Špatné podmínky v přerovském lazaretu nafotila asistentka senátorky Jitky...

Špatné podmínky v přerovském lazaretu nafotila asistentka senátorky Jitky Seitlové Marie Šuláková | foto: Marie Šuláková

Místo pro vyhozené z „lazaretu“ se hledá těžko. Provozovatel se distancuje

  • 9
Vyřešit problém s handicapovanými klienty přerovské „ubytovny hrůzy“ se zřejmě někdo rozhodl velmi svérázným způsobem. Provozovatel Pavel Mirga se však distancuje od toho, že právě on nechal odvézt tři mentálně postižené muže na chodbu brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. Místa pro ně se teď těžko hledají.

Slepý, s demencí a mozkem trvale poškozeným po mozkové příhodě. Taková je diagnóza jednoho z mužů, který až do poloviny tohoto týdne žil v ubytovně Pavla Mirgy v Přerově.

Ve středu jej spolu s dalšími dvěma obyvateli této ubytovny našli zaměstnanci brněnské Nemocnice Milosrdných bratří, jak sedí na chodbě se zdravotní dokumentací v rukou (o tom jsme psali také zde).

„Nikdo nevěděl, kdo a jak je sem dovezl, nikdo na ně náš personál neupozornil. Ve všech třech případech to přitom byli muži s mentálním postižením,“ uvedla Marta Ondříková, náměstkyně nemocnice pro lékařskou péči.

Stopy zcela jasně vedou do přerovského „lazaretu“ v Dluhonské ulici. Na bezvýchodnou situaci postižených lidí, kteří v zařízení spravovaném podnikatelem Pavlem Mirgou žijí, upozornila senátorka Jitka Seitlová. „Podmínky jsou tam horší než ve věznicích. Lidé nás prosili, ať je odsud dostaneme,“ uvedla minulý pátek senátorka.

Poté, co se případ dostal do médií a olomoucký krajský úřad zahájil vůči ubytovně správní řízení, se Pavel Mirga rozhodl, že dá všem ubytovaným výpověď.

„Když je podle úřadů naše služba nevyhovující, skončíme s ní,“ řekl serveru lidovky.cz. Zároveň přislíbil, že ubytované u sebe nechá až do konce února. Avšak mezitím se jich začal potají zbavovat.

„Po kauze v médiích se pan Mirga zbavuje lidí tak, že ve středu 4. února odvezl tři chráněnce do Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, neboť můj švagr, který je jedním z nich, patří trvalým bydlištěm pod Jihomoravský kraj. Tam je odložil a nám pak zavolali, že sestra o nich ví, že je vyšetří a postarají se,“ popsala další sled událostí v dopise senátorce Seitlové Ilona Mahrová, příbuzná jednoho z mužů.

Pro jistotu poté zatelefonovala do brněnské nemocnice, aby si ověřila, zda to tak skutečně je.

„Obvolala jsem několik oddělení, až jsem zjistila, že ti lidé jsou na chirurgické ambulanci a nikdo o nich neví. A oni ani sami nevědí, čí jsou a proč tam jsou. Bylo jediné štěstí, že jsem dostala alespoň zpětnou vazbu od zástupkyně ubytovacího zařízení, že je tam nechali,“ přiblížila Ilona Mahrová, jak hledala svého švagra a další dva nemocné z přerovské ubytovny.

Najít trojici vhodné umístění bude složité

V brněnské Nemocnici Milosrdných bratří se o tři muže postarali a pak je předali pracovníkům sociálního odboru zdejšího magistrátu. „Vůbec jsme nevěděli, že nám je sem přivezli a kdo je sem přivezl. Seděli s dokumentací v rukou naproti centrální evidenci. Protože je zde poměrně velký provoz, personál si jich všiml až po nějaké době a začal se zajímat, o koho jde,“ říká Marta Ondříková, náměstkyně ředitele pro lékařskou péči.

