Olomouc vytáhla ve statistikách výstavbu bytů celý Olomoucký kraj mezi nejlepší. Ve zbytku regionu ale situace zdaleka tak dobrá není. (ilustrační snímek)

Olomouc vytáhla ve statistikách výstavbu bytů celý Olomoucký kraj mezi nejlepší. Ve zbytku regionu ale situace zdaleka tak dobrá není. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Bytů se v Olomouckém kraji opět staví víc, čísla ale táhne jen Olomouc

  • 1
Po hodně chudých letech by se podle statistik mohlo zdát, že stavebníkům v Olomouckém kraji konečně pomalu svítá na lepší časy. Je totiž jedním z pouhých tří regionů, kde se loni začalo stavět více bytů než o rok dříve. Úvahy o jistém odeznívání krize se ale ve skutečnosti týkají pouze Olomouce.

V Olomouci je však situace pro stavebníky přece jen příznivější, v současnosti ve městě vyrůstají v rámci několika developerských plánů desítky nových bytů.

"Přesto se celkově nedá říct, že krize ve stavebnictví v Olomouckém kraji výrazně odeznívá, protože Olomouc je v krajském kontextu velká výjimka. V prodeji bytů neustrnula," uvedl Milan Válek, šéf stavební firmy Eurogema, která v listopadu dokončila například bytový dům v Nezvalově ulici.

"I díky tomu, že to je velmi dobrá lokalita, se nám během krátké doby podařilo prodat 55 z celkových 57 bytů," poznamenal Válek, jehož firma na oživení trhu reaguje dalšími plány. Poblíž loni otevřeného obřího obchodního centra Šantovka například připravuje stavbu přibližně osmi desítek bytů.

Někteří se dokázali proměně trhu úspěšně přizpůsobit

Přestože bytová výstavba v dalších částech regionu dál stagnuje, nezní od všech stavebníků pokaždé automaticky jen špatné zprávy. Především pak od těch, kteří na krizi zareagovali a přizpůsobili se.

"Developerské projekty mimo Olomouc nic neprobudilo. Proto jsme se zaměřili na rodinné domky. Rok se teprve rozbíhá a my máme tolik rozjednaných zakázek, že sotva stíháme," uvedl například šéf prostějovské firmy Konstrukta - stavby Pavel Klusáček.

"Budeme nyní stavět více rodinných domů, mezi nimi také luxusní dům za desítky milionů," poznamenal stavebník. Na trhu je podle něj už cítit měnící se uvažování klientů, kteří začínají vnímat, že krize ve stavebnictví a s ní spojené nízké ceny v dohledné době odezní.

Už loňský rok přece jen znamenal alespoň nepatrné oživení. Podle hlášení podaných na stavební úřady se v Olomouckém kraji v roce 2013 začalo stavět celkem 1 207 bytů, což je o 2,6 % víc než o rok dřív. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnil Český statistický úřad.

"Olomoucký kraj je mezi trojicí krajů, kde meziročně vzrostl počet zahájených staveb bytů. Dalšími jsou už pouze Praha a Karlovarský kraj," uvedla mluvčí olomouckých statistiků Jarmila Benešová.

Na Šumpersku tvořily víc než polovinu staveb byty pro seniory

Ostatní kraje zaznamenaly naopak pokles. Ve struktuře bytové výstavby nyní převládá výstavba bytů v rodinných domech, na které jich připadá téměř 53 procent. Dalších osmnáct procent se týká domovů pro seniory.

Právě takové stavby výrazně zahýbaly statistikami například na Šumpersku, kde právě byty v penzionech pro seniory loni tvořily více než polovinu všech odstartovaných staveb. Naopak ostatní okresy zaznamenaly v zahájených stavbách útlum. Třeba na Prostějovsku byl pokles dokonce přes 45 procent.

"Vysoký meziroční propad na Prostějovsku nastal především u počtu zahájených staveb bytů v bytových domech. Zatímco v roce 2012 to bylo v okrese 118 bytů, loni pouze třináct popsala Benešová.

Realitní makléři označují takový propad za dramatický. "Na Prostějovsku se loni stavěly byty jen minimálně. Obce ani developeři aktivní nebyli a na obzoru není v tomto směru žádné výraznější oživení. Situaci tak zachraňuje výstavba rodinných domků," řekla Leona Přecechtělová z prostějovské kanceláře JH Reality.