V rámci oslav 170. výročí zahájení provozu Severní dráhy císaře Ferdinanda v Lipníku nad Bečvou zde vyjede vlak tažený parní lokomotivou. (Ilustrační snímek)

V rámci oslav 170. výročí zahájení provozu Severní dráhy císaře Ferdinanda v Lipníku nad Bečvou zde vyjede vlak tažený parní lokomotivou. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

V Lipníku slaví výročí Severní dráhy, na koleje vyjede parní lokomotiva

  • 0
Svézt se historickým vlakem, přihlížet, jak se promazává parní lokomotiva nebo si užít hudební a taneční vystoupení. To budou moci zájemci při Oslavách železnice v Lipníku nad Bečvou, které se konají od rána na místním vlakovém nádraží. Město si jimi připomíná 170. výročí zahájení provozu Severní dráhy císaře Ferdinanda.

"Návštěvníci se mohou těšit na příjezdy historických vlaků nebo výstavu železničářské techniky na koleji. Dobovou atmosféru přiblíží členové Okrašlovacího spolku Lípa v historických kostýmech," nastínila Blanka Prudilová z odboru školství a kultury na lipnickém úřadě.

Ti, kteří se historickým vlakem chtějí svézt, nasednou do dvou párů vlaků tažených parní lokomotivou, které pojedou po trase Olomouc - Přerov - Lipník nad Bečvou - Hranice a zpět (bližší informace a jízdní řády najdete zde).

Dráha v Lipníku

Historicky první vlak přijel do Lipníka 14. srpna 1842. Tímto významným dnem byl ve městě slavnostně zahájen provoz Severní dráhy císaře Ferdinanda.

Lipník se tak v letech 1842-1847 dokonce údajně stal významnější stanicí než Přerov. V krátké době zde postavili po Vídni nejrušnější železniční překladiště v monarchii, což výrazně podpořilo hospodářský růst Lipníka.

První dva příjezdy vlaku v 9:56 a 11:52 navíc přivítají taneční skupiny Progress Mini, jejíž členové tančí hip hop či house dance, a také swingoví Oldies.

"Oslavy bude na pódiu lipnického nádraží také doprovázet taneční orchestr Leopardi," dodala Prudilová. Chybět nebude ani občerstvení, děti zase potěší atrakce určené přímo pro ně.

"Oslavy stosedmdesátého výročí Ferdinandovy dráhy v Lipníku pak vyvrcholí uspořádáním velké hravé i naučné železničářské výstavy v galerii Konírna s názvem Jede, jede mašinka. Město Lipník ji uspořádá ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově, slavnostní vernisáž je plánována na osmnáctého října," doplnila Prudilová.

Lipník také zpřístupní konírnu či židovské hřbitovy

Na své si během Dnů evropského dědictví ale přijdou i ti, kteří dávají přednost jiným stránkám historie.

O víkendu se mohou podívat do farního a klášterního kostela, zvonice, zámecké konírny se střešní zahradou, bývalé synagogy či na oba židovské hřbitovy.

"My si určitě nenecháme ujít prohlídky historického města s průvodcem, zajímáme se totiž o židovskou historii Lipníka a památky s ní spojené," svěřila se například Marie z Lipníka, která se oslav v rámci Dnů evropského dědictví účastní pravidelně.

Komentované prohlídky budou startovat od turistického informačního centra na náměstí v 9 a 13 hodin.

Městem také bude jezdit autovláček, a to od zvonice ke zmíněným židovským hřbitovům či na nádvoří zámku, kde lidé mohou zhlédnout výstavu soch výtvarníka Michala Gabriela.