VIDEO: Gramofony z Litovle jsou hitem, letos jich vyrobí přes 100 tisíc

  • 10
Gramofony jsou díky vlně retro módy opět v kurzu a těží z toho i společnost SEV Litovel, největší evropský a patrně i světový výrobce analogových hudebních aparátů s raménkem v kvalitě Hi-Fi. Závod tak letos poprvé překročí magickou hranici 100 tisíc gramofonů vyrobených za jeden rok.

„Spíš ale náš dosavadní rekord (96 tisíc kusů - pozn. red.) posuneme na číslo 110 tisíc,“ odhaduje ředitel společnosti SEV Litovel Jiří Mencl. Nárůst výroby vysvětluje tím, že o gramofony už není zájem jen mezi fajnšmekry.

„Dnes těžíme především z módní vlny, které se těší gramofonové desky, a poklesu prodejů kompaktních disků. Třeba v USA, alespoň nám to říkali američtí dealeři, jsou CD už skoro mrtvá,“ uvádí Mencl.

Nejvíce na odbyt, řádově desítky tisíc kusů ročně, jdou podle něj gramofony střední třídy.

„Jde o gramofony řady Debut, u níž se doporučené maloobchodní ceny pohybují v rozpětí od 9500 do 13 500 korun. A je to nejen kvůli ceně, ale i proto, že patří z hlediska kvality zvuku i vzhledu k těm nejpodařenějším,“ upřesňuje Mencl.

Nejdražší přístroj se prodává za čtvrt milionu korun

V nabídce firmy jsou ale i gramofony podstatně dražší. Vůbec nejdražší kousek Signature 12 zájemce vyjde na čtvrt milionu korun. Těchto aparátů SEV ročně prodá zhruba dvacet až třicet kusů. Cenu aparátu ovlivňuje mimo jiné vložka do ramen, tedy snímací systémy s jehlou. Ty litovelská firma nakupuje.

Výroba gramofonů v Litovli

„Na maloobchodním trhu se jejich cena běžně pohybuje kolem 27 tisíc korun, některé ale stojí i pět tisíc eur - zhruba 138 tisíc korun,“ popisuje šéf společnosti.

Ke slovu se také čím dál častěji dostávají speciální materiály. Třeba pro nový model RPM 3 Carbon v Litovli vyvinuli esovitě prohnuté rameno s duralovou trubkou pokrytou karbonem.

„Ve snaze maximálně eliminovat kolísání také používáme masivní hliníkové talíře o váze až dvacet kilogramů. V některých modelech jsou pak talíře magneticky nadlehčované, aby plavaly,“ říká Mencl.

Naprostá většina vyrobených gramofonů míří do zahraničí

O tlumení vibrací se starají i masivní sokle, do kterých se sypou broky, aby byly těžší. Motory pohánějící talíř ze stejného důvodu v Litovli dávají do zinkových či železných odlitků.

„Celková váha včetně dřevěného balení, do kterého dáváme dražší modely, bývá 70 až 80 kilogramů. Samotný přístroj má tak padesát,“ podotýká šéf firmy.

Drtivá většina produkce litovelského závodu, kterou firma prodává z obchodních důvodů pod jinými značkami, nejčastěji s logem firmy Pro-Ject, končí u zahraničních zákazníků.

„Odhaduju, že v Česku prodáme necelé jedno procento naší produkce, tedy zhruba tisícovku gramofonů ročně. Naše gramofony jsou zřejmě pro většinu Čechů moc drahé. Mě to mrzí, ale konečnou cenu neovlivníme, prodáváme přes obchodní partnery a každý si na gramofon přihodí rabat,“ vysvětluje Mencl.