Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Zakázané herny v Olomouci nezavřely, naživu je drží zahlcené ministerstvo

  • 0
Když se dva úřady perou, majitel herny se coby třetí směje. A dál vydělává. Parafráze známého rčení vystihuje dění kolem olomouckých heren. Proti sobě jde vyhláška magistrátu a povolení ministerstva financí. Vítězem je v tuto chvíli dvanáct heren, jež měly už minimálně před půl rokem z města zmizet.

Z mapy plánovala herny postupně vymazat městská vyhláška, která už od loňského roku určuje konkrétní místa, kde může hazard fungovat. Provozovatelé heren se ale zaštítili v minulosti vydaným ministerským dobrozdáním. A to je silnější.

Olomouci nezbývá než čekat, až ministerstvo vlastní posvěcení hazardu zruší. Je tu ale problém. Povolení, jež jdou proti obecním vyhláškám, jsou v zemi minimálně stovky. Jejich stornování tak zahlcenému ministerstvu trvá.

Většina „hazardníků“ se proti rušení povolení navíc odvolává, což všechno jen protahuje. V Olomouci kvůli tomu dál bliká zhruba sedmdesát videoloterijních terminálů (VLT). Už celé měsíce tu přitom vůbec neměly být.

Ministerstvo nestíhá, vyřizuje přes tisíc rozhodnutí

Za běžných okolností by město porušení hazardní vyhlášky mohlo trestat pokutou. Vyčíslit ji může až na citelných dvě stě tisíc. Teď je bezzubé.

„Uložení pokuty při existenci platného povolení ministerstva financí je značně diskutabilní,“ přemítá Jiří Hradil, jenž na magistrátu zodpovídá i za výherní hrací přístroje. O peněžitém trestu může podle něj radnice uvažovat až ve chvíli, kdy ministerstvo svá povolení olomouckým hernám vezme.

Klíčová otázka, kdy to bude, zůstává bez odpovědi. „Žádná lhůta přesně stanovena není. Nicméně ministerstvo financí se snaží tyto záležitosti vyřizovat co nejdříve,“ popisuje mluvčí resortu Radek Ležatka.

Úředníky brzdí velké množství povolení, která budou postupně kvůli rozporům s radničními předpisy rušit.

„Ministerstvo financí vydalo přes 1 207 rozhodnutí o zrušení povolení, která jsou v rozporu s příslušnou vyhláškou. Od prvního ledna 2015 bylo zahájeno dalších tři sta správních řízení týkajících se 3 462 zařízení,“ vyčíslil Ležatka.

Od začátku roku v Olomouci zavřely jen tři zakázané herny

Olomouci nezbývá než čekat, až přijde na řadu. Radnice přes mluvčí Radku Štědrou souhlasí, že vymýcení hazardu komplikuje právě velký počet posuzovaných a rušených povolení.

„Dle našeho názoru je to tak,“ říká Štědrá. Vše jde velice pomalu. Od začátku roku v Olomouci zavřely pouze tři herny, jež šly proti vyhlášce. Celkem jich v lednu v krajském městě navzdory předpisům hráče lákalo 15.

„V rozporu s příslušnou vyhláškou nyní v Olomouci podle dostupných informací funguje dvanáct heren,“ doplňuje aktuální čísla Štědrá. Spadají pod tři provozovatele VLT, uvést konkrétní jména ovšem dle magistrátu zapovídá zákon s povinností mlčenlivosti.

Provozovatelé heren bojují proti zrušení povolení odvoláními

Provozovatelé heren bojují, proti zrušení ministerského povolení se mohou odvolat takzvaným rozkladem. Ležatka dodává, že toho ve většině případů využívají.

„Včas podaný rozklad má odkladný účinek. Rozhodnutí o zrušení povolení nenabude právní moci,“ doplňuje mluvčí ministerstva. Dokud se tak úředníci s odvoláním nepopasují, povolení hazardu platí dál. A městská vyhláška se míjí účinkem.

Pro Olomouc ale i do budoucna představuje nástroj, jak hazard omezit. Radnice pracuje na jejím přísnějším znění. Platit bude s největší pravděpodobností od příštího roku. Nyní Olomouc povoluje hazard na 57 adresách, vedení města počítá s tím, že od roku 2016 jich bude pět desítek. Konečné slovo budou mít zastupitelé.

„Plánujeme, že by mělo být zrušeno sedm adres. Je to více než deset procent těch stávajících, bude to krok ke zlepšení nynějšího stavu,“ řekl primátor Antonín Staněk z ČSSD na posledním jednání zastupitelstva.