Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Přijímačky zažívají i předškoláci, speciální třídy vybírají ty nadané

  • 0
Poznat barvu, správně držet tužku nebo odříkat básničku. Všechny tyto dovednosti musí už nyní předvést děti mířící v září do lavic základních škol učitelkám, které na ně čekají u zápisu. Někde však děti čekají dokonce jakési talentové zkoušky. Ty jim umožní usednout do specializovaných tříd.

„Před dvěma lety jsme poprvé otevřeli třídu zaměřenou na všeobecnou sportovní průpravu. Děti na sportovní směr oslovujeme už v mateřských školách,“ řekl například Tomáš Jelínek, ředitel přerovské základní školy U Tenisu. V praxi to znamená, že předškoláci přijdou do školy, kde je trenéři vyzkouší.

„Přijde k nim naše učitelka, která si s dětmi ve školce zacvičí jednoduchý pohybový program. Potom děti přijdou k nám do gymnastické haly, kde formou hry zjistíme, kdo je šikovný a kdo ne. Nejšikovnějším nabídneme možnost zúčastnit se výběrového řízení do sportovní třídy,“ vysvětlil Jelínek.

Jeho škola patří k těm oblíbenějším, přesto nenechává nic náhodě a budoucí žáky i jejich rodiče k zápisu láká kromě náboru ve školkách také třeba reklamním spotem na místní kabelové televizi.

„Všechny předškoláky navíc zveme na takzvanou ´Školičku nanečisto´, při níž si budoucí prvňáci vyzkouší jednu klasickou vyučovací hodinu ve škole,“ dodal ředitel s tím, že podobné „finty“, jak přesvědčit rodiče, má dělat každá škola.

Loňský ročník pro školy znamenal velký nápor v podobě dětí narozených při babyboomu v roce 2008, ten letošní si s ním však nijak nezadá.

„Mateřské školy všech zřizovatelů v Olomouckém kraji navštěvovalo k poslednímu 7 692 dětí v zápisovém věku v běžných třídách a 272 dětí ve speciálních třídách,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová. Podle odhadů by tak mělo dorazit k zápisům jen o zhruba padesát dětí méně než v loňském roce.

Rodiče si často vybírají dle pověsti školy nebo jejího zaměření

To potvrzují i jednotlivá města. Ačkoliv přesná čísla budou mít úředníci až po zápisu na začátku března, odhady se od těch loňských příliš neliší.

„Máme informace, že k zápisu by mohlo jít zhruba 637 dětí z mateřských škol. K tomu se přičtou děti z okolních obcí a Držovic a odklady z minulého roku, naopak se odečtou ty letošní a oproti loňskému roku půjde o minimální rozdíl,“ prohlásil František Říha z odboru školství prostějovského magistrátu.

Rodiče při výběru školy nejsou vázaní obvodem, do něhož spadají, a tak si podle něj často vybírají podle pověsti školy nebo jejího zaměření.

„Máme tu třeba sportovní či jazykové třídy. Už se mi párkrát stalo, že mi dokonce rodiče volali, abych jim nějakou školu doporučil,“ dodal Říha.

V Olomouci za poslední roky přibyly čtyři první třídy

Také v Olomouci podle všeho dorazí téměř totožný počet dětí jako v loňském roce.

„Dle dostupných informací by mělo k zápisu přijít 1 173 dětí, což je ve srovnání se zápisem v roce 2014 přibližně stejný počet, kdy mělo přijít 1 176 dětí. O odklad v loňském roce požádalo 165 rodičů pro své děti, toto číslo je přibližně stejné v každém roce,“ vysvětlila Hana Fantová z olomouckého magistrátu.

Počty prvních tříd se podle ní v Olomouci za poslední tři roky zvýšily o čtyři na současných 52, to se ale po zápisech může změnit. Jejich konec je naplánovaný na polovinu února. A co vše při nich děti musí umět?

„Zápis probíhá dva dny po sobě obvyklým způsobem. Rodiče vyplní dokumenty a učitelky zjišťují školní zralost u dítěte. To obvykle řekne nějakou básničku, poznávají barvy a tvary, nakreslí postavu či obrázek a podobně,“ prozradil ředitel Tomáš Jelínek.

Strach mít rodiče podle ředitele olomoucké Základní školy Mozartova Zbyňka Kundruma nemusí.

„Na zápisu se vlastně nezkouší nic jiného, než co se děti celou dobu učí v mateřských školách. Děti k nám přichází připravené.“