Ceny pečiva půjdou nahoru, pekárny je totiž drží na úkor svého zisku kvůli konkurenci. Nevydrží to ale dlouho, růst cen se tak dá očekávát už o letních prázdninách. (Ilustrační snímek)

Ceny pečiva půjdou nahoru, pekárny je totiž drží na úkor svého zisku kvůli konkurenci. Nevydrží to ale dlouho, růst cen se tak dá očekávát už o letních prázdninách. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pečivo kvůli cenám vajec a mouky zdraží, více bude stát i vepřové

  • 2
Může se to zdát jako dobrá zpráva - ceny mléka, vajec či pšenice už letos asi neporostou. Po Velikonocích se dokonce přiblíží k normálu i ceny vajec. Jenže potraviny, které se z nich vyrábějí, dražší budou. Jak je to možné? Dražší mouka ani vejce se totiž do cen pečiva ve většině případů ještě nepromítla. Nahoru kromě toho půjdou také ceny vepřového.

Vše je způsobeno tím, že pekárny drží ceny dole kvůli strachu z úbytku zákazníků a nevydělávají. Připouštějí ale, že dlouho takový stav neudrží a ceny svých výrobků budou muset zvýšit.

"Jestli budeme zdražovat? My zatím musíme kopírovat to, co dělají ostatní pekárny, ale zdražovat se bude muset určitě," přiznává majitel pekárny Vladimír Tiefenbach z Přerova, podle kterého v tuto chvíli jeho pekárna nevydělává. "Šetříme tak, že neinvestujeme. Příjmy a náklady se pohybují ve srovnatelných číslech," dodává.

Podobně reaguje i provozní Pekařství Leština Jana Harantová. "Zatím v podstatě nemůžeme zdražovat, je tady velká konkurence a my si nemůžeme dovolit přijít o zákazníky. V tuto chvíli je ale výroba ztrátová a do budoucna určitě zdražit budeme muset. Výhledově bych řekla, že by to mohlo být již o letních prázdninách," odhaduje.

Pro pečivo zdražily hlavní suroviny, své udělalo i DPH a nafta

Za zdražováním pečiva však podle pekařů nestojí jen předražená vejce, jde spíš o dlouhodobější stav. "Nejprve se zvedlo DPH, také energie jdou každým rokem nahoru a malým pekárnám navíc podkopávají nohy obchodní řetězce se svými slevami," popisuje situaci Tiefenbach.

"Kvůli vyšší ceně vajec jsem nezdražil, horší je to ale s moukou, jejíž cena šla taky výrazně nahoru. A katastrofální jsou i výdaje za pohonné hmoty. Přitom cena pečiva se stále drží a neroste," shrnul majitel pekárny důvody, proč bude muset v blízké době s cenami nahoru. V tuto chvíli je podle něj až 80 procent pekáren ve ztrátě. "Jen u nás v Přerově skončily už dvě pekárny," krčí rameny.

Ačkoliv zdražení pečiva je, zdá se, nevyhnutelné, dobrou zprávou je, že mléko zlevnilo. "Cena mléka se určitě nezvýší, spíše naopak. Jeho výkupní ceny se snižují, jde o dlouhodobější trend. Dříve jsme jej prodávali za 8,50 a teď za 8,30," říká Zdeněk Zdráhal ze Zemědělského družstva Němčice nad Hanou, které provozuje pět automatů na mléko.

Po Velikonocích také konečně půjdou s cenou dolů prodejci dnes předražených vajec. "Cena vajec bude určitě klesat, kdo by ale čekal, že se vrátí na původní hodnoty, mýlil by se," je přesvědčený Bohumil Semenovič, ředitel Troubecké hospodářské, která vejce prodává.

Ceny vajec půjdou dolů, vepřové naopak nejspíš podraží

Zlevňování vajíček a zlepšení situace na trhu potvrzuje i ředitel okresní agrární komory Olomouc Miloš Porč. "Kromě toho, že se dodavatelé vajec ze zahraničí přizpůsobí novým standardům ohledně velikosti klecí, začnou na jaře více nést i slepice na vesnicích a lidé tak zase budou soběstačnější. Vajec bude dost a jejich cena zase klesne," odhaduje.

Po vejcích ovšem hrozí stejné zdražení i u vepřového masa. "Stejně jako se na začátku roku musely změnit standardy pro chov slepic, budou se muset změnit i ty pro chov prasat. Po Novém roce se totiž jejich ustájení, které je v tuto chvíli samostatné, bude měnit na skupinové," varuje Porč. Navíc se podle něj u nás jejich chov výrazně omezil a maso se musí dovážet.

"To vše stojí peníze a může se to výrazně promítnout do výsledné ceny masa na pultech. Možná nás čeká stejné zdražení jako u vajec," shrnul Porč.