Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor, loni dobyla se dvěma horolezci Mera Peak ve výšce 6 476 metrů (snímek z výpravy). Teď stoupá na vrchol Muztagh Ata ve výšce 7 546 metrů.

Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor, loni dobyla se dvěma horolezci Mera Peak ve výšce 6 476 metrů (snímek z výpravy). Teď stoupá na vrchol Muztagh Ata ve výšce 7 546 metrů. | foto: Pavel Dušička

S „budíkem“ na sedmitisícovku: po boji s nemocí je expedice v polovině

  • 1
Expedice olomoucké horolezkyně Markéty Hanákové, která zdolává horu Muztagh Ata vysokou 7 546 metrů i přesto, že má voperovaný kardiostimulátor, je v pomyslné polovině. Ve čtvrtek dorazila do druhého tábora, zbývá jí poslední mezistupeň před útokem na vrchol.

Výprava horolezců Markéty Hanákové a Zdeňka Hodináře, která je současně pokusem o ojedinělý sportovní výkon, protože Hanáková se může stát nejspíš vůbec prvním člověkem s kardiostimulátorem, jež se vlastními silami dostal na vrchol sedmitisícovky sice pokračuje, zdaleka však neprobíhá úplně hladce.

Při prvním pobytu v táboře C1 ve výšce 5 600 metrů se totiž u Hanákové začaly projevovat příznaky nebezpečné výškové nemoci. Oxymetr, který měří obsah kyslíku v krvi, ukázal hodnoty, kvůli nimž horolezkyně musela neplánovaně spěchat do menší výšky.

"Měla špatnou saturaci (nasycenost krve kyslíkem - pozn. autora), takže musela rychle valit dolů do základního tábora, kde se z toho dostávala dva dny," popsal Zdeněk Hodinář MF DNES.

Poté se sportovci do C1 vrátili a poté úspěšně vystoupali o 600 metrů výš do C2, kde postavili stan.

"Na spaní jsme se necítili a raději jsme sešli níž. Je to strašná dřina, ale krása hor a miliony hvězd na dosah..." pochvalují si horolezci pobyt na 43. nejvyšší hoře světa Otci ledových hor, jak zní překlad názvu pamírského obra.

Horolezci už překonávají své spací výškové rekordy

Při další cestě do druhého výškového tábora se však potvrdilo, že tato část hory patří k technicky nejnáročnějším.

Sledujte expedici horolezců

DOKÁZALI JSME TO! Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář na vrcholu Mera Peak. V

Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář zdolali šestitisícovku Mera Peak, teď se chystají o dalších tisíc metrů výše.

O tom, jak probíhá pokus o jedinečný výstup na Muztagh Ata horolezkyně Markéty Hanákové, jejímuž srdci musí pomáhat kardiostimulátor, budete moci během celé výpravy číst v MF DNES a na iDNES.cz. Členové olomoucké expedice budou s pomocí satelitního telefonu ve spojení s redakcí a průběžně budou podávat zprávy o postupu.

"Cesta vede pod séraky (ledovcové trhliny, jež tvoří nebezpečné ledové bloky, které hrozí zřícením - pozn. autor), trhliny se rozevírají. S jedním klukem se včera urvalo fixní lano. A slunce je spalující," popsali průběh výstupu Češi, kteří už noc na čtvrtek strávili v C2.

"Překonali jsme náš spací výškový rekord, nyní je 6 156 metrů. Zdenda v rámci aklimatizace překonal hranici 7 000 metrů, já zatím necelých 6 600, pro nás oba jsou to nové rekordy," napsala Hanáková.

Její rekord je navíc podle všeho i dosavadním světovým maximem pro člověka s implantovaným kardiostimulátorem.

Ten má sportovkyně od té doby, co jí lékaři před pár lety objevili skrytou vadu, kvůli níž jí činnost srdce upravuje "budík" (více o ní a předchozí výpravě čtěte zde). Záznam o tom, že by podobný výkon před ní stejně "handicapovaný" člověk zvládl, nikde oficiálně vedený není.

Češi teď mají nyní před sebou poslední dvě etapy na cestě k vytouženému cíli - výškový tábor C3 (6 800 m) a pak už samotný vrchol ve výšce 7 546 metrů.