Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: archiv Herlíkovice

V Jeseníkách zasněžují, co to dá. Řada areálů chce znovu spustit vleky

  • 0
Co si nevyrobí, nemají. Vlekaři z Jeseníků musejí dál spoléhat na technický sníh, protože přírodní nepadá. Mráz ale zatím není zdaleka takový, aby umožnil využít naplno kapacitu drahé zasněžovací techniky. Sněhové podmínky se totiž stále lepší jen pomalu. Areály ale chtějí vleky znovu spustit co nejdřív.

Dva malé ostrůvky technického sněhu a kolem jen holá země. Tak vypadá sjezdovka v areálu Příčná ve Zlatých Horách na Jesenicku. Přestože se v minulých dnech dala pustit sněhová děla, situaci to příliš nezlepšilo. Tamní středisko je jedním z mála v Jeseníkách, které v zimní sezoně ještě vůbec neotevřelo.

"V pondělí večer a v noci na úterý nám počasí umožnilo pustit sněhová děla, ale moc jsme toho nenafoukali. Od avizovaného ochlazení jsme si slibovali víc," uvedla Jitka Vavrečková z areálu Příčná.

Kdy ve Zlatých Horách zahájí sezonu, není jasné. "Při počasí, které je absolutně nepředvídatelné a nevyzpytatelné, je určování termínu zahájení sezony věštěním z křišťálové koule," přirovnala Vavrečková.

Naopak na rozdíl od Zlatých Hor je například středisko v Koutech nad Desnou jako jedno z mála v Jeseníkách v provozu od začátku zimy bez přerušení. I tak ale dofoukává další sníh.

"Vylepšujeme některá místa a zasněžujeme další sjezdovku. Než bude lyžařům k dispozici kompletně celý areál, to ještě nějakou dobu potrvá," sdělil ředitel Koutů Petr Marek.

Většina areálů chce znovu otevřít během středy či čtvrtka

Ostatní areály, které už stihly sezonu zahájit, musely provoz kvůli teplému počasí před nedávnem přerušit. Teď jejich šéfové slibují, že znovu své sjezdovky otevřou během středy či čtvrtka.

"Několik dní už máme u děl nepřetržitou službu, která využívá doslova každé minuty pro zasněžování," prozradil majitel střediska Kaste v Petříkově v Jeseníkách František Kaštyl.

Podle situace se v těchto dnech znovu chystá otevřít i Miroslav Páral ze Skiparku Filipovice.

"Přestože máme moderní zasněžovací techniku, která umožní foukat sníh i při nulových teplotách, přibývá ho jenom velmi pomalu. Abychom si udělali trochu zásobu, potřebujeme tří až čtyřdenní celodenní mráz s teplotami alespoň minus tři až minus pět stupňů. To ale při současných nečekaných změnách počasí zatím nehrozí," mrzí Párala.

Provoz děl stojí desítky tisíc bez ohledu na vyrobený sníh

V nejbližších dnech plánují spustit vleky i ve středisku Ski Kraličák na Staroměstsku. Stejně jako v dalších areálech chtěli beze zbytku využít mrazivého počasí z pondělka na úterý. Jenže to se podařilo jen z části. V noci se totiž nečekaně oteplilo a teploty během krátké doby přešly z minusových hodnot do plusu.

"Před třetí hodinou nad ránem jsme museli vypnout děla. Naštěstí jeden svah jsme už stihli vysněžit, takže nejpozději ve čtvrtek začneme znovu lyžovat," ubezpečila Markéta Michalčáková z vedení areálu.

Střediska teď utrácejí vysoké částky za elektřinu. Z pokladen mizí denně desítky tisíc korun. Přitom návštěvnost je nyní minimální.

"V uplynulých dnech jsme mohli foukat přes 20 hodin. Za elektřinu na výrobu technického sněhu jsme za tu dobu utratili zhruba sto tisíc," vyčíslil šéf střediska Přemyslov Jaroslav Podzimek.

Problém je ale v tom, že stejně jako v jiných střediscích není možné kvůli nízkým mrazům využít výkon zasněžovací techniky naplno. "Děla spotřebují stejně elektřiny, ať je vyšší mráz a vyrábí se víc sněhu, nebo je mráz mírný a sněhu vyrobí málo. Rozhodující je jen doba provozu," vysvětlil Podzimek.