Zámek Jánský Vrch v Javorníku zůstane státu, v rámci církevních restitucí o něj nebude žádat jak wroclawské arcibiskupství, tak ani arcibiskupství olomoucké.

Zámek Jánský Vrch v Javorníku zůstane státu, v rámci církevních restitucí o něj nebude žádat jak wroclawské arcibiskupství, tak ani arcibiskupství olomoucké. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zámek Jánský vrch zůstane státu, polská ani česká církev o něj nežádají

  • 2
Nejatraktivnější památku Jesenicka, zámek Jánský vrch v Javorníku, církevní restituce nakonec minou. Stavba stovky let sloužila jako letní sídlo arcibiskupů z Polska, tamní wroclawské arcibiskupství ale o ni žádat nebude. A zájem nemá ani to olomoucké.

Na Jesenicku se v poslední době spekulovalo především o možném zájmu wroclawského arcibiskupství. Jeho zástupci však MF DNES potvrdili, že o vydání zámku, který sloužil po staletí jako oblíbené letní sídlo tamních biskupů a později arcibiskupů, nepožádají.

"Neuvažujeme o tom," uvedl mluvčí wroclawského arcibiskupství Stanislaw Jozwiak. Podle něj je důvodem to, že ani v Polsku nezískala arcidiecéze zpět většinu svých bývalých majetků.

"Tím těžší by bylo domáhat se majetku ležícího za nynějšími hranicemi diecéze, a v zahraničí obzvlášť," dodal.

Nejatraktivnější památku Jesenicka spravuje stát. V posledních letech se Jánský vrch dočkal nákladných oprav, které mu vrátily lesk. A právě české ministerstvo kultury také považuje možnost, že by polská církev s případným nárokem uspěla, za vyloučenou.

Ministerstvo: Po únoru 1948 tu majetek nevlastnili, to je základ

"Arcibiskupství wroclawské nevlastnilo na území dnešní České republiky po 25. únoru 1948 žádný majetek, což je základní předpoklad pro jakékoliv úvahy o vydání. Oprávněným subjektem z hlediska zákona o majetkovém vyrovnání je biskupství ostravsko-opavské, respektive arcibiskupství olomoucké," vysvětlila mluvčí ministerstva kultury Anna Ješátková.

Arcibiskupství wroclawské podle ní zasahovalo i na území Jesenicka a Těšínska. "V roce 1947 byla tato území v dnešní České republice vyčleněna jako Apoštolská administratura Český Těšín. V roce 1977 byla administratura papežskou bulou zrušena a jejím nástupcem se stalo arcibiskupství olomoucké," popsala Ješátková.

Zámek Jánský vrch v Javorníku

Javornický skvost stojí na skalnatém kopci nad městem. Vyrostl na místě původního hradu ze 13. století. Už v roce 1348 majitelé hrad odstoupili wroclawskému biskupovi. Od té doby byl hrad a později zámek až na několik menších přestávek součástí rozsáhlého území, které náleželo biskupství ve Wroclawi.

Na konci 15. století začala přestavba hradu, definitivní podobu barokního zámku získal Jánský vrch za biskupa Filipa Gotharda Schaffgotsche v 18. století, kdy se zámek stal kulturním centrem celého Slezska a opery a koncerty tamních vynikajících muzikantů byly vždy prvořadou kulturní událostí.

Po 2. světové válce se dostal do rukou státu, i když oficiálně byl státu zapůjčen až v roce 1959. K jeho plnému zestátnění mohlo dojít až po vzájemném majetkovém vyrovnání polské a české katolické církve v roce 1984. Nyní je ve správě Národního památkového ústavu v Kroměříži. Od 1. ledna 2002 je objekt zapsán na seznamu národních kulturních památek.

V roce 1996 pak oddělením části území arcibiskupství olomouckého, včetně Jesenicka a Těšínska, vzniklo biskupství ostravsko-opavské. Zástupci obou však MF DNES potvrdili, že o navrácení Jánského vrchu žádat nebudou.

Mluvčí biskupství ostravsko-opavského Pavel Siuda sdělil, že zároveň se vznikem ostravsko-opavské diecéze bylo dohodnuto, že restituční majetek na území okresu Jeseník bude nárokovat arcibiskupství olomoucké.

"Biskupství ostravsko-opavské tedy nepožaduje a nebude požadovat vydání zámku v Javorníku a souvisejících pozemků," potvrdil Siuda.

Stát se o zámek stará velmi dobře, míní starostka Javorníku

Arcibiskupství olomoucké pak uvedlo, že majetky patřící kdysi arcibiskupství wroclawskému sice bude v rámci církevních restitucí chtít získat, ale Jánský vrch ne.

"O převážnou část těchto majetků na Jesenicku jsme požádali. Mezi majetky, o které nakonec žádat nebudeme, spadá také zámek Jánský vrch v Javorníku," potvrdil MF DNES mluvčí arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Starostka Javorníku Irena Karešová je ráda, že zámek Jánský vrch nebude předmětem sporů a tahanic.

"Myslím, že stát se o zámek stará velmi dobře. O tom svědčí mimo jiné také rozsáhlé opravy, kterými zámek nyní prošel. Zda by byla církev lepším nebo horším správcem, to nedokážu posoudit. Pro město je ale podstatné, aby Jánský vrch zůstal prvořadou turistickou atrakcí," zdůraznila Karešová.