V Africe se otevírá šance na výhodný export pro firmy, které produkují výrobky nebo technologie v oblasti vodárenství, energetiky, zdravotnictví, dopravní stavby, ale také potravinářství nebo technologie na zpracování surovin. Ilustrační snímek

V Africe se otevírá šance na výhodný export pro firmy, které produkují výrobky nebo technologie v oblasti vodárenství, energetiky, zdravotnictví, dopravní stavby, ale také potravinářství nebo technologie na zpracování surovin. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lákavá exotika. Firmám z Olomouckého kraje se otevírají trhy v Africe

  • 0
Ghana, Rwanda, Uganda, Jižní Súdán. Před firmami z Olomouckého kraje se pomalu otevírá cesta na exotické, ale dle expertů velmi zajímavé trhy. Zástupci krajské hospodářské komory se nedávno vrátili z podnikatelské mise po "černém kontinentu". A hlásí: Afrika nabízí pozoruhodné příležitosti.

Celou českou misi vedl šéf krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Bořivoj Minář.

"Tato teritoria byla dlouho opomíjená, přitom nabízejí řadu zajímavých příležitostí i pro podnikatele z Olomouckého kraje," tvrdí Minář, který absolvoval podnikatelská fóra v Jižním Súdánu, Rwandě, Ugandě a Ghaně.

Podle šéfa hospodářské komory se šance na výhodný export otevírá především pro regionální firmy, které produkují výrobky nebo technologie v oblasti vodárenství, energetiky, zdravotnictví, dopravní stavby, ale také potravinářství nebo technologie na zpracování surovin.

"Dá se říct, že Afrika je úplně na začátku - obrazně řečeno před ostrým startem. Evropa včetně nás v tom trochu zaspala za Spojenými státy nebo asijskými velmocemi. Jenom je potřeba zbavit se předsudků a navázat první kontakty. Přes vyšší rizika financování je i v afrických zemích velmi zajímavý trh," hodnotí Minář. Rizika podle něj kompenzují firmám nejrůznější daňové úlevy, osvobození od cla nebo granty.

Ovšem Afrika není pouze export. "Zaznamenali jsme velký zájem o vývoz čaje, kávy a kakaa," upozorňuje Minář na možné příležitosti pro dovozce.

Čerpadla míří do Egypta, výrobce pokukuje i po Ghaně

Jedním z členů podnikatelské delegace byl Ilja Mazánek, obchodní ředitel společnosti Transcon.

"Máme za sebou jednání s představiteli ugandského úřadu civilního letectví. S ohledem na skutečnost, že naše firma patří k čelním světovým výrobcům zařízení pro heliporty, byla úřadem civilního letectví tlumočena poptávka na dodávku několika kusů heliportů pro potřeby ugandského záchranného systému," uvedl Mazánek.

Na afrických trzích vidí zajímavá odbytiště také olomoucký výrobce čerpadel společnost Sigma Pumpy. "Do Ghany jsem kdysi dodávali a určitě bude dobré kontakty obnovit. Něco málo prodáváme v Súdánu, ale určitě je tam pro nás více příležitostí," ocenil misi obchodní ředitel firmy Vladimír Koutský.

Z afrických zemí je zatím největším trhem pro Sigmu Pumpy Egypt. "Tradičně je pro nás z celého kontinentu nejzajímavější severní Afrika, ale z obchodního hlediska mohou být velmi zajímavé i další oblasti Afriky. Je dobré, když v těchto zemích stát pomáhá s kontakty," míní Koutský.

S podnikateli vyjel do Afriky i ministr Jan Kohout

Právě zapojení státu do otevírání dveří na trhy v afrických zemích považuje šéf hospodářské komory Minář za zásadní.

"Pro podnikatelské aktivity v těchto teritoriích je důležitá státní podpora alespoň v období, než se obchod rozjede," podotýká s tím, že proto české misi výrazně prospěla účast ministra zahraničních věcí Jana Kohouta.

Země, které česká mise v Africe navštívila, označují za obchodně zajímavé a perspektivní pro české firmy také odborníci ze státní exportní pojišťovny EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnosti), která tuzemským podnikatelům a společnostem pojišťuje obchodní aktivity v zahraničí například proti riziku, že v cílové zemi vypukne válka, revoluce či ji ochromí stávka a export utrpí škody.

"Především Ghana disponuje jedním z největších potenciálů pro české vývozce v rámci subsaharské Afriky. V rámci podnikatelské mise proběhla jednání s příslušnými ministerstvy, která z našeho pohledu potvrdila připravenost Ghany vstoupit do závazku s financujícími bankami při uskutečňování českých zakázek," uvedla ředitelka odboru pojištění vývozních úvěrů EGAP Dana Pučelíková.