Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Déšť „last minute“ zachránil zemědělcům na Hané úrodu

  • 0
Zemědělci z Olomouckého kraje, kteří už týdny marně vyhlíželi déšť, se koncem minulého týdne konečně dočkali. Jako bonus se navíc i ochladilo. Na rozdíl od lidí, kterým to překazilo koupání, jim to přišlo vhod. Vedra a nedostatek vláhy už totiž začínaly ohrožovat úrodu řady plodin.

„I když bychom brali vydatnější déšť, musíme být spokojeni. Ve třech fázích nám spadlo na pole celkem do třiceti milimetrů vody. Byl nejvyšší čas, jinak by rostliny začaly zespodu zasychat,“ říká se znatelnou úlevou například předseda Zemědělského družstva Dub nad Moravou Jan Spáčilík. Podle něj je dobré i dočasné ochlazení.

„Vláha se aspoň pár dní udrží a je to dobré i pro plodiny, které pěstujeme. Například obilovinám extrémní vedra příliš nesvědčí,“ vysvětluje Spáčilík.

I díky změně počasí se zatím zemědělci z Dubu nad Moravou žádných ztrát neobávají.

„Cukrová řepa teď vypadá velmi dobře a navíc je schopna vláhu v půdě podržet déle, protože si už teď svými listy vytváří mikroklima. Déšť prospěl i obilovinám. Nechci to zakřiknout, ale obiloviny nyní vypadají výborně. Do žní je však ještě daleko, takže uvidíme. Trochu slabší je ale kukuřice, z té nejsem nadšený,“ shrnul.

Déšť a ochlazení zaplašily i obavy pěstitelů chmele. „Velká vedra chmelu neprospívají, navíc pokud je k tomu i sucho. Teď po dešti a při předpovědi počasí můžeme být zhruba čtrnáct dnů v klidu. Chmel se zatím jeví opravdu hodně nadějně,“ pochvaluje si šéf Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský.

Někde déšť pomohl i škodil - přinesl vláhu, odnesl ornici

Přesto déšť přinesl farmářům i nepříjemnosti. Například právě pole kokorského družstva někde zasáhl i přívalový déšť.

„Spláchl nám ornici z kukuřičného pole, takže kukuřici déšť sice pomohl, ale zároveň i ublížil. V prudkém dešti a silném větru také lehla část ploch ječmene, ale myslím, že bude schopný zregenerovat. To se ukáže v následujících dnech,“ podotkl Lichnovský.

Zatímco na Olomoucku a Přerovsku déšť nejhorší „suchou“ pohromu zažehnal, na Prostějovsku jsou zemědělci, kterým zapršelo jen minimálně, a riziko tak trvá.

„My jsme ten déšť chytili opravdu jenom okrajově, vždyť tady spadlo jen jedenáct milimetrů. To je velmi málo,“ říká šéf Zemědělského obchodního družstva Plumlov Vladislav Spurný s tím, že oblast kolem Plumlova je na vláhu dlouhodobě chudá.

Na hodnocení vyhlídek letošní sklizně je zatím brzy

Zdejší úroda ječmene už podle něj sice začala odspodu zasychat, ostatní plodiny jsou však zatím v pořádku.

„Pšenice je dobrá, drží se i řepka a špatná není ani kukuřice. Ochlazení je sice dobré a i ta trocha vody alespoň něco pomohla. Pokud ale nezaprší do týdne až čtrnácti dnů, může se situace zhoršit,“ obává se.

Šéf olomoucké agrární komory Miloš Porč prozatím nechce vyhlídky na letošní úrodu na Hané příliš hodnotit.

„Déšť přišel skutečně v pravou chvíli, ale do žní je ještě daleko a stát se může cokoli. Zatím však plodiny vypadají velmi dobře,“ říká Porč.