Martin Kudrna z Radslavic patří k nadšencům mopedů, domá má čtyři motocykly...

Martin Kudrna z Radslavic patří k nadšencům mopedů, domá má čtyři motocykly značky Stadion S11. Tento model je nejrozšířenější. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Jezdí jen 60, přesto lákají závody „fichtlů“ a stadionů čím dál víc lidí

  • 6
Pach benzinu, řvoucí motory a povzbuzování diváků. Jen na rozdíl od velkých závodů není zvuk strojů tak robustní, nejrychleji se jezdí rychlostí zhruba 60 kilometrů v hodině a místo vypjaté soutěživosti zde vládne přátelská atmosféra. Tak vypadají stále populárnější závody mopedů, stadionů a fichtlů.

Soutěže strojů, na kterých už jezdívala generace našich dědečků, se například na Přerovsku objevily zhruba před 15 lety a od té doby se těší stále větší oblibě. Svá centra mají fanoušci v Radvanicích, Býškovicích a Radslavicích. V těchto vesnicích se každý rok jezdí série závodů nazvaná Hrací karty Moped Cup.

„Inspiroval mne tehdy závod Magneton, který jsem viděl v Kroměříži. Jel se taky na mopedech, ale soutěžilo se 24 hodin v kuse, na jednom stroji se střídali tři jezdci, kteří měli k ruce i dva mechaniky,“ vzpomněl Petr Padalík z Radvanic.

Když si uvědomil, že prakticky všichni jeho kamarádi mají někde doma v garáži moped, napadlo jej uspořádat podobný závod v Radvanicích. Jelo se opět na vytrvalost, ale pouze šest hodin, na jednom motocyklu se střídali dva závodníci.

„Akce se zúčastnilo jen šest závodníků a vítěz tehdy za těch šest hodin ujel okolo tří set kilometrů,“ dodal Padalík.

Z fanynek a roztleskávaček se staly šéfky týmu

Od té doby se jezdí na čas, změnila se i délka trasy. „Tehdy poprvé byla trasa sedmikilometrová, jelo se přes Buk na Lazníky a zpátky do Radvanic. V dalších závodech jsme ji zkrátili na polovinu. Jezdci se tak stačí na okruhu otočit vícekrát a pro diváky je to atraktivnější,“ vysvětlil Padalík.

Vzrostl i počet soutěžících. „Bývá jich až okolo 80,“ podotkl Padalík.

Závody mopedů se ale především líbily a inspirace se šířila dále. Přidaly se i nedaleké Radslavice. Vzniklo zde i závodní družstvo Beruška racing team, které dnes vede žena - Lucie Navrátilová.

„Prakticky jsme se k týmu přidaly někdy před deseti lety, snažily jsme se chlapům dělat fanynky, takové roztleskávačky. Když pak před časem odešel hlavní organizátor, tak jsme se toho s kamarádkou ujaly, aby se to celé nerozpadlo,“ prozradila Navrátilová.

I ona potvrdila rostoucí popularitu těchto soutěží. „Zájem závodníků je stále větší, v nejsilnějších ročnících jsme jich měli na startu až 140 v celkem čtyřech kategoriích. A diváků chodí také hodně,“ zhodnotila.

Dřív se dal stadion pořídit za tři tisíce, teď stojí několikanásobek

Účastníky láká především pohodová a přátelská atmosféra. „Je to skvělá zábava a hlavně se na závodech schází skvělá parta lidí. Prakticky všichni se za ty roky už navzájem známe,“ potvrdil Martin Kudrna z Radslavic.

Ten se závodů mopedů účastní už asi deset let. Když mu bylo okolo patnácti, soupeření na motocyklu bylo jedním z jeho snů. Splnil se mu vrchovatě, dokonce několikrát stanul na stupních vítězů.

„Lidé vám tleskají, kolem stříká šampaňské, je to báječný pocit,“ svěřil se Kudrna, jenž má doma čtyři Stadiony S 11, tedy model, který je na soutěžích k vidění nejčastěji.

„Když jsem kupoval první z nich, byl pojízdný a kompletní a stál mne jen tři tisíce korun. Dnes už ceny stouply několikanásobně výše i za nepojízdné stroje,“ popsal.

Mopedy, kterým lidé přezdívají fichtl nebo kozí dech, zažívají nyní svou renesanci i díky závodům. Zatím poslední díl seriálu Hrací karty Moped Cup se jel minulou sobotu v Žešově na Prostějovsku, příští víkend pak celá série vyvrcholí a to v sobotu 26. září v Býškovicích na Přerovsku.