Předseda představenstva Česko - slezské výrobní Josef Žáček. Firma vyrábí

Předseda představenstva Česko - slezské výrobní Josef Žáček. Firma vyrábí obytné a sanitární kontejnery. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Výrobce obytných kontejnerů zachránil firmu, z níž po privatizaci odešel

  • 1
Josef Žáček ze Zlatých Hor na Jesenicku měl podnikání v genech po svém otci. Dnes je pětašedesátiletý podnikatel šéfem jedné z největších firem na Jesenicku. Jeho Česko - slezská výrobní vyrábí a dodává do světa obytné a sanitární kontejnery.

"Táta přišel do Zlatých Hor po válce a začal zde podnikat jako živnostník. Uměl zámečnické, klempířské a instalatérské práce a byl velmi úspěšný," vypráví neméně úspěšný syn - podnikatel.

Příběh roku

Josef Žáček se účastní soutěže Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů iDNES.cz a MF DNES za nejlepší podnikatelský příběh. Pomozte zvolit vítěze v anketě zde.

Josef Žáček ale nemohl otcovu živnost převzít, protože ji komunisté znárodnili. Doma ale měl jeho otec dílnu pořád.

"Odmalička jsem tátovi pomáhal. Od něj jsem získal lásku k práci. Naučil mě nejrůznější práce s kovy a taky jednat s lidmi. Vše bylo k nezaplacení," vyznává Žáček, který po průmyslovce a vojně pracoval ve strojírenství a vypracoval se na vedoucí pozice.

"Přitom jsme s tátou pořád v domácí dílně vyráběli, co lidé potřebovali. Třeba tažná zařízení na auta," popsal.

Noví vlastníci zprivatizované firmy neměli zájem ji rozvíjet

Podnik Geologický průzkum, kde pracoval jako vedoucí střediska strojírenské výroby a později mu šéfoval, šel v devadesátých letech do privatizace.

"Noví vlastníci neměli zájem firmu rozvíjet, takže jsem z ní odešel a v roce 1993 jsme s kolegy založili svou firmu," vypráví Žáček. Prvním výrobkem byly kontejnery na komunální odpad. Ukázalo se to jako krok správným směrem a brzy dostal možnost vrátit se do bývalého působiště. S přáteli koupil část notně zadluženého Geologického průzkumu.

"Převzali jsme výrobu obytných a skladových kontejnerů a taky třicet tamních zaměstnanců," vypráví podnikatel. Jeho společníci zajišťovali obchod, on zůstal věrný výrobě. Brzy se ale rozešli, protože obchod nefungoval a zůstal sám.

Firmu nakonec svěřil rakouskému investorovi

Obchod nakonec svěřil rakouské firmě CTX, která je největším obchodníkem s obytnými kontejnery v Evropě. CTX také do společnosti vstoupil jako majoritní vlastník.

"Bylo to velice těžké rozhodnutí, ale ukázalo se jako správné," hodnotí zpětně Žáček. Z původních patnácti kontejnerů měsíčně se firma dostala až na 32 denně.
Podnikatel se může spolehnout také na své dva syny, kteří ve firmě už řadu let pracují. Jeden je ekonomickým, druhý výrobním ředitelem.

"S klidným svědomím jsem jim mohl svěřit klíčové posty, protože mnohokrát prokázali své schopnosti," doplnil. Firma navíc dál investuje a připravuje se na další růst. Teď chystá stavbu nové lakovací linky za 200 milionů.

"Cílem je připravit se tak, abychom zvládli denně vyrábět až 60 kontejnerů," prozradil Žáček plány firmy, která letos oslaví dvacáté narozeniny. S odstupem by podle svých slov nic neměnil.

"Myslím, že bych se rozhodoval stejně. Jediné, co mě mrzí, že možnost podnikat nepřišla už v roce 1968, ale jsem vděčný i za těch dvacet let," říká.