Z Mohelnice poletí do Japonska delegace zástupců města i občanů, aby si prohlédla provoz spalovny, jaký by měl ve městě vzniknout. Ilustrační snímek

Z Mohelnice poletí do Japonska delegace zástupců města i občanů, aby si prohlédla provoz spalovny, jaký by měl ve městě vzniknout. Ilustrační snímek | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Mohelnice vylosuje občany, kteří poletí do Japonska zkoumat spalovnu

  • 1
V Mohelnici na Šumpersku chtějí vybudovat spalovnu odpadů vybavenou moderní japonskou technologií. Město teď proto připravuje s potenciálním investorem cestu do Japonska, které se mají kromě vybraných členů vedení či zastupitelů zúčastnit i obyvatelé, aby provoz, jaký má v Mohelnici vzniknout, viděli na vlastní oči.

Cestu uhradí firma zajímající se o zakázku. "Je důležité, aby se s obdobnou spalovnou stejné technologie v Japonsku mohli seznámit hlavně mohelničtí občané. Zájemci o cestu se jednoduše přihlásí a potom z nich pravděpodobně na městském plese bude vylosována pětice účastníků cesty do Japonska. Budou mít jedinou povinnost - veřejně říct, co viděli na místě," vysvětlila starostka.

Podobný los čeká vedení města a zastupitele. Ani starostka tak nemá zaručeno, že do Japonska poletí.

"To pro mne není důležité, osobně jsem přesvědčená o správnosti výstavby spalovny, protože to je jediná cesta, jak řešit v budoucnu likvidaci odpadů, které zůstanou po vytřídění a nemají další uplatnění," sdělila Hamplová. Podle ní je jenom otázka času, kdy bude zakázáno skládkování odpadu.

"Máme dvě cesty. Buď budeme platit jiným za náš odpad, nebo ho pro jiné budeme ekologicky likvidovat my a mít z toho peníze," uvedla starostka.

Spalovna bude i vyhřívat byty i bazén

Spalovnu postaví soukromý investor. "Město by získalo místa v dozorčí radě a jiné jistoty vztahující se k provozu zařízení," sdělila Hamplová. Zdůraznila, že půjde o spalovnu menšího rozsahu, nikoli obří "krajské" zařízení, pro jehož stavbu je podle dosavadních informací hlavním kandidátem Přerov. Mohelnice byla zprvu také jednou ze zvažovaných variant, místní to ale jednoznačně odmítli.

"Tímto způsobem bude možné získat levnější teplo na vytápění bytů, bazénu a levnější likvidaci odpadů než v současnosti," shrnula starostka. Věří, že zastupitelé se k myšlence vybudování spalovny přihlásí. S konečnou platností ale rozhodnou až lidé.

"O stavbě spalovny by v každém případě mělo rozhodnout referendum," zdůraznila. První průzkum podle ní ukázal, že 52 procent respondentů stavbu regionální spalovny podporuje. Hamplová věří, že maximum informací přesvědčí i další.

Například Radka Bilíková z Mohelnice spalovnu sice neodsuzuje, nelíbí se jí ale cesta do Japonska.

"Není to nic jiného než výlet, bez ohledu na to, kdo tam pojede. Já vím, že takové spalovny fungují i v centrech velkých měst v západní Evropě a to je pro mě dostatečná záruka, že neškodí životnímu prostředí. Pokud bude chtít někdo vidět provoz, ať město zařídí cestu do Brna, případně do spalovny v nějaké přijatelné vzdálenosti v Rakousku či Německu," uvedla Bilíková.