Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Dítě je po nezvládnutém porodu postižené, rodině soud přiznal 10 milionů

  • 22
Více než devět milionů korun má podle rozsudku brněnského krajského soudu doplatit šternberská nemocnice ženě, která zde před osmi lety porodila syna. Chlapec je kvůli pochybení lékařů těžce postižený a neschopný samostatného života. Rodina pro něj proto žádala deset milionů odškodného.

Podle soudu lékaři během komplikovaného porodu příliš dlouho otáleli s provedením císařského řezu nebo použitím kleští. Nyní téměř osmiletý chlapec tak kvůli poškození mozku trpí dětskou mozkovou obrnou a je zcela odkázán na finančně náročnou celodenní pomoc druhých.

Rodina po nemocnici jménem dítěte požadovala 300 tisíc korun bolestného a 9,7 milionu jako náhradu za ztížení společenského uplatnění chlapce. Pojišťovna šternberské nemocnice jí nedávno vyplatila z požadovaných částek 90 a 540 tisíc, nyní ale soud rozhodl, že dítě má nárok i na zbylých více než devět milionů.

„Celkovou žalobou požadovanou částku 10 milionů korun soud považoval za přiměřenou vzhledem k mimořádnému rozsahu újmy a věku poškozeného, který si tuto závažnou újmu ponese od narození po celý život,“ uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Simona Tesařová.

Soud podle ní vzal - v souladu s názorem Ústavního soudu vydanému k jinému případu - v úvahu metodiku k náhradě újmy na zdraví k novému občanskému zákoníku. Dle ní lze při úplném vyřazení poškozeného ve věku 0 až 24 let ze života žádat na náhradě za ztížení společenského uplatnění částku kolem třinácti milionů korun.

„Nezletilý žalobce nebyl ze všech sfér společenského uplatnění zcela vyřazen a jistá omezená kvalita života je u něj přítomna díky intenzivní péči osob blízkých, zejména matky, a využívání pomůcek,“ nastínila stav dítěte Tesařová.

Matka už dříve vysoudila milion za zásah do rodinného života

Chlapec je částečně schopen úchopu a rozeznává nejen své blízké, ale i spolužáky ve škole. Také omezeně rozumí některým číslům či písmenům, zvládne vyjadřovat emoce a neverbálně komunikovat. V tom mu pomáhá i počítač s očním snímačem, na kterém navíc může hrát jednoduché hry.

Matka, která má dle soudu hlavní zásluhu na současném stavu dítěte, už dříve vysoudila milion korun jako odškodné za zásah do rodinného života. Nynější rozsudek, na který jako první upozornil deník Právo, zatím není pravomocný, obě strany se proti němu mohou odvolat. Zda tak učiní, zatím není jasné.

„Je nám velmi líto, že k této nešťastné situaci došlo, a že se dítě i přes veškerou snahu personálu narodilo s vážnými zdravotními komplikacemi. Nicméně nám dosud nebylo doručeno písemné vyhotovení rozsudku, proto se nemůžeme nyní k celé věci blíže vyjádřit,“ uvedla Radka Miloševská, mluvčí holdingu Agel, který šternberskou nemocnici provozuje.