Výstava (Ne)viditelná Olomouc umožní lidem vyzkoušet si, jak se poznává svět...

Výstava (Ne)viditelná Olomouc umožní lidem vyzkoušet si, jak se poznává svět beze zraku. Zkusila si to i redaktorka MF DNES. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Neviditelná“ výstava ukáže život ve tmě, lidem musí stačit tři smysly

  • 1
Ve čtvrtek začíná v Olomouci nová výstava, která je "neviditelná". Jejím cílem je ukázat návštěvníkům, jaký je život se zrakovým postižením. Lidé tak část expozice vnímají bez možnosti vidět, tedy především hmatem. V předstihu si ji vyzkoušela i redaktorka MF DNES.

Nová výstava má přiblížit vidícím lidem svět těch nevidomých. I když jak říká jeden z organizátorů výstavy a bývalý ředitel olomouckého Tyflocentra Jan Příborský, svět je jen jeden.

"Lidé s nějakým postižením v něm jen potřebují pomoc od těch zdravých," říká Příborský.

Olomoucká výstava podle něj není výjimečná nápadem ukázat lidem život ve tmě, ale především možností "ohmatat" si olomoucké památky.

"Od jiných podobných výstav se lišíme tím, že jsme ji zaměřili přímo na Olomouc, ve které všichni žijeme, jsme patrioti," dodává s tím, že lidé mají možnost sáhnout si na model radnice či děla a mincí spojených s historií města.

Lidé si prohlédnou pomůcky nevidomých...

Vyrážíme dovnitř a průvodkyni temnotou nám dělá pětadvacetiletá Tereza Illeková, která nevidí od narození.

"Na ulici podávají lidé pomocnou ruku mně a já nyní provádím v temné části výstavy proto, že budu šťastná, když budu moci pomocnou ruku lidem podat já," vysvětluje.

Výstava má několik částí. V té první, světlé, si návštěvníci mohou ještě za pomoci svého zraku prohlédnout nejrůznější kompenzační pomůcky, které pomáhají lidem se zrakovým postižením překonat nástrahy každodenního života.

...a poté si sami vyzkouší, jaké to je zůstat bez zraku

Ve druhé části si nasadíte černou škrabošku a potmě se za pomoci průvodkyň snažíte zorientovat a neztratit se mezi nataženými provazy.

"Chyťte se lana a držte se jej po celou dobu," nabádá nás Tereza. Pomalu jeden za druhým postupujeme k modelům olomouckých historických staveb.

Mám upřímnou radost, když jen za pomoci hmatu konečně určím, o jakou budovu se jedná. Mé prsty se pohybují po orloji a obkreslují jednotlivé oblouky radničního podloubí. Jsem doma, tohle znám.

Následuje opičí dráha v podobě simulované ulice. Obejít musíme popelnici i lavičku, tentokrát nám nepomáhají lana, ale zábradlí a na zemi speciální vystouplý pruh. Život bez jednoho ze smyslů není snadný a díky této výstavě si to lidé, kteří ho mají, mohou vyzkoušet. Výstava se otevře od čtvrtka 1. srpna v budově v Křížkovského ulici číslo 5.