Podnikatel Miloslav Kristek slíbil dodat laser Nemocnici na Homolce. Přístroj...

Podnikatel Miloslav Kristek slíbil dodat laser Nemocnici na Homolce. Přístroj za několik milionů však nikdy nepostavil. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Podnikatel z Přerova podvedl Nemocnici na Homolce, dostal pět let vězení

  • 6
Mnohamilionový podvod, na nějž doplatila pražská Nemocnice na Homolce, potrestal olomoucký soud pěti lety vězení. Za mříže má jít někdejší jednatel přerovské společnosti 71letý Miloslav Kristek. Nemocnici slíbil výrobu laserového přístroje za bezmála 20 milionů, peníze vzal, ale laser nedodal.

Obžalobě z podvodu čelil Miloslav Kristek od roku 2008. Kořeny případu však sahají až do roku 2001, kdy Kristek dle obžaloby v červenci jako jednatel přerovské společnosti uzavřel s Nemocnicí na Homolce smlouvu na výrobu kardiochirurgického laserového systému. Stát měl tehdy bezmála dvacet milionů korun.

"Následně k uvedené smlouvě uzavřel dodatek a na podkladě těchto listin postupně vystavil faktury na jednotlivé splátky ceny díla. Tyto faktury spolu s dalšími doklady záměrně obsahujícími nepravdivé údaje o pracích, které měly být při zhotovování díla prováděny, předkládal poškozenému," popsal státní zástupce.

Na účet společnosti pak nechal Kristek postupně proplatit část ceny díla ve výši osmnáct milionů korun. Ačkoliv věděl, že vykazované práce ve skutečnosti nebyly provedeny.

Kristek vyrobil jen skříň laseru a součástky za 200 tisíc

Soudce Vladimír Hendrych se s popisem obžaloby na základě provedených důkazů ztotožnil, obžalovaného tak za podvod poslal na pět let do věznice.

"Množství důkazů, které jsme zde provedli, je skutečně rozsáhlé. Pro rozklíčování této věci jsou důležité dva dokumenty, smlouva a její dodatek číslo jedna," uvedl Hendrych v odůvodnění verdiktu.

"Za nesporný fakt tak můžeme považovat to, že inženýr Kristek vystavoval faktury, které byly v krátkém období ze strany Nemocnice na Homolce proplaceny Podařilo se nám také prokázat, že přístroj dodán nebyl," dodal.

Za prokázané pak Hendrych považuje také to, že ze slibovaného přístroje nebylo vyrobeno prakticky nic. Vznikla podle něj jen skříň laseru a další součástky v hodnotě několika desítek tisíc korun. Byly ovšem nefunkční a vzhledem k funkci plánovaného přístroje byly prakticky bezcenné.

Proti rozsudku se obžalovaný odvolal

Za osmnáctimilionový podvod hrozilo nyní 71letému Kristkovi pět až deset let vězení. Soudce Hendrych tak uložil trest při spodní hranici této sazby. Vysvětlil to mimo jiné tím, že obžalovaný muž nebyl doposud trestán, a také tím, že se samotný proces vlekl skutečně dlouhou dobu.

"Za nejvýznamnější prvek pro stanovení této výše trestu považujeme současný časový odstup od toho, kdy se tento skutek stal," doplnil Hendrych.

Sám Kristek svoji vinu u soudu odmítal. Po vynesení verdiktu připustil, že se cítí jako oběť. "Proč? Protože jsem dělal věci, které nikdo jiný ne," doplnil.

Proti rozsudku se ihned odvolal, státní zástupce si vzal lhůtu na zvážení odvolání.

Soud musel čekat na dokumenty z Ruska

Projednávání Kristkova případu u soudu nakonec trvalo pět let, jeho trestní stíhání začalo již v roce 2006.

"V průběhu řízení bylo učiněno dožádání o právní pomoc do Ruska, celá věc se tak prodloužila," podotkl Michal Renda, mluvčí olomouckého krajského soudu.

Ten se na Rusko musel obrátit kvůli tomu, že součástí Kristkovy obhajoby bylo tvrzení, že při výrobě laserového přístroje spolupracoval právě s jednou z tamních firem. Ta to popřela. Čekání na příslušné dokumenty ovšem trvalo více než rok a půl.