Expozice v přerovské výstavní síni Pasáž připomíná slavné archeologické nálezy,...

Expozice v přerovské výstavní síni Pasáž připomíná slavné archeologické nálezy, nezapomíná ale ani na proměnu Předmostí v panelákovou čtvrť. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Takhle to bylo či mohlo být. Výstava obrazů ukazuje život lovců mamutů

  • 0
Jednou ze součástí nové výstavy v přerovské výstavní síni Pasáž je i obraz, který se snaží vnést světlo do toho, jak vypadal slavný hrob pravěkých lidí v Předmostí. Expozice připomíná i proměnu malebné hanácké vesnice v panelákové předměstí Přerova.

„Výstava je nejen připomínkou loňského 120. výročí od legendárního objevu hrobu lovců mamutů v Předmostí K. J. Maškou v létě 1894, ale zároveň také letošního 70. výročí od smutné události, která se odehrála v závěrečných dnech druhé světové války. Během ústupu německých vojsk začal hořet mikulovský zámek, kam byla paradoxně z důvodu většího bezpečí uložena většina unikátních nálezů z paleolitických lokalit na Moravě včetně antropologického materiálu z Předmostí,“ přiblížil Zdeněk Schenk z Muzea Komenského v Přerově.

Při této příležitosti vytvořil malíř Libor Balák vědecky podloženou rekonstrukci toho, jak mohl hrob lovců mamutů vypadat.

„Ve věci hrobu z Předmostí neexistuje mnoho vodítek a za těch 120 let od jeho objevu se objevila celá řada teorií, proč a jak vznikl,“ vyprávěl Libor Balák, který vycházel například z informací o nálezech hrobů ze stejného období jinde ve světě.

Ve svých obrazových rekonstrukcích na základě poznatků z různých vědeckých oborů narušuje běžnou představu lovců mamutů jako rozcuchaných lidí v otrhaných kožešinách.

„Většina savců věnuje část dne péči o svůj vzhled. Proč by to tedy nedělali i naši prapředkové? Jen proto, že byli podle některých představ primitivní?“ ptá se malíř.

Stejné je to i s oblečením. Otrhaná kožešina by v chladu jen těžko někoho zahřála, oděv pohřbeného na Balákově obrazu tak spíše připomíná oblečení eskymáků.

Podle jeho slov vznikaly v té době hromadné hroby, jako je ten, jenž byl nalezen v Předmostí, většinou v případech, kdy došlo k výjimečnému úmrtí. „Vědecké výklady se mění, ale viděl bych to jako superhrob, kdy v daném společenství zemřelo z neznámých příčin najednou více lidí,“ uvádí Libor Balák.

Na jedné z nedávných konferencí se objevila teorie, že lovci mamutů žijící v severněji položených oblastech měli problémy s topením.

„Zřejmě se stávalo, že občas se zplodinami kouře lidé otrávili. Myslím, že to mohl být i případ z Předmostí. Pro ostatní z kmene to bylo záhadné úmrtí, mohli je přikládat například nadpřirozeným silám,“ dodává Balák, který je průkopníkem vědecky podložených obrazových rekonstrukcí historických událostí nejen u nás, ale i ve světovém měřítku.