Dosud neznámá varianta znaku města Zábřeha, která byla nyní objevena na budově...

Dosud neznámá varianta znaku města Zábřeha, která byla nyní objevena na budově původní radnice. | foto: Městský úřad Zábřeh

Zábřeh měl kdysi erb s padací mříží, překvapil 200 let starý nález

  • 0
Přesnou odpověď na otázku, jak kdysi vypadal erb města Zábřeha, dal cenný nález, který dělníci odhalili na věži původní radnice při opravách omítky. Když sejmuli novodobý smaltovaný městský znak, skrýval se pod ním ještě jeden, dosud neznámý unikátní artefakt.

„Znak pochází z období před zhruba 200 lety. Byl vytvořen metodou malby do vlhké omítky. Představuje dosud neznámou variantu městského znaku, nápadná je absence hvězd na úzkých vížkách, padací mříž v bráně či to, že je zdivo stříbrno-červeně kvádrované,“ představil nález starosta Zábřeha František John.

„Každopádně se nabízí jeho zrestaurování a uplatnění i jako památky po rekonstrukci radnice,“ dodal.

Znak podle něj vznikl pravděpodobně při klasicistní přestavbě radnice v letech 1794 či 1817.

„Při novodobé stavební úpravě v druhé polovině dvacátého století bylo bohužel klasicistní průčelí odstraněno, radnice dostala nevzhlednou břízolitovou omítku. Původní starý erb přečkal díky tomu, že byl přikrytý novodobým plechovým znakem,“ je přesvědčený John.

Bývalá radnice je ve špatném stavu, město plánuje opravu

Budova je od poslední novodobé přestavby propojena se sousedním měšťanským domem. V bývalé radnici dnes sídlí Galerie Tunklův dvorec a uvnitř se nacházejí i komerční prostory.

Patro je však delší dobu kvůli špatnému technickému stavu neobsazené. Město proto připravuje projekt a chce celý objekt zrekonstruovat, aby ho mohlo využívat. Galerie v přízemí i po opravách zůstane.

„Samozřejmě budeme uvažovat i o zrestaurování starého znaku, protože jde o bezesporu významnou připomínku městské historie,“ doplnil John.

Současná radnice sídlí v budově bývalého zábřežského zámku, který byl postaven původně jako tvrz zřejmě v polovině třináctého století. Svou současnou zámeckou podobu dostal až při pozdějších úpravách.