Markéta Doláková z Historického ústavu olomouckého Vlastivědného muzea ukazuje...

Markéta Doláková z Historického ústavu olomouckého Vlastivědného muzea ukazuje letošní novinku výstavy Příběh kamene - přes půl tuny vážící kamennou desku s reliéfem válečných trofejí. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Výstava láká na kamennou desku ze zbourané brány, která střežila Olomouc

  • 0
Další, téměř dva metry široký a přes půl tuny těžký přírůstek přidalo olomoucké Vlastivědné muzeum do své sezonní expozice geologie, archeologie a lapidária nazvané Příběh kamene, která byla nyní opět otevřena a to až do konce září.

Lidé nově mohou v depozičních prostorách muzea v Denisově ulici obdivovat kamennou desku s reliéfem válečných trofejí, jež byla původně kdysi umístěna na Františkově bráně postavené v první polovině 19. století na severním příjezdu do Olomouce. Brána ale byla v roce 1885 v rámci bourání hradeb rozebrána.

Expozici, která představuje kámen ve třech formách - jako horninu, která je opracována do podoby nástroje a nakonec přetvořena v umělecké dílo, muzeum poprvé otevřelo v roce 2013 a mezi nejcennější exponáty patří desetimetrová keltská dlabaná loď z mladší doby železné, která byla v roce 1999 nalezena v břehu štěrkopískovny u Mohelnice.

Dále se zde nachází různé sochy, gotické náhrobky nebo boží muka a portál ze 16. století. Velkou vzácností jsou pak i bohatě zdobené fragmenty z románského paláce zbudovaného v Olomouci v první polovině 12. století biskupem Jindřichem Zdíkem i architektonické články z přilehlé katedrály svatého Václava z konce století třináctého.

Kromě obdivování řemeslné zručnosti předků si na výstavě návštěvníci sami mohou vyzkoušet kamenosochařské nástroje nebo sestavit puzzle zhotovené podle jednoho z reliéfů.