jeho jméno začalo skloňovat ve spojitosti s křeslem náměstka. Nemohl ho však mít hned.

Politický matador náhle chce mít víc času na rodinu

Základem vize, kterou politici chtěli před Olomoučany skrývat až do léta, byla Žáčkova příprava. Strana ho vyslala do majetkoprávní komise, teď je jejím předsedou. Konečným cílem však byl post náměstka, pod něhož spadá vedle odboru investic i majetkoprávní agenda. Právě za tu Czmero coby náměstek zodpovídá.

Otázkou bylo, kdy ostatním koaličním stranám ODS, TOP 09 a KDU-ČSL oznámí odchod. Nakonec se tak stalo na výjezdním zasedání olomouckých radních 13. a 14. května. V politických kuloárech se informace o připravované náměstkovské rošádě šířila zhruba dva týdny před tím. Do té doby o ní ostatní strany, jež s ČSSD Olomouci vládnou, neměly ani tušení.

„Potvrzuji, že jsem panu primátorovi a ostatním kolegům z koalice avizoval, že bych chtěl v průběhu měsíce září tohoto roku odejít z pozice náměstka zodpovědného za rezort investic a majetkoprávních věcí. O uvolnění z funkce náměstka jsem požádal z rodinných důvodů,“ stojí ve vyjádření, které Czmero v úterý zaslal MF DNES poté, co ho kvůli tomu poprvé kontaktovala.

„Oficiálně bychom chtěli tento krok představit na tiskové konferenci města v červenci včetně jména mého nástupce. Blíže bych to nyní nechtěl komentovat,“ uzavřel v úterý ráno náměstek. O den později to ČSSD vydáním tiskové zprávy popřela.

Politici napříč spektrem dodávají, že to, že Czmero chce mít na rodinu víc času, je jeho nezpochybnitelné právo. Pozoruhodné ovšem je, že si to neuvědomoval už loni před volbami, když přijal čtvrté místo na kandidátce ČSSD. Vzhledem k tehdejším preferencím oranžových bylo totiž velmi reálné, že má z takové pozice velkou šanci na místo ve vedení města. Navíc již coby náměstek působil v letech 1998-2006, takže časové nároky funkce znal .

Primátor si výměnou pojistil přízeň vlivných straníků

Politolog olomoucké Univerzity Palackého Pavel Šaradín přesto hodnotí Czmerův odchod navzdory krátkému angažmá smířlivě.

„Vzhledem k věku i rodinným důvodům je to pochopitelné. Čtvrté místo může, ale i nemusí znamenat politickou kariéru. Strana mohla volby úplně prohrát, mohla vzniknout jiná koalice... Horší by bylo, kdyby tak učinil lídr kterékoliv kandidátky,“ přemítá Šaradín.

Nečekaná výměna je však s největší pravděpodobností především dalším článkem procesu, v němž si nynější primátor a předseda olomoucké ČSSD Antonín Staněk upevňuje postavení ve straně.

Již před volbami do čela oranžové kandidátky překvapivě povolal politické matadory Miroslava Petříka a právě Jaromíra Czmera. Exnáměstci primátora z dob kritizované velké koalice získali na Staňkovo přání cenné třetí a čtvrté místo, byť do té doby s jejich návratem do nejvyšší olomoucké politiky počítal málokdo.

Staněk vše vysvětloval zkušenostmi kandidátů. Jisté však je, že si tím pojistil přízeň dvou vlivných členů olomoucké ČSSD. Mezi ty se ale propracovává i ambiciózní Žáček, jenž je současně asistentem vlivného olomouckého senátora Martina Tesaříka. V minulosti působil i jako asistent někdejšího předsedy Sněmovny Miloslava Vlčka. Také na Žáčkovu podporu se tak Staněk může nyní spolehnout.

Mladý politik dostal čas připravit se a nasbírat zkušenosti

Proč však ČSSD dlouhodobě plánovanou výměnu náměstka tak pečlivě tajila? Rozhodujícím faktorem může být nutnost mladého Žáčka na novou roli potichu připravit. To, že je ČSSD ochotna Žáčkovi otevřít dveře k lukrativní a především vlivné funkci, není vzhledem k jeho postavení ve straně zase tak velké překvapení. Spíš to byla jen otázka času.

Kdo je Filip Žáček

Dnes sedmadvacetiletý Filip Žáček je členem ČSSD od roku 2005. O pět let později byl poprvé zvolen zastupitelem, strana ale skončila v opozici.

V posledních volbách mandát obhájil, v koalici je od listopadu 2014 neuvolněným radním a stal se i předsedou majetkoprávní komise. Vystudoval práva, vede Iniciativu pro podporu vypálených obcí. Je ženatý a má dceru.

Loni na podzim by však při jednáních o koalici byl z Žáčka pro ostatní strany příliš snadný terč. Za přivření očí nad jeho tehdejší nezkušeností mohly teoreticky požadovat protislužbu.

Dnes už je situace jiná. Žáček za sebou má působení v čele majetkoprávní komise a tedy i vhled do problematiky. Navíc se zaklíná budoucí spoluprací se Czmerem, který podle všeho nemá důvod ho potopit. K tomu je třeba také připočíst, že je jen obtížně představitelné, že by teď ODS, KDU-ČSL či TOP 09 kvůli novému Žáčkovu angažmá riskovaly rozpad koalice.

Dotažení rošády mají sociální demokraté v plánu nejpozději do 19. září na jednání zastupitelstva. Žáčkovi bude na podzim osmadvacet. Když ho MF DNES požádala o potvrzení, že bude novým náměstkem, nezapíral. Do vedení města se nedávno vystudovaný právník coby opoziční zastupitel dostal poprvé v minulém období, v politice se pohybuje už od maturity.

Na otázku, zda se cítí připravený na vedení důležitých odborů, Žáček reagoval opatrně.

„Je těžké odpovědět jednou větou, jestli se cítím, nebo necítím připraven. Bezesporu, pokud důvěru dostanu, udělám maximum pro to, abych ji nezklamal. Bylo by asi hodně egoistické říct, jestli se cítím, anebo necítím být připraven,“ podotkl.

Koaliční strany výměnu zřejmě nijak blokovat nebudou

Coby budoucí náměstek spoléhá i na spolupráci s předchůdcem. Neuvolněného radního Czmera by Žáček rád viděl na pozici předsedy majetkoprávní komise.

Ostatní koaliční strany velmi pravděpodobně vizi ČSSD nezhatí. Za ODS to potvrdil náměstek primátora Martin Major.

„I přes své mládí je díky svým znalostem, schopnostem, pracovitosti a píli schopen se této práce zhostit,“ ohodnotil Žáčka Major. Sám se stal náměstkem poprvé v sedmadvaceti.

Aleš Jakubec z TOP 09 zdůrazňuje, že výměna náměstka je v kompetenci ČSSD. Stejný pohled má lidovecký náměstek Ladislav Šnevajs. „Určitě proti panu Žáčkovi nebudeme vznášet nějaká veta,“ uvedl Šnevajs.