Tvarůžkové moučníky vyráběné v loštické cukrárně Zbyňka a Zdeňky Poštulkových zvítězily v anketě o pochoutku Olomouckého kraje.

Tvarůžkové moučníky vyráběné v loštické cukrárně Zbyňka a Zdeňky Poštulkových zvítězily v anketě o pochoutku Olomouckého kraje. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Lahůdkou Hané jsou tvarůžkové moučníky, těsně za nimi skončilo zelí

  • 0
Loštické tvarůžky a moučníky z nich vyráběné jsou v kurzu. Zvítězily ve čtenářské anketě MF DNES a iDNES.cz o nejoblíbenější lahůdku Olomouckého kraje. Tvarůžky porazily sedm dalších regionálních produktů, hned po nich u lidí bodovalo bystročické zelí a kozí sýry z Čelechovic.

"Naše zákusky se tváří sladce, ale chutnají slaně, což některé návštěvníky zarazí. K jejich výrobě používáme listové, piškotové i bramborové těsto, tvarůžkovou pěnu a vždy jednu ingredienci navíc, například šunku nebo povidla," popsala majitelka "tvarůžkové" cukrárny Zdeňka Poštůlková.

Kompletní výsledky ankety zde

"Dáváme si ale pozor na to, abychom zákusky nepřekombinovali a vynikla chuť tvarůžků," dodala Poštůlková, která vede prodejnu se svým manželem už čtvrtým rokem.

Poštůlkovi si původně otevřeli lahůdky a na tvarůžkové moučníky se začali specializovat až později. "Poprvé jsme udělali tvarůžkový koláček a šáteček, nyní máme asi deset druhů takových zákusků," popisuje majitelka. Na výrobky už je nyní i ochranná známka.

Podle Poštůlkové cukrárna láká především turisty. "Místní to moc nebere, ale to už tak bývá, turisty však zajímáme. Někteří navíc kupují naše výrobky domů i z recese. Pak prý dají třeba naši trubičku ke kávě a host je překvapený, že není sladká," usmívá se Poštůlková.

Recept na bystročické zelí si rodina předává desítky let

Stříbrná příčka ankety patří bystročickému zelí. Zelárnu v Bystročicích na Olomoucku provozuje rodina Kubíčkových. "Je to výborné, jsme moc rádi. Zelí děláme podle receptu, který si v rodině předáváme několik desítek let, a těžko říct, co je na něm tak unikátní," říká Jarmila Kubíčková.

Zpracování Bystročického zelí.

Bystročické zelí nebodovalo poprvé - Kubíčkovi už s ním získali více než desítku různých ocenění.

"Ale to zas tolik neznamená, protože hodnocení záleží pokaždé na chuťových preferencích těch, kteří zelí ochutnávají," konstatuje Kubíčková.

A v jaké úpravě je jejich zelí nejlepší? "Lidé si ho hodně pochvalují v segedínském guláši, dobré je i samotné nebo v salátu s olejem a cibulí," doporučuje Kubíčková.

Lidé, kterým kozí sýry zachutnaly, se na farmu vrací

Třetí místo pak obsadily v anketě kozí sýry z farmy Rozinka v Čelechovicích na Hané. "Je to úspěch. Vím, že naše farma je už dost známá. Měla jsem však za to, že spíše kvůli chovu koz a akcím, které na farmě pořádám, sýry jsem vnímala jako druhořadou záležitost," přiznává chovatelka Jarmila Zelenská.

Kozí sýry z farmy v Čelechovicích na Hané.

Podle svých slov dlouho neúspěšně obcházela restaurace i prodejny zdravé výživy, na farmu se však pro výrobky z kozího mléka vrací návštěvníci, kterým zachutnaly.

"Lidé už si zvykají, že za zdravé potraviny zaplatí víc peněz. Koupí si třeba kolečko sýra, jedí ho týden, ale s tím, že v tom sýru je litr mléka a oni tak stále mají nějaké bílkoviny," popisuje Jarmila Zelenská, která za nejobtížnější část své práce považuje shánění kvalitního sena pro kozy, neboť nemá vlastní pozemky.

Potěší ji naopak to, že výrobky z její farmy lidem nejen chutnají, ale i uleví od zdravotních potíží. "Kozí mléko pomáhá například lidem, kteří trpí žaludečními potížemi nebo lupenkou. Jsem ráda, když mi pak sdělí, že je jim třeba i díky našim výrobkům lépe," shrnula Zelenská.