Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Krajský úředník u zakázek porušil zákon, případ je však promlčený

  • 2
Jeden z úředníků zákon neporušil. Druhý sice ano, ale jeho provinění už je promlčené. Tak zní závěry několik měsíců trvajícího policejního vyšetřování v kauze podezřelých zakázek Olomouckého kraje, které administrovali dva nyní už bývalí úředníci a současně také tiskoví mluvčí kraje.

Podezřelé zakázky například na pořádání setkání s veterány v hodnotě i statisíců korun získaly firmy nebo sdružení, k nimž měli oba úředníci osobní vazby nebo je dokonce zakládali. Kromě toho byly kraji fakturovány několikanásobně vyšší částky, než kolik položky jako pronájmy sálů či občerstvení skutečně stály (více o případu čtěte také zde).

Policie vše prověřovala hned několikrát, až dosud ale pokaždé případ odložila s tím, že se žádný trestný čin nestal. Vyšetřování, které odstartoval hejtman Jiří Rozbořil podáním trestního oznámení loni v květnu, sice také končí odložením bez dalšího trestního stíhání, přesto přineslo podstatně jiný výsledek.

„Policie konstatovala, že u pana Hegera došlo k jednání v rozporu se zákonem, bohužel je ale promlčeno. U pana Kocycha pak nebyly dány důvody pro zahájení trestního stíhání a u paní Hrabalové policie konstatovala, že z její strany došlo k nesprávnému postupu při oznámení a časové prodlevě při oznámení samotném,“ uvedl Rozbořil.

Právě úřednice krajského úřadu Olga Hrabalová na podezřelé zakázky společně se svým právníkem a reportéry České televize upozornila a obrátila se i na policii. Její oznámení ale skončila konstatováním policie, že k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo.

Hejtman se opřel i do úřednice, která na zakázky upozornila

Podle Rozbořila je v případě Ivo Hegera na vině minulé vedení krajského úřadu.

„Za minulého vedení selhaly veškeré kontrolní mechanismy a na ty situace se nereagovalo. Proto celá záležitost došla až tak daleko, jak došla,“ uvedl hejtman, který se opřel do Hrabalové.

„Ptám se, na základě zjištění policie jaký měla podíl na této kauze, když o některých zakázkách minimálně věděla, ale ohlásila je mnohem později, což zkomplikovalo vyšetřování. Mimo jiné také nepostupovala v souladu s tehdy platným etickým kodexem zaměstnance úřadu,“ řekl Rozbořil.

„Ptám se také, zda nešlo o účelovou manipulaci, vyčkávání a několikaměsíční otálení s oznámením s cílem využít situace ve svůj případný prospěch? A kdyby nadále zůstala na postu asistentky, respektive na odboru kanceláře hejtmana, oznámila by vůbec tuto skutečnost?“ dodal.

Příklady sporných zakázek

  • sraz veteránů 2006 a 2007 (zajišťovala Agentura Atlantis) - výdaje za sál a pohoštění max. 40 tisíc korun, kraji vyúčtováno 190 tisíc
  • sraz veteránů 2009 (zajišťovala firma Omnis) - za občerstvení vykázány výdaje 70 tisíc, dle firmy zajišťující raut byla reálná cena 26,5 tisíce; částka za pronájem prostor v Domu armády stanovena na 34 tisíc, armáda neúčtovala nic
  • sraz veteránů 2010 (zajišťovala firma Omnis) - za občerstvení vykázány výdaje 50 tisíc, dle firmy zajišťující raut byla reálná cena necelých 31 tisíc; částka za pronájem prostor v Domu armády stanovena na 19 tisíc, armáda neúčtovala nic
  • období 2008-2010 - zakázky od kraje za více než dva miliony korun dostává občanské sdružení Eufour, mezi jeho zakladatele patří Tomáš Kocych a Ivo Heger, kteří pro kraj pracují
  • období 2009 až 2012 - odběr 24 tisíc propagačních bloků a 42 tisíc igelitek, to vše za více než 1,3 milionu

(zdroj: Česká televize)

„Důrazně odmítám, že bych něco dělala účelově nebo kvůli osobnímu prospěchu. Informaci o ukončení vyšetřování mi hejtman ani neposkytl. Jsem ale ráda, že policie potvrdila, že Ivo Heger jednal v rozporu se zákonem. Na slova hejtmana vůči mé osobě budu určitě reagovat, ale až po konzultaci s právníky, kteří mi nabízejí podporu,“ reagovala na jeho vystoupení Hrabalová.

Oba úředníci museli z kraje odejít, jeden zvažuje právní kroky

Výsledkem kauzy byl nakonec odchod obou úředníků z krajského úřadu po vzájemné dohodě. Heger skončil v dubnu, Kocych v září. V jeho případě bylo podle kraje důvodem k odchodu „zamezení poškozování pověsti dobrého jména zaměstnavatele zmíněnou kauzou a úzké vazby na události s ní spojené“. Jakékoliv provinění ale odmítá.

„Nedopustil jsem se ničeho, co bylo naznačováno, lživě nebo polopravdivě předkládáno orgánům činným v trestním řízení a poté veřejnosti. Řádné prošetření všech nařčení jsem již tehdy přivítal. Abych zamezil špinění dobrého jména Olomouckého kraje, sám jsem navrhl svůj odchod z této instituce,“ řekl pro ČTK s tím, že případ podle něj poškodil jeho dobré jméno i profesní renomé.

„Zasáhl hluboce mé nejbližší. Věřím, že po dvou letech budu mít možnost prostudovat spis a případně právní cestou na něj reagovat. Hodlám využít všech možností k očištění svého jména,“ dodal.

Provinění však odmítá i Heger. „Většinu okolností případu znám paradoxně jen z doslechu, policie mi nikdy žádné porušení zákona nevyčítala a neřešila je se mnou. Navíc musím dodat, že porušení zákona není totéž co spáchání trestného činu. O mé vině může rozhodnout jenom soud, který tuto věc pochopitelně řešit nebude, není k tomu žádný zákonný důvod,“ uvedl.

Policie to ovšem vidí jinak. Pokud by totiž případ nebyl promlčený - k čemuž došlo v září 2013 - čekalo by Hegera trestní stíhání za zneužívání pravomoci veřejného činitele.

„Skutek se v případě jednoho ze dvou pracovníků stal a ke zneužití pravomoci došlo, ale uplynula promlčecí doba a tudíž bylo trestní stíhání nepřípustné,“ shrnula krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.