Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Zdravotnice píchla expříteli látku ochabující svaly. Byla prošlá, hájí se

  • 3
Olomoucký soud se začal zabývat případem zdravotní sestry ze Šumperka, která podle policie a žalobce píchla svému bývalému partnerovi do těla látku oslabující svalstvo. Muži hrozilo udušení. Žena tvrdí, že látka byla neúčinná a muže chtěla jen postrašit. Je obžalována z pokusu o vraždu.

Šestapadesátiletá Šárka Groerová podle obžaloby v květnu 2013 v rodinném domě v Dlouhomilově muži píchla látku, kterou využívají anesteziologové. Namluvila mu, že jde o očkování proti tetanu.

Následně mu ale podle spisu řekla, že do hodiny zemře. Muž si poté nechal zavolat záchranku, postupně ale trpěl křečemi, dvojitým viděním a měl problémy s dýcháním.

„Byla si dobře vědoma, že se látka používá v anestezii. Jejím účinkem je rychlé navození paralýzy, látku je nutné dodávat pouze v podmínkách, kdy je možné zajistit umělou plicní ventilaci,“ uvedla státní zástupkyně Alice Ondrášková.

Zdravotnice podle ní měla praxi z anesteziologicko-resuscitačního oddělení a jednotky intenzivní péče. Groerová si vzápětí látku aplikovala sama a spolkla lék lexaurin. Chtěla spáchat sebevraždu, protože si uvědomila, že „udělala hloupost“.

Žena použila pět let prošlou látku, muže chtěla vytrestat

U soudu žena tvrdila, že látka, kterou bývalému partnerovi aplikovala, byla již prošlá a neúčinná.

„Ten den mě vytáčel různými uštěpačnými poznámkami. Řekla jsem si, že ho také vytrestám. Nachystala jsem si látku, byla prošlá pět let. Kdyby to fungovalo, reakce by nastala okamžitě, ne za hodinu. Navíc se látka aplikuje do žíly, ne do svalů,“ hájila se žena, která po incidentu už práci zdravotní sestry nevykonává.

„Chtěla jsem ho naštvat a postrašit. Věděla jsem, že je úzkostlivý na svůj zdravotní stav,“ řekla.

Podle znalce však žena poměrně riskovala, účinnost prošlého léku je totiž možné zjistit pouze laboratorní expertízou.

„Zkoumaná látka, která byla muži aplikována, mu mohla poškodit zdraví nebo ho ohrozit na životě,“ uvedl znalec před soudem. Látka se podle něj využívá většinou na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a o její aplikaci rozhoduje lékař. Expert ale na druhou stranu nevyvrátil, že by muž zásah přežil i bez pomoci záchranné služby.

„Řekla mi, že do hodiny oba končíme“

Muž, který obžalovanou opustil rok před situací, u soudu požaduje za nemajetkovou újmu deset tisíc korun.

„Látku mi aplikovala do ramena. Pak si sedla, rozdělala další ampuli, píchla si to do stehna a řekla, že do hodiny oba končíme. Zkoušel jsem se zachránit, sedl jsem do auta a šel hledat lékařskou pomoc. Cestou jsem už špatně viděl,“ uvedl muž s tím, že přijel ke známým a ti mu zavolali záchranku.

Muži se už začalo špatně dýchat, záchranáři mu nasadili kyslík. „Cítila asi můj odchod jako podraz. Myslel jsem si, že mě chce usmrtit,“ dodal muž.

Před soud se případ dostal až po více než dvou letech, šestapadesátiletá žena byla původně obviněna z ublížení na zdraví a nebezpečného vyhrožování, za což by jí hrozily až tři roky vězení.

Případ byl ale nakonec překvalifikován na pokus o vraždu s mnohem vyšší maximální sazbou 18 let, případně až dvaceti pokud by soud jednání ženy posoudil jako dopředu promyšlené s cílem muže zabít. Další jednání je naplánováno na 19. února.

,