Dávej! křičel na skále ohlušený voják na oslepeného. Němý přihlížel

  • 0
Nové výzvy čekaly ve čtvrtek v Jeseníkách na účastníky extrémního armádního závodu Winter Survival. V už tak těžce zkoušených týmech se najednou jeden z vojáků stal slepým, druhý hluchým a další němý. Takto museli společnými silami zdolat skálu. Čekalo je také hledání bomb na mostě.

Most je zaminovaný pěti různými nástražnými systémy. Máte je najít a pak na jejich likvidaci přivolat pyrotechnika. Tak zní zadání od rozhodčích a tři vojáci z týmu z vojenského útvaru v Chrudimi se okamžitě pouští do hledání.

Nestačí ale jen propátrat terén. Podél mostu je třeba natáhnout lano a jeden ze členů se na něj zavěsí a propátrává jakýkoli možný úkryt. Musí být úspěšný, protože jinak může most vyletět do povětří. Samozřejmě pouze fiktivně.

„Teroristické útoky se objevují ve světě a mohou se brzy dostat i k nám. Proto je takový úkol navýsost aktuální,“ říká mluvčí soutěže Pavel Pazdera.

Úkryty jsou důmyslné. „Připravovali je studenti Univerzity obrany, kteří procházejí náročným ženijním výcvikem, takže jsou s výbušninami a s tím, kde je nenápadně, ale přitom účinně umístit, velmi dobře obeznámeni,“ popisuje Pazdera.

Podle úspěšnosti při plnění zadaných úkolů se týmy posouvají v pořadí. Ne všichni jsou spokojeni.

„Měli jsme jet v jiném složení, ale na poslední chvíli se jeden člen týmu musel změnit. I když se snažíme, aby to nebylo znát, přece jen to není ono,“ povzdychl si Marek Váňa z týmu 71. mechanizovaného praporu z Hranic.

Komunikaci prověřuje disciplína s hluchým, němým a slepým

Největší výzvou dne je pro všechny stanoviště Jeskyní k vrcholu. Skládá se celkem ze šesti různých úkolů. V těžkých lyžákách musí vojáci co nejrychleji zdolat ostrý skalnatý svah, na kterém jim pod nohama ujíždí zmrzlý prachový sníh. Přesto zvládají do kopce běžet.

Aby se procvičili v plížení, musí vlézt do malé jeskyně a z ní se dostat nízkým a úzkým otvorem jako krtci. Mnozí při pohledu na skalní otvor při zemi pochybují, že se jím mohou dostat ven.

„Myslím, že proleze úplně každý, protože jsem si to vyzkoušel i já,“ říká jeden z rozhodčích, který má oproti závodníkům nějaké to kilo navíc.

Od jeskyně vybíhají na skálu, kde si vylosují zdravotní omezení: jeden bude nakrátko hluchý, druhý němý a třetí slepý. Po šikmém laně se musí dostat na protější skálu a z ní slanit dolů.

„Dávej, dávej,“ povzbuzoval hluchý člen jednoho z týmů slepého. Němý mohl jen přihlížet.

„Komunikace v takto handicapovaném týmu je velmi obtížná. Tady se velmi dobře ukáže, jak jsou týmy schopné využívat jak verbální, tak neverbální komunikaci,“ vysvětluje rozhodčí Kristýna Pešáková.

Po odstoupení favoritů chtějí ostatní využít šanci

Z družstva pardubických vojáků si slepotu vylosoval Jakub Havel. „Ten úkol byl kombinací tří různých postižení hodně komplikovaný, ale až tak nás nepřekvapil. Zrovna ráno jsme si říkali, že by podobná zkouška byla hodně zajímavá,“ přiznal Havel.

Svou slepotu zvládl na výbornou. Dokonce dokázal slanit bez pomoci svých kolegů.

„Kluci mě jenom vyvedli nahoru, protože to bych bez pomoci nedal. Jinak jsem si dokázal poradit,“ doplnil. I úvaz zvládl s očima zaslepenýma lyžařskými brýlemi. Jeho hluchý kolega měl uši paralyzované speciálními sluchátky, němý měl zase přikrytá ústa, aby nevydal ani hlásku.

Stejně jako v minulých dnech se skvěle daří především týmu z Náměště nad Oslavou. Na Winter Survival jsou už počtvrté, v uplynulých třech letech byli pravidelně mezi nejlepšími, ale vždy se museli sklonit před trojicí 7. mechanizované brigády Hranice. Ti ale hned po prvním dnu kvůli zranění odstoupili. Cesta pro vojáky z Náměště je volná.

„Je tady ale řada velmi kvalitních týmů, takže pokud chceme uspět, musíme si sáhnout až na dno fyzických a psychických sil. Zatím z toho mám pozitivní pocit, což je dobré znamení,“ říká jeden z náměšťských vojáků. Stejně jako další dva, chce zůstat v mediální anonymitě.

O vítězích se rozhodne během závěrečných čtvrtečních disciplín (o finále čtěte více zde).