Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: HZS Olomouckého kraje

Zemětřesení u krajské záchranky: po náměstkovi náhle končí i ředitel

  • 4
Po 11 letech končí ve vedení záchranné služby Olomouckého kraje ředitel Ivo Mareš. V krátké době je to už druhý manažer, který odchází, nedávno opustil funkci i jeho náměstek. Oba rezignovali oficiálně kvůli osobním důvodům. Zvláště u Mareše však mnohé nasvědčuje podezření, že k tomu byl dotlačen.

Ivo Mareš nechce svůj odchod příliš komentovat. „Rozhodl jsem se tak z vážných osobních důvodů. Končím k 31. červenci,“ sdělil Olomouckému deníku, který o jeho rezignaci informoval jako první. MF DNES ředitel v pondělí odkázal na pozdější odpolední hodinu, mobilní telefon pak už ale nebral.

Ivo Mareš odstoupil 7. května, v den, kdy zasedala krajská rada, která měla na programu stížnosti občanů na záchrannou službu. Olomoucký kraj je jejím zřizovatelem. Náměstek hejtmana Michael Fischer, který je odpovědný za zdravotnictví, však odmítl, že by materiál jakkoliv souvisel s Marešovou rezignací.

„Rada tento bod nakonec vůbec neprojednávala, protože pan ředitel odstoupil. Materiál jsme upozadili, pouze jsme jej doplnili o informaci o rezignaci pana ředitele a vyhlášení výběrového řízení,“ vysvětlil Fischer.

Zda tlačili na odchod ředitele krajští radní, není jasné

Ani náměstek hejtmana nechtěl říci přesné důvody Marešova odstoupení. Naznačil však, že svou roli sehrála ředitelova únava.

„Pan doktor Mareš byl minulý rok v dlouhodobé pracovní neschopnosti. U takových lidí se projevuje jistá únava. Navíc jedenáct let ve vedení 320 lidí se na každém člověku musí podepsat. Mám plné pochopení pro to, že se může cítit unaven,“ uvedl Michael Fischer.

Chtěli krajští radní sami, aby Ivo Mareš odstoupil? „To mi nepřísluší nějak komentovat,“ reagoval Fischer. Na opakovaný dotaz, zda radní Mareše požádali, aby zvážil setrvání ve funkci, protože se jim zdál unavený, pak náměstek odpověděl vyhýbavě.

„Tak unavení jsme všichni. Řeknu to jinak - pan doktor Mareš předložil rezignační dopis a rada ho vzala na vědomí.“

Lékař a politik Brázdil: Vyvinul jsem odborný i politický tlak

Pozoruhodná je však v celém příběhu také role poslance a olomouckého zastupitele za ANO Milana Brázdila, který je současně nejdéle sloužícím lékařem záchranky. Ten odchod Ivo Mareše přivítal.

„Jsem rád, že bude obměna. Slibuju si od toho mnoho věcí - například lepší chování k jednotlivým zaměstnancům, tedy osobní jednání, nikoliv přezíravost. Věřím, že s příchodem nového vedení se vrátí i lékaři, kteří kvůli nynějšímu řediteli ze záchranky odešli. Mohl by se také rozšířit počet sanitních vozidel, tedy týmů, kterých v kraji není dostatek,“ vyjmenoval důvody Brázdil.

Jenže poslanec současně přiznal, že za odchod Ivo Mareše ze záchranky u jejího zřizovatele přímo intervenoval.

„O problémech na záchranné službě jsem mluvil s vedením kraje. Dá se říct, že jsem vyvinul odborný a vzhledem k tomu, že jsem zároveň politik, tak i politický tlak. To však jen proto, že na záchrance pracuji 24 let a není mi lhostejné, co se tam děje,“ vysvětlil Brázdil.

Brázdil se bude o funkci šéfa záchranky sám ucházet

Tím ale jeho role nekončí. Olomoucký kraj totiž vypisuje výběrové řízení na nového šéfa záchranky a Brázdil připouští, že se do konkurzu přihlásí.

„Chci se o funkci ředitele ucházet. Ovšem jen v případě, že budu cítit podporu ze strany vedení kraje.“

Náměstek hejtmana Michael Fischer má hned několik favoritů, kteří by podle něj mohli krajskou záchrannou službu vést. Je mezi nimi i Milan Brázdil?

„To slyším poprvé. Kolegu Brázdila jsem viděl naposledy asi před šesti lety,“ reagoval na dotaz Fischer.

Odbory: Byly tu problémy, na odchod ředitele jsme ale netlačili

Olomoucká záchranka není první, která přichází o svého ředitele. Nedávno také pražský magistrát po mnoha letech odvolal šéfa tamní záchranné služby Zdeňka Schwarze. V jeho případě tlačily na odvolání odbory, s nimiž měl Schwarz vleklé spory (více čtěte zde). Přestože i olomoučtí odboráři tvrdí, že upozorňovali svého zřizovatele na problémy na záchrance, jejich předseda Jan Zatloukal popřel, že by žádali Marešovu hlavu.

„Náš tlak nebyl nijak výrazný. Přáli jsme si nějaké změny, ale že by to vyřešil odchod pana ředitele, to si nemyslím,“ sdělil Zatloukal. Odborářům vadilo, že kvůli neustálému snižování rozpočtu za strany kraje se na záchrance enormně šetřilo, což podle Zatloukala odnášeli zaměstnanci.

„Chodili jsme v zastaralém oblečení, dlouhodobě máme problémy s dodávkou nových sanitek a další problémy máme také s počítači,“ popsal šéf odborů.

Rozebírat důvody svého odchodu z postu náměstka ředitele záchranné služby nechtěl ani Jan Weinberg, který rezignoval už na konci loňského roku na funkci náměstka pro přednemocniční neodkladnou péči.

„Deset let ve funkci je myslím dost dlouhá doba, nazrál čas na změnu. K tomu se přidaly i jiné důvody ryze osobního charakteru,“ uvedl Weinberg, který je od ledna vedoucím výjezdového stanoviště, to znamená, že zodpovídá za sanitní auta a leteckou záchranku. Ve funkci náměstka jej nahradí záchranář Petr Šmejkal.