Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor, loni dobyla se dvěma horolezci Mera Peak ve výšce 6 476 metrů (snímek z výpravy). Teď vyrazila na vrchol Muztagh Ata ve výšce 7 546 metrů.

Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor, loni dobyla se dvěma horolezci Mera Peak ve výšce 6 476 metrů (snímek z výpravy). Teď vyrazila na vrchol Muztagh Ata ve výšce 7 546 metrů. | foto: archiv Markéty Hanákové

S „budíkem“ na sedmitisícovku: přísní celníci, průjem a zmizelé batohy

  • 5
Pětidenní cesta do základního tábora, první zdravotní potíže, zbloudilé vybavení či extrémně důkladná kontrola na čínských hranicích. I to už má za sebou expedice olomoucké horolezkyně Markéty Hanákové. Navzdory životu s kardiostimulátorem se pokouší zdolat horu Muztagh Ata vysokou 7 546 metrů.

"Jsme v základním táboře," ohlásili po pětidenní náročné cestě k pohoří Pamír konečně olomoučtí horolezci.

Výprava (více o ní i samotné horolezkyni čtěte zde) odstartovala v pátek odletem do Biškeku, hlavního města Kyrgystánu. Poté se sportovci přesunuli k čínským hranicím. Domlouvali se rusky a přespávali v tradiční jurtě. Jenže už na cestě do Číny je potkaly první velké potíže.

"Přesun začal tím, že část batohů putovala místo pod horu Muzatgh Ata k Chan Tengri," popsali MF DNES.

Chan Tengri je sice také sedmitisícovka, jen bohužel v poněkud jiném pohoří (konkrétně v Ťan-Šanu) a navíc v jiné zemi - jde totiž o nejvyšší horu Kazachstánu... Na správnou trasu se nakonec vybavení vrátilo až po mnoha urgencích.

Češi čekali na čínské hranici hodiny, Francouze poslali zpět

Snadný však nebyl ani samotný přechod čínských hranic. Pokud se kdokoliv domnívá, že hranice komunistických zemí je obtížné překročit pouze směrem ven, je na omylu.

"Přechod byl na dlouho. Čekali jsme čtyři hodiny. Dvakrát jsme museli vyházet batohy, aby projely rentgenem. Zkrátka soudruzi," komentoval práci celníků již z čínského území člen expedice Zdeněk Hodinář. K Čechům se u hranic přidala také skupina Francouzů. Ale nezůstali dlouho.

Sledujte expedici horolezců

DOKÁZALI JSME TO! Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář na vrcholu Mera Peak. V

Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář zdolali šestitisícovku Mera Peak, teď se chystají o dalších tisíc metrů výše.

O tom, jak probíhá pokus o jedinečný výstup na Muztagh Ata horolezkyně Markéty Hanákové, jejímuž srdci musí pomáhat kardiostimulátor, budete moci během celé výpravy číst v MF DNES a na iDNES.cz. Členové olomoucké expedice budou s pomocí satelitního telefonu ve spojení s redakcí a průběžně budou podávat zprávy o postupu.

"Na hranicích je poslali zpátky do Biškeku, protože ti šílenci neměli víza," popsali Češi.

Výpravu v té době podle něj také postihly první zdravotní patálie: "Markéta měla křeče a průjem, přestože pila jen balenou vodu a jedli jsme vše bez masa."

Průjem naštěstí ustoupil, výprava je v základním táboře

Potíže ustoupily až cestou do základního tábora, kam výprava dorazila v úterý večer přes města Kasghar a Idara, přičemž část cesty horolezci museli absolvovat na velbloudech.

"Zhubli jsme dvě kila ještě před tím, než jsme začali pořádně makat na kopci. Zkrátka asijská kuchyně," podotkla Markéta Hanáková.

Ve středu pak horolezci ze základního tábora ve výšce 4 500 metrů vyrazili do první výškového tábora C1, který leží ve nadmořské výšce 5 600 metrů.

"Postavili jsme v C1 stan, přespali tam a sešli zpět do základního tábora, kde zůstaneme dva dny. Pak vyrazíme znovu nahoru," plánují Češi. Před sebou mají během následujících týdnů celkem tři výškové tábory a nakonec i pokus o finální výstup na vrchol velehory ve výšce 7 546 metrů.