Ministerstvo chce po Turovicích vrátit dotaci 42 milionů korun, a také penále ve stejné výši. Vesnici s dvoumilionovým rozpočtem tak hrozí, že se dostane do platební neschopnosti. (Ilustrační snímek)

Ministerstvo chce po Turovicích vrátit dotaci 42 milionů korun, a také penále ve stejné výši. Vesnici s dvoumilionovým rozpočtem tak hrozí, že se dostane do platební neschopnosti. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Malá vesnice má velký problém, ministerstvo po ní chce 84 milionů

  • 2
Ohromné dluhy a nulová šance je splatit. Taková je realita Turovic na Přerovsku, které patří podle ministerstva financí k nejzadluženějším obcím v Česku. Mají totiž kvůli nedostavění domova pro seniory zaplatit desítky milionů na vrácené dotaci a penále. Spolu s dvěma obcemi z Karlovarského kraje tak nad nimi visí hrozba platební neschopnosti.

"My teď jenom přežíváme," konstatuje starosta Turovic Pavel Baďura. Obec se do existenčních potíží dostala kvůli nepodařené investici a teď má splatit dluh přesahující osmdesát milionů korun. Pro vesnici s 220 obyvateli a rozpočtem kolem dvou milionů ročně je to likvidační částka.

"Před lety jsme se v rámci mikroregionu Moštěnka rozhodli, že se u nás postaví chráněné bydlení pro seniory. Naše obec dostala dotaci, vybrali jsme dodavatele a začali stavět na zelené louce. Jenže firma, která vyhrála soutěž, byty nedokončila," popisuje turovický starosta.

Podle něj firma chtěla najednou navýšit rozpočet o třicet milionů. "Oni vysoutěžili stavbu, protože dali nejlepší nabídku. Odmítli jsme jim zaplatit peníze, které nebyly předmětem smlouvy. Oni se jednoduše sbalili a odjeli pryč," shrnul Baďura. Přitom chybí dlažby, obklady a fasády.

"Pro ministerstvo financí je to jednoduché. My jsme nesplnili podmínky státní dotace, takže máme vrátit dvaačtyřicet dotačních milionů a k tomu nám napočítali stejné penále. Samozřejmě usilujeme o to, aby nám je prominuli," nastínil starosta.

Soudy řeší spor Turovic se stavební firmou už čtvrtým rokem

Soudní spor obce s dodavatelskou firmou se však táhne už čtvrtým rokem a stejně dlouho je nedokončena stavba. "Samozřejmě chceme stavbu dokončit, jenže do rozhodnutí soudu a předání staveniště obci nemůžeme na stavbu pustit jinou firmu," vysvětlil starosta Baďura.

Chráněné byty v Turovicích stavěla firma SKD z Lipníku nad Bečvou. Její jednatel Bohumil Solař argumenty radnice odmítá.

"Je to lež. Žádných třicet milionů navíc jsme nechtěli. Naopak obec nám dluží pět milionů korun za již provedené práce," uvedl Solař. Firma podle něj naopak už na dluh stavbu zastřešila, aby do ní nezatékalo a nedocházelo tak ke škodám. "Můžeme vše doložit," dodal Solař.

Také starosta Turovic však tvrdí, že obec může všechna svá tvrzení doložit. Případ je podle všeho komplikovaný, jinak by se koneckonců netáhl u soudu dlouhé roky. Turovice i firma SKD jsou přesvědčeny, že vrchní soud, u kterého teď kauza leží, rozhodne v jejich prospěch.

Na byty pro seniory čeká celý mikroregion, lidé jsou v nejistotě

Kromě Turovic vyvolala nedokončená stavba problémy v celém mikroregionu Moštěnka. Starostové obcí mikroregionu totiž počítali s tím, že budou mít byty pro své seniory, kteří už potřebují stálou pomoc. Jejich obce na to také přispěly.

"Když jsme zveřejnili informaci, že se budou stavět chráněné byty, zvedla se velká vlna zájmu. Proto bylo velmi nepříjemné jim vysvětlovat, že byty pořád nejsou a není jisté, kdy a zda vůbec budou dokončeny," řekl předseda mikroregionu Moštěnka a starosta Dřevohostic na Přerovsku Stanislav Skýpala.

Sám se ke sporu mezi Turovicemi a firmou SKD nechce vyjadřovat. "Dotace šla Turovicím a ty také za stavbu chráněných bytů odpovídají. Pro mikroregion je podstatné, aby soud rozhodl co nejrychleji a byty se konečně dokončily," uvedl Skýpala.