Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Firmy vybraly školy, jejichž absolventy by zaměstnaly. Vyhrály technické

  • 2
Kam jít na střední školu pro dobré vyhlídky na uplatnění vzkázali nyní žákům 9. tříd sami zaměstnavatelé z řad velkých firem. V soutěži Doporučeno zaměstnavateli zvolili tři nejlepší střední školy, o jejichž absolventy budou mít v budoucnu zájem. Hodnocení ovládly technicky zaměřené školy.

Na první příčce soutěže Doporučeno zaměstnavateli se umístila olomoucká Střední škola strojnická, na druhém Střední průmyslová škola Hranice a na třetím Střední škola technická a zemědělská Mohelnice.

„Soutěž pomůže nejen uchazečům o studium a jejich rodičům v orientaci, kde získat kvalitní vzdělání s vysokou pravděpodobností dobrého zaměstnání, ale je také projektem podporujícím orientaci na správné obory. Přispívá ke zlepšení komunikace mezi školami a firmami, kterým stále chybí vhodní kandidáti na řadu profesních pozic,“ uvedl Pavel Hulák, ředitel Klubu zaměstnavatelů, který soutěž spolupořádal.

Vítězné školy si z prvního ročníku soutěže odnesly značku nazvanou Doporučeno zaměstnavateli. Organizátoři výsledky vyhlásili v době, kdy si řada žáků devátých tříd základních škol vybírá, kam se jejich studium bude ubírat dál. Pokud váhají, jaké školy si napsat na přihlášku, výsledky soutěže jim napoví.

„Snažíme se žáky ze základních škol nalákat, absolventů technických oborů je stále málo a hlásí se nám další a další firmy z odvětví, kde se nedostatek odborníků projevuje třeba až nyní,“ říká například Ivan Doležel, ředitel Střední průmyslové školy Hranice, která skončila druhá v pořadí.

Ocenění si váží, protože pro školy v soutěži hlasovaly samotné firmy z regionu, které se s jejich absolventy setkávají nejen během praxí, ale také u pohovorů.

Na hodnocení se podílela většina předních zaměstnavatelů

„Zaměstnavatelé disponují díky zkušenostem z pohovorů s absolventy i zásluhou osobního kontaktu s vybranými středními i vysokými školami velmi podrobnou znalostí kvality výuky,“ uvádějí organizátoři soutěže.

Dokáží tak podle nich velmi spolehlivě a jednoduše určit rozdíly v odborné i jazykové úrovni přípravy pro praxi u jednotlivých škol v poměrně nepřehledné džungli státních i soukromých zařízení ucházejících se o studenty.

Na hodnocení se v regionu podílela většina předních zaměstnavatelů v čele se společnostmi jako Precheza, Hella Autotechnik Nova, Pars nova či Mubea.

„Pořadí ovlivňují samy firmy za použití koeficientu odvozeného od počtu zaměstnanců a ocenění je tak potvrzením od významných společností, že absolventům těchto škol nabídnou práci s větší pravděpodobností,“ vysvětlil Hulák.

Právě nabídka budoucího zaměstnání v oboru, který studují, je pro studenty a jejich rodiny při výběru střední školy velmi důležitá.

„S firmami se snažíme spolupracovat nejen co se týče praxí studentů, radíme se s nimi i při vytváření školního vzdělávacího programu. Naši učitelé se neustále vzdělávají, aby studentům mohli předávat znalosti, které drží krok s technickým pokrokem,“ říká Ivan Doležel.

O studenta se přetahovaly najednou i tři firmy, chlubí se škola

Jeho škola dohromady spolupracuje s přibližně dvěma stovkami společností. A kolik z jeho studentů najde hned po škole práci?

„Někteří jdou studovat dál na vysoké školy, ten zbytek ale se zaměstnáním nemá problém. Firmy si šikovné studenty vybírají už na odborných praxích, navíc výuku opravdu přizpůsobujeme jejich potřebám. Už se nám stalo i to, že o šikovného studenta se v jednu chvíli přetahovaly hned tři společnosti. U strojařů zase zaměstnání našlo všech čtyřicet absolventů,“ popisuje Doležel.

Jedním z cílů projektu je pak podle Huláka také diskuse mezi nejlépe hodnocenými školami a předními zaměstnavateli.

„Ta se stala dobrou příležitostí k výměně názorů na úroveň spolupráce i pro řadu vzkazů státu a zřizovatelům škol na úrovni kraje ke stále nedokonalému vzdělávacímu systému,“ myslí si.

Cena je potvrzením od společností, že absolventům těchto škol nabídnou práci s větší pravděpodobností.