S dotacemi od Evropské unie mohou počítat i chovatelé krav. (ilustrační snímek)

S dotacemi od Evropské unie mohou počítat i chovatelé krav. (ilustrační snímek) | foto: AP

Stovky farmářů z Hané se letos dočkají vyšších dotací z Evropské unie

  • 0
Miliony korun navíc zamíří letos na zemědělskou Hanou. Zhruba tři stovky zemědělských družstev, podniků a farem v Olomouckém kraji tak už můžou plánovat, jak s penězi naloží. Polepší si zejména chovatelé krav, ovcí či koz a také pěstitelé chmele, který má na Hané velkou tradici.

Větší balík peněz pro farmáře ministerstvo zemědělství získalo díky legislativě EU, která umožňuje dotace navýšit oproti loňsku o tři procenta.

"Ministerstvo zemědělství podpoří v letošním roce chovatele krav, ovcí a koz dotacemi v maximální možné výši, kterou umožňuje legislativa EU pro rok 2014," uvedla s odkazem na článek 68 nařízení Rady EU mluvčí ministerstva Dana Večeřová.

Spolu s pěstiteli chmele a brambor na výrobu škrobu tak zemědělci v České republice dostanou přibližně 57 milionů eur (v přepočtu zhruba miliardu a 570 milionů korun), zatímco vloni to bylo necelých 32 milionů eur. Miliony eur tak doputují i do regionu.

"Dotace do živočišné výroby budou letos výrazně vyšší," dodala Večeřová.

Ministerstvo podle ní považuje podporu zemědělců za prioritu, protože se tím vytváří více pracovních míst na venkově, kde je práce nedostatek.

Šéf olomoucké agrární komory Miloš Porč si takové pomoci cení. "Finanční podpora určitě pomůže. Chov skotu se totiž v minulých letech kvůli nevýhodným cenám značně snížil a řada zemědělců chovy výrazně omezila nebo zastavila. Přitom to přináší negativní dopad na úrodnost půdy, jednoduše není dostatek organické hmoty v podobě hnoje," vysvětlil Porč.

Dovážet velké množství hovězího masa a mléka, když chovy mohou dát práci zdejším lidem, je podle něj zbytečné. "Snad se to nyní začne měnit k lepšímu," doufá Porč.

Dotace putují na chov dobytka či pěstování chmele

Krajská agrární komora odhaduje, že pomoc se může týkat až tří stovek firem od velkých zemědělských společností až po jednotlivé farmáře s několika kusy dobytka.

"Vyšší podpora nám pomůže propad zastavit a chov skotu minimálně stabilizovat," uvedl Jiří Milek, šéf akciové společnosti Úsovsko Klopina na Mohelnicku, která je největším zemědělským podnikem v kraji.

Takové dotace by uvítal i do dalších let. "Pokud by po letošní naději mělo přijít zase nějaké omezení, bylo by to špatně. Pořád totiž bereme na dotacích tak polovinu toho, co mají zemědělci v původních zemích Unie. V takovém případě nemůžeme levnému dovozu konkurovat," vysvětlil Milek.

Pomocnou ruku státu vítá i chovatel ovcí Přemysl Čech z Postřelmova na Šumpersku. "Každá pomoc je vítaná, i když pro menší zemědělce to nepředstavuje nijak významnou částku," uvedl Čech.

Na peníze navíc se těší i pěstitelé chmele, kterých je v regionu hned několik. "Je to velmi pozitivní krok. Zase se trochu přiblížíme hladině podpory, která je běžná ve starých zemích Evropské unie," sdělil předseda Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský.

Družstvo pěstuje chmel na 160 hektarech a dotace mu přinese stovky tisíc korun navíc.

"Co je ale důležitější, je naděje, že zemědělství bude mít konečně větší podporu na centrální úrovni, a to i ve vztahu k Unii," věří Lichnovský.

Naopak dotace nepotěšila zdejší bramboráře. V regionu se totiž pěstují jen konzumní brambory, na které se dotace navíc nevztahuje.

"Je nelogické, aby se dotovaly brambory na výrobu škrobu, které se tu ani nepěstují. Přednost by měly mít ty konzumní," míní Porč.