Nová výstava v olomouckém Vlastivědném muzeu láká mimo jiné na mistrovské kopie...

Nová výstava v olomouckém Vlastivědném muzeu láká mimo jiné na mistrovské kopie českých korunovačních klenotů. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucké muzeum láká na korunovační klenoty, mluvící meč či ražbu mincí

  • 2
Dobové zbraně, šperky, hračky, mince či řemeslné nástroje, model hradu Karlštejna, ale především věrnou repliku českých korunovačních klenotů. Celkem více než dvě stovky exponátů, z toho většina přímo z regionu, je k vidění na nové výstavě v olomouckém Vlastivědném muzeu.

Expozice nesoucí název České korunovační klenoty na dosah - Doba Karla IV. na Olomoucku. Expozice shrnuje život a dílo jednoho z nejvýznamnějších panovníků středověké Evropy, ale také epochu lucemburské vlády na Olomoucku, a to od nástupu Jana Lucemburského na český trůn roku 1310 až do počátku husitských válek.

„Jeden z oddílů přibližuje například život na Olomoucku v průběhu 14. až počátku 15. století, a to především prostřednictvím archeologických nálezů,“ nastínil Lukáš Hlubek z Historického ústavu muzea a kurátor výstavy.

Lidé se seznámí také s tím, jak vypadala středověká vesnice, opevněné šlechtické sídlo či město, co předkové jedli, jakou měli mzdu a co si za ni mohli pořídit.

Ukázka z nové výstavy

„Snažili jsme se, aby výstava zaujala i nejmladší návštěvníky. Proto je součástí řada interaktivních prvků pro děti jako fotokoutek v podobě trůnního sálu, mluvící meč či možnost ražby vlastní mince,“ doplnil ředitel muzea Břetislav Holásek.

Vrcholem výstavy, která potrvá do 21. února, jsou věrné kopie českých korunovačních klenotů, tedy svatováclavské koruny, královského žezla, jablka, korunovačního pláště a pouzdra na předměty, jejichž hlavním autorem je proslulý zlatník a výtvarník Jiří Urban.

Ten v minulosti vyrobil například kříž pro papeže Jana Pavla II., šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. či kopii císařské koruny Svaté říše římské uloženou na hradě Karlštejně. Kromě něj se na výrobě kopií podíleli manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.


Britská královská rodina