V Olomouckém kraji hrozí odchodem z nemocnic už téměř sto šedesát lékařů, do konce roku se navíc toto číslo může zvýšit. Ilustrační foto

V Olomouckém kraji hrozí odchodem z nemocnic už téměř sto šedesát lékařů, do konce roku se navíc toto číslo může zvýšit. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Výpověď v kraji podalo už 157 lékařů, většina z olomoucké fakultní nemocnice

  • 1
Už téměř 160 lékařů z Olomouckého kraje podalo v souvislosti s celostátní iniciativou "Děkujeme, odcházíme" v nemocnicích výpovědi. Jen v olomoucké Fakultní nemocnici tak učinilo 115 z nich, dalších 42 pracuje pro nemocnice patřící pod Středomoravskou nemocniční spravovanou holdingem Agel.

Ti je ale zatím nezaslali do právnické kanceláře, která je pro tuzemskou odborovou iniciativu shromažďuje. Vedení nemocnic Šternberk, Přerov a Prostějov s nimi sice seznámili, ale nechali si ještě pár dnů na rozmyšlenou. Agel totiž s odbory vyjednává o lepších podmínkách.

Pokud přesto nakonec téměř sto šedesát doktorů z kraje své hrozby opravdu splní,může to pro některá oddělení znamenat poměrně velké problémy. A nemocnice budou vymýšlet plány, jak situaci zvládnout. Navíc do konce letošního roku mohou přibýt další výpovědi.

"Uvědomujeme si, že situace je vážná a že může být od prvního března vážně ohrožen chod první chirurgické kliniky, první interní kliniky, kliniky anesteziologie a resuscitace a kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie," poznamenal mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Od chvíle, kdy oficiálně obdrží výpovědi, bude muset nemocnice hledat řešení, jak po skončení výpovědních lhůt odcházejících situaci zvládnout. "Konkrétní kroky v tuto chvíli ještě neznáme, ale věříme, že se nám péči podaří zajistit," dodal Havrlant.

V nemocnicích Agelu možná lékaři dostanou přidáno

Situace v Agelu je trochu odlišná. "Už s ohledem na fakt, že nejde o státní zařízení. Za nemocnice Přerov, Prostějov a Šternberk sice tamní odboráři vybrali dvaačtyřicet výpovědí, ale zatím nám je neodeslali," upozornil za organizátory iniciativy Jan Sedláček.

Důvodem jsou podle něj probíhající jednání lékařů s vedením. "A pokud se jim podaří dostat lepší platové podmínky, tak to v daném případě vlastně splnilo účel naší iniciativy," nastínil Sedláček.

Mluvčí holdingu Hana Szotkowská jednání potvrdila, ale o jeho konkrétních bodech zatím mluvit nechtěla. "Naši lékaři mají smluvní platy. Snažíme se v našich nemocnicích dál jednat a doufáme, že neodejdou," poznamenala Szotkowská.

V regionu však ještě nemusí jít o konečné číslo. "V pondělí čísla za Olomoucký kraj zpřesníme. Zatím netušíme, zda někdo podal výpověď ve zbývajících nemocnicích, jako je třeba ta v Jeseníku či Hranicích," doplnil Sedláček.

Lékaři si vybrali špatnou dobu, protestuje ministr

Situací se bude zabývat olomoucké hejtmanství, které na dnešek připravilo tiskovou konferenci. "Už budeme mít k dispozici konkrétnější čísla a uvidíme, jak můžeme vzniklou situaci pomoci řešit," podotkl náměstek hejtmana Michael Fischer.

Lékaři v celé zemi protestují proti současnému způsobu financování ve zdravotnictví, především proti svému platovému ohodnocení a také proti systému postgraduálního vzdělávání. Akce tedy není namířená proti zaměstnavatelům.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger před pár dny poměrně razantně proti způsobu vedení kampaně vystoupil. "Žádná rozumná vláda nemůže, i kdyby to pokládala za jakkoli potřebné, masivně zvýhodnit lékaře právě v době, kdy krátí veřejné rozpočty a kdy by mohla očekávat vzedmutí nepokojů u dalších profesí," uvedl Heger mimo jiné v dopise.