Nenápadná roky přehlížená dvacetimetrová role térpapíru skrývala výstavu...

Nenápadná roky přehlížená dvacetimetrová role térpapíru skrývala výstavu Jindřicha Štreita z konce 80. let. Nyní snímky opět spatřily světlo světa a budou znovu vystaveny. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Zapomenutá role papíru skrývala výstavu fotografa Štreita z 80. let

  • 0
Ležela roky bez povšimnutí ve fotokomoře jednoho z nejznámějších českých fotografů Jindřicha Štreita. Teď se ukázalo, že velká role papíru skrývala jeho snímky z ojedinělé výstavy uspořádané na konci 80. let, kdy byl kvůli problémům s režimem na černé listině. Teď fotografie znovu spatří světlo světa.

„Tyto fotografie byly vystaveny jen jednou jedinkrát v Bratislavě. Požádal mě o to Ľubo Stacho. Bylo to ve foyeru kina, které se jmenovalo Pohraničník,“ nastínil Štreit původ dvacetimetrové role térpapíru, jehož velikost odpovídá rozměru foyer.

„Mně se líbil ten černý podklad a bylo to pevné. V té době jsem byl zakázaný autor, nesměl jsem vystavovat,“ připomněl Štreit a ocenil tehdejší slovenskou odvahu.

„Předcházelo tomu nějaké spíše imaginativní schvalování, protože ty fotky před výstavou nikdo neviděl. Prostě jsem jen dovezl roli,“ dodal.

Zcela volně koncipované snímky, nazvětšované na dokumentární fotopapír, vznikaly od poloviny 70. let do roku 1988. Kritérium výběru bylo jediné - oblíbené fotografie.

Jindřich Štreit

Narodil se v roce 1946 ve Vsetíně, žije poblíž hradu Sovinec na Šumpersku. Po absolvování oboru výtvarná výchova na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci začal kariéru jako učitel na ZŠ v Rýmařově. Od roku 1972 se systematicky věnoval fotografování vesnického života. Po účasti na nepovolené výstavě v roce 1982 měl zakázáno fotografovat a učit. Pak pracoval jako dispečer Státního statku, o to více však fotil.

Vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, učil také na pražské AMU. V roce 2000 se stal docentem fotografie, od roku 2009 je profesorem. Připravil 1 100 autorských výstav, vydal třicet knih. Jeho práce jsou v nejvýznamnějších sbírkách.

„Doba pokročila, změnil se život i lidské hodnoty, ale to podstatné, ty mezilidské vztahy - přátelství, láska, to zůstává,“ zamyslel se oceňovaný fotograf, který snímky na podkladový černý pás v době vzniku uspořádal tak, aby měly vztah jeden k druhému.

Snímkům se dostane péče restaurátorů

Více než dvě desítky let stará výstava obsahuje fotografie, které jsou nyní považovány za ikony Štreitovy práce, ale také zcela neznámé snímky. Fotografie je podle kurátorky chystané výstavy Štěpánky Bieleszové nyní potřeba nechat „vydýchat“ a také vyrovnat.

„Pak naši konzervátoři začnou čistit případné prosakování lepidel, zafixují je, opraví defekty jako jsou trhliny, ale víceméně ta autentická podoba zůstane zachována,“ doplnila.

Chystaná expozice s názvem Jindřich Štreit - Neznámé fotografie z let 1978-1989 má spojit objevenou roli s dosud nepublikovanými či málo známými snímky z bohatého fotografova archivu. Včetně těch, které za komunistického režimu nesměly být vystaveny.

Zahájení čtyřměsíční výstavy při příležitosti Štreitových letošních sedmdesátých narozenin je v olomouckém Muzeu umění naplánováno na 30. června.