Koledníci Tříkrálové sbírky letos v rámci olomoucké arcidiecéze vybrali ještě více peněz než loni. Nepotvrdily se tak obavy z negativní reakce lidí kvůli církevním restitucím. Ilustrační snímek

Koledníci Tříkrálové sbírky letos v rámci olomoucké arcidiecéze vybrali ještě více peněz než loni. Nepotvrdily se tak obavy z negativní reakce lidí kvůli církevním restitucím. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Lidé byli navzdory restitucím k církevní Tříkrálové sbírce štědřejší

  • 3
Přes dvaadvacet milionů korun dali lidé letos do pokladniček Tříkrálové sbírky v rámci olomoucké arcidiecéze. Nenaplnily se zde tak obavy, že lidé budou vzhledem k rozsahu církevních restitucí a finanční náhrad skoupější a nedají na charitu tolik jako v minulosti. Výtěžek je totiž ještě vyšší než loni.

Do 4 995 pokladniček, které nosili koledníci převlečení za tři krále v rámci olomoucké arcidiecéze, pod kterou spadají i charity ve Zlínském kraji, nakonec letos celkem lidé hodili 22,39 milionu korun. Loni to bylo necelých 21,5 milionu.

V samotném Olomouckém kraji opět nejvíce vybrala Charita Zábřeh, a to 1,24 milionu.

"Výnos z Charity Zábřeh je tradičně silný," potvrdil mluvčí arcidiecézní charity Marek Navrátil. Loni zde vybrali o necelých šedesát tisíc korun méně.

Zábřežští koledníci a farníci jako odměnu dostali slavnostní odpoledne, kdy charita prezentovala výsledky sbírky, a také Tříkrálový koncert.

"Samozřejmě máme jako každoročně připraveny pozornosti pro koledníky. Je to jakési symbolické poděkování za jejich aktivitu a obětavost, se kterou se svého úkolu zhostili," řekl šéf zábřežské charity Jiří Karger.

Někteří koledníci se setkali i s negativními reakcemi

Přes dobré výsledky se ale koledníci občas setkávali s negativními reakcemi některých lidí.

Tříkrálová sbírka

Kde se v kraji vybralo nejvíc (miliony korun)

Charita Zábřeh - 1,24
Charita Olomouc - 1,19
Charita Šternberk - 1,19
Charita Hranice - 0,87
Charita Prostějov - 0,8
Obl. charita Přerov - 0,72

(zdroj: trikralovasbirka.cz)

"Bohužel byli takoví, kteří odmítali přispět s odkazem na církevní restituce. Církev prý má dost, takže nic nedají. Naštěstí to byly pouze ojedinělé případy," popsal Karger.

Přitom zábřežská charita podle něj paradoxně před lety kupovala majetek, který církev nyní mohla získat v restituci.

"Potřebovali jsme ho k naší činnosti. Šlo o bývalý charitní dům," vysvětlil Karger. Někteří lidé podle něj pořád nechápou, že i charitní práce vyžaduje náklady.

Na Šumpersku spíš někteří lidé vytýkali koledníkům "žebrání". "To si určitě nezaslouží. Ti lidé by si měli uvědomit, že každá koruna ze sbírky jde na dobrou věc a pomáhá těm nejpotřebnějším," přidala Marie Vychopeňová.

O rozdělení vybraných peněz rozhodne komise

Arcidiecézní charita podle mluvčího Navrátila eviduje 150 projektů. "Je to široké spektrum zahrnující podporu lidí bez domova, práci se seniory nebo s lidmi s různým handicapem, část je určena na pomoc lidem v hmotné nouzi," shrnul.

Objevují se i další projekty, například na zřízení nebo rozšíření půjčoven rehabilitačních pomůcek, poradnu pro ženy a dívky.

"O rozdělení peněz rozhodne komise. Musíme veřejnosti, která přispívá, garantovat, že peníze ze sbírky vynakládáme účelně a efektivně," doplnil Navrátil.

Lidé se mohou seznámit s výtěžkem za jednotlivé charity na internetových stránkách trikralovasbirka.cz.

,