Zdravotníci si také všimli, že všichni tři nemocní mají v papírech jako poslední místo pobytu Přerov. „Někdo z personálu si to spojil s lazaretem v Přerově, o kterém byla předtím reportáž v televizi. Protože byli hladoví a žízniví, dali jsme jim najíst a napít. A protože žádný z nich nesplňoval podmínky pro hospitalizaci u nás, informovali jsme sociální odbor brněnského magistrátu,“ řekla náměstkyně Ondříková.

„Dva z mužů pocházejí z Brna, jeden z Blanska, toho jsme předali sociálnímu odboru v Blansku. Oba muže z Brna jsme umístili v našem krizovém centru a nyní řešíme, co s nimi dál bude,“ řekla vedoucí brněnského referátu péče o zdravotně postižené Lea Janků.

Krizové centrum slouží hlavně jako ubytovna pro lidi bez přístřeší. „Tito tři lidé jsou chroničtí nemocní a potřebují jiný druh péče. Nechali je naproti vrátnici a nikomu nedali vědět, že tam jsou. Je to strašné. Najít jim vhodné umístění však bude složité. Volných lůžek, která by byla okamžitě k dispozici, je minimum,“ vysvětlila Janků.

Třetí muž z Blanska skončil podle informací MF DNES v psychiatrické léčebně v Brně-Černovicích. Provozovatel přerovské ubytovny Pavel Mirga popírá, že by se obyvatel své ubytovny tímto způsobem zbavoval. „Zatím jsme nikoho neodvezli, klienti u nás stále zůstávají,“ tvrdí.

Již dříve přislíbil, že lidi ve své ubytovně nechá až do konce února, aby jim úředníci mohli najít vhodné náhradní ubytování. „Čekáme ve spolupráci s přerovským magistrátem, co bude dál. Chodí sem sociální pracovnice a zjišťují možnosti, kam ty lidi umístit,“ pokračoval Mirga.

Nastínil, že několik klientů by se mělo v pátek přestěhovat do zařízení provozovaného Červeným křížem.

Lea Janků z brněnského magistrátu však jeho slova vyvrací. „Jsou to lidé z ubytovny pana Mirgy v Přerově. Nechali je naproti vrátnici, nedali jim ani žádné věci a nikomu nedali vědět, že tam jsou. Je to strašné. Kdyby to alespoň řekli předem nám, do Přerova bychom si pro ně přijeli a snažili bychom se jejich situaci řešit,“ řekla Janků.

Muže kvůli stížnosti vyvezli na mráz

Případ přerovské ubytovny v Dluhonské ulici vytáhla koncem minulého týdne na světlo senátorka Jitka Seitlová, která dům před časem osobně navštívila. Podle ní zde lidé, většinou zdravotně postižení a odkázaní na péči jiných, žijí ve velmi špatných hygienických podmínkách a s velmi špatnou stravou. Senátorka popsala i to, jak se k nim zdejší zaměstnanci chovají. Upozornila na případ, kdy se jeden z ubytovaných domáhal výměny jediné nesvítící žárovky.

„Byl za to vyvezen na mráz. Teprve snad pokus o sebevraždu jeho spolubydlící obměkčil personál a ten dovezl starého pána zpět,“ líčila Seitlová.

Na ubytovnu se zaměřil také krajský úřad Olomouckého kraje, který zahájil správní řízení kvůli podezření, že jsou v ní poskytovány sociální služby, na které provozovatel nemá potřebné oprávnění. Pavlu Mirgovi za to hrozí až milionová pokuta. Mirga na to reagoval tím, že ubytovaným vypověděl smlouvy. I zbylým lidem z „lazaretu“ tak nyní hrozí, že se na konci měsíce ocitnou na ulici, pokud jim do té doby úřady neseženou náhradní ubytování. Umístit někde všechny dlouhodobě nemocné však bude v tak krátkém čase velmi náročné.

„Ti lidé byli dřív většinou na ulici nebo v ubytovnách. Nemají tedy nárok na důchod, protože od roku 1989 nepracovali. Pro tuto skupinu je takových zařízení jen málo a ještě méně jich je pro ty se zdravotním postižením,“ vysvětlila vedoucí oddělení sociální prevence přerovského magistrátu Marta Šintáková.