Nynější teplé počasí a vlhko, to jsou pro klíšťata ideální podmínky. (Ilustrační snímek)

Nynější teplé počasí a vlhko, to jsou pro klíšťata ideální podmínky. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Aktivita klíšťat míří k maximu, přisát se jich chce až osm z deseti

  • 25
Vlhko a teplé počasí probouzí v těchto dnech po dlouhé zimě klíšťata. Jejich aktivita je nyní velmi vysoká. Už příští týden by se mohla dostat na své nejvyšší stupně devět a deset. Ty vypovídají o tom, že přisát na člověka se chce až deset klíšťat z deseti.

Klíšťat v Olomouckém kraji přibývá hlavně na Šternbersku, Přerovsku a v Nízkém Jeseníku.

"Lidé by si určitě měli dát pozor už nyní. Vždyť tento týden je hlášená aktivita na stupni sedm a osm, příští týden by to pravděpodobně mohla být i devítka a desítka, teda nejvyšší možné hodnoty," varuje hygienik Libor Mazánek.

Právě teplé počasí a vlhko, to jsou podle hygieniků pro klíšťata ideální podmínky. A ač se to kvůli dlouhé zimě nezdá, s prvními slunečními paprsky jejich aktivita stoupá.

Nejlépe se těmto parazitům, kteří přenášejí klíšťovou encefalitidou a boreliózou, daří v listnatých a smíšených lesích či v okolí řek. Narazit na ně můžete ale i v parcích a na zahradách.

"Vývojový cyklus klíštěte je tříletý, jejich počty se tedy mezi jednotlivými léty dramaticky nemění. Mění se ale riziko přisátí klíštěte na člověka, to se odvíjí od počasí jednotlivých dnů," vysvětluje Mazánek.

"Představte si to tak, když je stupeň jedna, je připraveno k přisátí jedno klíště z deseti. Ale když je stupeň deset, chce se přisát všech deset z deseti," vysvětluje hygienik.

Nakažených boreliózou je v letos už bezmála padesát

Největší riziko, že se klíšťovou encefalitidou či boreliózou nakazíte, hrozí podle odborníků v Olomouckém kraji na Šternbersku, Přerovsku a také v oblasti Nízkého Jeseníku.

Nejčastěji se podle Mazánka klíšťata vyskytují v místech, kde se pohybují drobní savci.

"Pravděpodobnost, že klíště chytíme v trávě, kde je spousta semen, kterými se savci živí, je vyšší než na okraji lesa. Aby klíště prošlo všemi svými stádii, musí se nejprve přisát na hlodavce, potom na drobné savce jako jsou zajíci a potom na větší zvířata. Jakmile je klíště dospělé, naklade tisíce vajíček a cyklus jede nanovo," líčí hygienik.

Prohlédněte se

"Je vhodné na výlet vyrazit ve světlém oblečení s dlouhými rukávy. A především se po návratu důkladně prohlédnout. Pokud to uděláte, nic vám nehrozí,“ radí hygienik Mazánek.

Za letošní rok se podle statistik hygieniků v kraji nakazilo lymskou boreliózou už 48 lidí, klíšťovou encefalitidou ještě nikdo. Ačkoliv nejvhodnější doba pro očkování proti encefalitidě už minula, podle lékařů se lidé mohou chránit po celý rok.

"Doporučujeme očkovat v zimních měsících, ale lidé mohou přijít i teď. Řídíme se heslem, že lepší je o něco později, než vůbec," říká praktický lékař Petr Němeček z olomoucké Spey.

Podle něj nelze jednoznačně říci, kdo by se měl očkovat. "Chránit by se měly všechny věkové skupiny," myslí si.

Jako první pomoc při objevení klíštěte radí jej vytáhnout a ranku vydezinfikovat. "Pokud to někdo neumí, je lepší vyhledat lékaře. Jinak je dobré sledovat, zda se kolem neudělá červený flíček," připomíná lékař.

Jak se chránit prevencí, radí také hygienici. "Spousta lidí, kteří se očkují, má pocit, že je chráněna. Ale není to pravda, jsou očkováni proti encefalitidě, ohrožuje je však stále borelióza. Ta může být dokonce horší, proto je dobré se chránit i preventivně," myslí si Mazánek

K tomu přidává několik rad. "Je vhodné na výlet vyrazit ve světlém oblečení s dlouhými rukávy. A především se po návratu důkladně prohlédnout. Pokud to uděláte, nic vám nehrozí," uzavírá hygienik.