Jedním z hlavních lákadel nové výstavy Mírov - pohled je lano spletené z

Jedním z hlavních lákadel nové výstavy Mírov - pohled je lano spletené z prostěradel zakončené kotvou vyrobenou z části postele, které při svém útěku z věznice použil Jiří Kajínek. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Výstava o mírovské věznici ukáže Kajínkovo lano i tajně vyrobené nože

  • 2
V muzeu v Zábřehu na Šumpersku bude od středy k vidění výstava nazvaná Mírov - pohled za mříže. Ta přiblíží historii i současnost této věznice. Mezi hlavní lákadla bude patřit třeba lano, které při svém útěku použil Jiří Kajínek.

"Život za hradními branami Mírova v posledních více jak sto padesáti letech přibližují fotografie a dokumenty, obleky a jídelní soupravy vězňů, uniformy a vybavení dozorců, vězeňské řády, ale i objevené nepovolené předměty," nastínil kurátor výstavy Zdeněk Doubravský.

Na těch je dobře vidět, jak se poměry ve věznicích obecně za desítky let změnily. Zatímco kdysi se vězňům zabavovaly i věci jako kostky, karty nebo hodinky, v současnosti jde hlavně o nebezpečné předměty, mobily či zbraně. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout třeba vězni tajně vyrobené nože či zabavenou břitvu.

Ukázka exponátů výstavy

Hlavním tahákem výstavy ale zřejmě bude lano spletené z prostěradel zakončené kotvou vyrobenou z části postele, které při svém útěku z mírovské věznice použil Jiří Kajínek.

Svým útěkem se stal jedním z nejznámějších českých vězňů, protože mírovský hrad měl do té doby pověst věznice, z níž nikdy nikdo neutekl.

Kromě toho budou k vidění i dřevěné výrobky a nábytek, které v současnosti mírovští vězni vyrábí, stejně jako papírové sáčky, na nichž pracovali v minulosti. Dalšími exponáty budou výtvarné práce vězňů.

Chybět kromě toho ale nebudou ani věci z běžného vězeňského života či ukázky postupně se měnící výstroje a uniforem dozorců, stejně jako postupem času se měnící mundúry vězňů či jejich nádobí. Klasické plechové dnes nahrazuje plastové.

Výstavu společně připravili Vlastivědné muzeum v Šumperku, Kabinet dokumentace a historie Vězeňské služby ČR a Věznice Mírov. Její vernisáž se uskuteční ve středu v sedmnáct hodin v budově zábřežského muzea v Žižkově ulici, naposledy pak mohou návštěvníci vystavěné věci shlédnout 4. dubna.