V Ondřejovicích je řada lidí odkázaná na přistavené barely s vodou. Veřejný...

V Ondřejovicích je řada lidí odkázaná na přistavené barely s vodou. Veřejný vodovod zde není, voda ve studních se po povodních pít nedá. | foto: Vojtěch Bílý, 5plus2.cz

Zatopené studny hrozí nákazou, lidé se musí spoléhat na cisterny

  • 0
Dva týdny po povodních jsou lidé v některých částech Jesenicka bez stálého přístupu k pitné vodě. Řada vyplavených domů totiž není napojena na veřejný vodovod, ze zatopených studní se voda pít nedá.

Vodu ze studní nejprve museli lidé nechat odčerpat. Ve většině případů se o to postarali hasiči.

"Ať už naše profesionální jednotka nebo dobrovolní hasiči z celého okresu, dohromady vyčerpali během týdne po povodních asi 140 studní," prozradil ředitel Územního odboru Jeseník Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Jan Pastucha.

Nejhorší situace podle něj panovala v Ondřejovicích a Mikulovicích, kde voda dohromady zasáhla asi stovku studní. "V Ondřejovicích je situace o to horší, že zde není veřejný vodovod. Lidé jsou odkázaní jen na vlastní studny, které teď ale nebudou moci několik týdnů používat," upozornil Pastucha.

Vodu rozhodně nepijte, varuje hygienik

Vyčištění studny není jednoduché. "Většinou se musí celá vyčerpat a asi po deseti dnech znovu. Mezitím je nutné vodu dezinfikovat chemickou cestou," dodal ředitel jesenických hasičů.

Pokud by lidé vodu nevyčistili, riskují nemalé zdravotní potíže. "Rizikem jsou především různé střevní potíže, od zvracení po průjmy. Vyloučit ale není možné ani kontaminaci jedovatými látkami z okolí, které se při povodni mohou uvolnit," varuje před konzumací neotestované vody vedoucí Odboru obecné a komunální hygieny v Šumperku Karel Freudmann.

V nejhůře postižených Ondřejovicích tak lidem musí stačit několik přistavených kontejnerů s pitnou vodou.

"Český červený kříž pak lidem poskytl i balenou vodu," řekl starosta Zlatých Hor, pod které Ondřejovice spadají, Milan Rác.

S přívaly vody se v Ondřejovicích musela vyrovnávat i Rozálie Matějková. "Za celý život takovou vodu nepamatuju, jen kdysi před desítkami let se tudy prohnala, s tím, co přišlo letos, se to ale nedá srovnat," přiznala starší dáma, která nyní pro vodu musí chodit do přistaveného plastového zásobníku.

Její studnu, stejně jako padesát dalších v obci, totiž povodeň nemilosrdně zatopila. "Hasiči už vodu vyčerpali a dali do ní nějakou chemii. Bojím se ale, jestli nebudu muset platit rozbory vody. Děláme je zde pravidelně dvakrát do roka, za ty loňské ještě dlužím šest tisíc," zoufá si důchodkyně se slzami v očích.

Pomoc přijde od hygieny i Adry, slibuje starosta

Starosta Zlatých hor už se nechal slyšet, že lidem s rozbory vody město určitě pomůže. "Pomoc při čištění studní včetně dezinfekce a rozborů nabídly bezplatně Okresní hygienická stanice a ADRA," řekl Milan Rác.

Rozbor přitom není zrovna levnou záležitostí. "Základní rozbor u nás stojí okolo 1 200 korun. Lidé mohou vodu sami odebrat a přinést na kontaktní místo nebo přijede člověk od nás a vodu odebere, pak ale lidé zaplatí i cestovní náklady," prozradila Jana Chocová ze Zdravotního ústavu s tím, že pro lidi z Jesenicka je nejbližším kontaktním místem Šumperk.

Ve druhé z nejvíce postižených obcí, Mikulovicích, naštěstí není situace tak dramatická.

"Vyčerpat jsme už sice museli asi šedesát studní a další zřejmě budou následovat, většina domácností je ale napojená na veřejný vodovod. Primárním zdrojem vody je studna jen asi ve čtyřech domácnostech, tam také prioritně směřujeme naši pomoc," prozradil starosta Mikulovic Jiří Šimík.

O tom, zda obec lidem pomůže s rozbory vody ve studních, zatím podle něj není rozhodnuto. "Máme sice předběžný příslib od krajské hygieny, že by rozbory mohly být zdarma, jisté to ale ještě není," dodal starosta Mikulovic.