Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch.

Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Žalobkyně zastavila stíhání senátora Lajtocha i dalších radních Přerova

  • 30
Olomoucká státní zástupkyně Marie Kodytková zastavila stíhání přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha. Před soud navíc nepůjdou ani jeho ostatní kolegové z radnice obvinění z podivného jednání při zadávání některých městských zakázek.

Případ přerovské kauzy, ve které policie navrhla obžalovat bývalé vedení radnice kvůli sporným zakázkám, tak zřejmě končí. Žalobkyně Kodytková jen pár týdnů poté, co případ odebrala vsetínským žalobcům, trestní stíhání zastavila.

Před soudem tak nakonec kromě politiků, z nichž někteří stále sedí ve vedení města, neskončí ani dva úředníci.

Srovnání s kauzou Čunek mne rozčiluje, řekla žalobkyně

Zatímco primátor Lajtoch a další přerovští radní rozhodnutí žalobkyně vítají a říkají, že obvinění bylo štvanicí na komunální politiky, opozice je jiného názoru. Tvrdí, že rozhodnutí je politicky motivované a poukazují na podobnost s někdejší kauzou Jiřího Čunka, ve kterém žalobkyně rovněž odebrala případ jednomu zástupci a dala ji druhému, který nakonec stíhání zastavil.

Proti tomu se však žalobkyně Kodytková rázně ohrazuje. "Prosím, aby v těchto souvislostech, zvlášť pokud jde o moji osobu, vůbec nikdo neuvažoval. To mě fakt rozčiluje," uvedla Kodytková. Její rozhodnutí bude ze zákona ještě přezkoumávat vrchní státní zastupitelství.

Policie původně 11 bývalých radních a dva tamní úředníky obvinila z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podezření se týkalo dvou veřejných zakázek - stavby domova pro seniory a přestavby zimního stadionu. Jen první zakázka se nakonec předražila o 30 milionů korun na více než 167 milionů korun.

"Politici částečně chybovali, ale trestný čin to není"

Podle žalobkyně sice politici částečně pochybili, ale jejich jednání není podle ní trestným činem. "Je to zastavené s tím, že se ty skutky částečně staly, ale nejsou v žádném případě trestnými činy. Nesouhlasím s názorem podat obžalobu za každou cenu a čekat, jak to u soudu dopadne," řekla žalobkyně Kodytková.

Policie například upozorňovala i na to, že takzvané vícepráce u domova pro seniory vykonávala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála. Podle státní zástupkyně však šlo o obchodně-právní vztahy.

"Zákon o veřejných zakázkách má pro zadávání veřejných zakázek na dodatečné stavební práce speciální úpravu a připouští, že dodatečné stavební práce při splnění dalších podmínek bude provádět stejný dodavatel. Je nutné se orientovat v tom, jak se v praxi na stavbách tohoto charakteru postupuje při provádění stavebních prací. Vícepráce jsou běžnou záležitostí, která se v průběhu výstavby vyskytuje," uvedla pro ČTK státní zástupkyně.

Byla to jen štvanice, prohlásil Lajtoch

Primátor a senátor Jiří Lajtoch se zprávu o zastavení stíhání dozvěděl od novinářů. "Žádný papír v rukou oficiálně nemám. Pokud je to tak, tak jsem tomu velmi rád. Od začátku jsme upozorňovali na to, že stíhání bylo nesmyslné. Byla to jen štvanice na mou osobu a další politiky a úředníky," komentoval.

Podle dalšího obviněného radního Václava Zatloukala byl případ ponaučením i pro samotnou radnici, která kvůli tomu změnila systém zadávání veřejných zakázek. "Vážím si rozhodnutí státní zástupkyně. Tlak na ni byl totiž obrovský a jsem rád, že ho ustála," dodal Zatloukal.

Podle opozice byl naopak zásah žalobkyně do případu nešťastný. "Odňala možnost primátorovi a ostatním hájit se u soudu a prokázat nevinu. Na základě tohoto zásahu bude neustále chápán jako podezřelý, protože veřejné mínění se na to nemůže dívat jinak. Domnívám se, že metoda spravedlnosti kauzy Čunek byla použita i v tomto případě," míní opoziční zastupitel Vladimír Puchalský.

Vsetínský žalobce odmítl kauzu zastavit, tak mu případ vzali

Přerovská kauza nedávno vyvolala názorový spor mezi samotnými žalobci. Olomoucké krajské státní zastupitelství totiž vyzvalo vsetínského žalobce, jenž měl případ na starosti, aby u většiny z nich zastavil trestní stíhání. Státní zástupce to však odmítl a o kauzu přišel.

Přitom vsetínské státní zastupitelství se případem zabývalo půl roku poté, co kauza byla přesunuta z Přerova kvůli možné podjatosti. "Měli jsme zastavit stíhání osmi ze 13 lidí, což jsme odmítli s tím, že to považujeme za odporující zákonu. Je naším právem podle zákona o státním zastupitelství, pokud máme za to, že pokyn nadřízeného je nezákonný, tak ho odmítnout," řekl minulý týden vsetínský státní zástupce Petr Bareš.

Nyní už nechtěl kauzu komentovat. "Nové informace beru na vědomí, ale nehodlám je komentovat. Mohu jen říct, že každé takové rozhodnutí podléhá přezkumu vrchního státního zastupitelství," doplnil.

,