Spory kolem stavby papírny v Zábřehu vedly ve městě před lety až k referendu, uskutečnila se také protestní demonstrace zhruba čtyř stovek lidí (na snímku).

Spory kolem stavby papírny v Zábřehu vedly ve městě před lety až k referendu, uskutečnila se také protestní demonstrace zhruba čtyř stovek lidí (na snímku). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Místo smíru další boje. Spor o stavbu papírny v Zábřehu pokračuje dál

  • 5
Obě strany chtějí smír, každá si ho ale představuje jinak. Tak vypadá situace mezi městem Zábřeh a firmou Wanemi, která zde chce postavit papírnu. Radnice by ráda zrušila veškeré závazky, jež k Wanemi „díky“ vstřícnosti předešlého vedení města má, firma o tom ale nechce ani slyšet a na papírně trvá.

Dlouholetá právní bitva, která přerostla i do několika soudních sporů, zřejmě hned tak neskončí. Zábřeh navrhuje, aby se pozemky, za něž firma už zaplatila, vrátily městu, po finanční kompenzaci by byly všechny smlouvy ukončeny dohodou a vše by se tak vrátilo do původního stavu.

Pro Wanemi je to ale nepředstavitelná varianta. Firma městu vzkázala, že s komplexním narovnáním všech vztahů souhlasí, ale ze stavby papírny nehodlá ustoupit. Podle jednatele společnosti Aleše Žáka je třeba ctít vzájemné smlouvy.

„Město pořád blokuje převod potřebných pozemků, i když peníze má už roky na účtu. Komplexní narovnání především znamená, že město přestane klást překážky projektu, což se však neděje,“ sdělil Žák.

Ještě předtím, než město přišlo s takzvanou nulovou variantou, bylo podle něj na stole něco úplně jiného. „Radnice už delší čas deklaruje, že má být mimo jiné dokončen převod pozemků z města Zábřeha na společnost Wanemi a také finanční plnění. Poté však navrhlo úplně jiné řešení, takzvanou nulovou variantu. To nemůžeme přijmout,“ doplnil Žák.

Město: Advokát dal Wanemi naději, ale neměl k tomu mandát

Firma byla podle něj tímto jednáním uvedena v omyl a škoda, kterou kvůli celému projektu a měnícím se postojům ze strany města utrpěla, se tak ještě zvýšila.

„Byli jsme informováni, že město je připraveno zajistit převedení všech zbývajících nemovitostí, které jsou předmětem kupní smlouvy z roku 2010, uhradit společnosti Wanemi finanční kompenzaci za újmu způsobenou jednáním města Zábřeha a zajistit, aby mezi oběma stranami byly po uzavření dohody o narovnání v zásadě neutrální vztahy,“ popsal Žák. Jenže nyní, po několika měsících, je podle něj všechno jinak.

Zábřežský starosta František John přiznal, že taková nabídka od advokáta zastupujícího město skutečně padla.

„Nebylo v pořádku, že dal Wanemi naději, když navrhl protistraně něco, o čem byl přesvědčen, že povede ke smíru. Neměl k tomu mandát zastupitelstva a tuto variantu nepodpořilo zastupitelstvo ani ex post,“ sdělil starosta.

Zastupitelé před lety na stavbu kývli, po volbách město otočilo

Podle něj však firma dobře věděla, že takový návrh musí být podpořen rozhodnutím orgánů města. „Pokud náš právník jejich právníkovi něco navrhl, bylo to mezi nimi. Bez usnesení rady nebo zastupitelstva nemůže být takový návrh závazný,“ míní starosta.

Proti tomu se však firma Wanemi ohradila. „Pokud padne tak důležitý návrh od advokáta protistrany, měli jsme logicky za to, že to je postoj města,“ řekl Žák.

Wanemi chce od roku 2006 v zábřežské průmyslové zóně vybudovat za 6,5 miliardy papírnu na výrobu lepenkových kartonů ze sběrového papíru a energetický zdroj na spalování biomasy.

Tehdejší zastupitelstvo firmě kývlo, jenže po volbách, výměně zastupitelstva a také protestech obyvatel nové vedení otočilo. Právní bitvy tak trvají už od roku 2010 prakticky nepřetržitě. Firma zaplatila v roce 2010 za pozemky přes 11 milionů korun a peníze leží netknuté na zvláštním účtu města.